Reportáže, články, rozhovory...

 

Napsal přes 60 románů a více než 120 povídek. Takřka každým ze svých příběhů uspěl, dokázal jím strhnout zájem milionů čtenářů, překvapit a oslnit. Zatím poslední knihou Stephena Kinga v českém překladu se na sklonku minulého roku stala Pohádka. I v ní doložil, že ještě ani omylem nepatří do starého železa. A i v audioknižní verzi otevřel svět, do...

Možná se vám při vyslovení názvu Dopisy Otce Vánoc vybaví spíše Terry Pratchett. Tahle kniha ale vznikla v rukou jiného krále britské a světové fantasy, J. R. R. Tolkiena. Tedy, ne až tak v rukou, jako přímo v jeho srdci. V tom, o nějž se podělil s celými generacemi čtenářů propadajících jeho kouzlu nejen o zimních svátcích.

Opět válcoval žebříčky návštěvnosti kin. Avatar: The Way of Water, v němž Jake Sully zavítal spolu se svou rodinou do vodního světa i pod jeho hladinu, byl opět filmovým hitem, nabitým efekty, nad nimiž se tají dech. Komiksový Avatar: Temný svět ale vypráví příběh tak, jak mohl vzniknout, kdyby... Odhalit ho můžete právě teď.

Mluvíme-li o fantasy příbězích, které doslova uhranuly čtenáře na mnoho generací, nesmíme vynechat Zeměmoří. Americká autorka Ursula Kroeber Le Guinová (†89) s ním čtenáře seznámila poprvé v roce 1964 v povídkách. První román z jejího světa vyšel o čtyři roky později. U nás se pak všemi příběhy v souhrnném vydání můžeme těšit právě nyní.