Zeměmoří odhaluje mistrovské dílo fantasy literatury

23.11.2023

Mluvíme-li o fantasy příbězích, které doslova uhranuly čtenáře na mnoho generací, nesmíme vynechat Zeměmoří. Americká autorka Ursula Kroeber Le Guinová (†89) s ním čtenáře seznámila poprvé v roce 1964 v povídkách. První román z jejího světa vyšel o čtyři roky později. U nás se pak všemi příběhy v souhrnném vydání můžeme těšit právě nyní.

Než se pustíme do Zeměmoří, připomeňme si výrazy jako magnum opus, který slovník vysvětluje coby vrcholné dílo. K málokteré knize se váže natolik právem, jako k těm od Ursuly K. Le Guinové. Souhrnné dvousvazkové vydání Velká kniha Zeměmoří je hmatatelným důkazem jejího jedinečného talentu při vytváření spletitých a podmanivých světů. Sbírka je mistrovským literárním dílem, které zaručuje naprostý čtenářský zážitek. A máte-li doma milovníka fantasy, jen složitě pro něj budete hledat výjimečnější vánoční dárek než nová vydání knih od nakladatelství Argo. Bohatá představivost, filozofická hloubka a vytříbená próza Le Guinové se snoubí v nadčasový a okouzlující epos, který fascinuje celé generace.

Jak uvádí Argo: "Knihy jsou obohacené o více než dvacet překrásných ilustrací Mikuláše Podprockého, jež doplňují klasické dílo úžasné představivosti velmistryně žánru Ursuly Kroeber Le Guinové." Zeměmořské romány patří mezi nejoceňovanější a nejoblíbenější díla moderní literatury. Dostalo se jim prestižních ocenění včetně americké Národní knižní ceny, Ceny Johna Newberyho, Nebuly a mnoha dalších, což jen upevnilo zvláštní místo, jež zaujímají v srdcích i myslích nespočtu čtenářů. Vůbec poprvé vycházejí všechny ve dvou mohutných svazcích, v nichž mimo jiné najdete několik povídek, z nichž některé vycházejí v českém překladu vůbec poprvé.

Nad řádky kompletu se stanete svědky schopnosti Le Guinové vdechnout neopakovatelným způsobem svým postavám život. Od hlavního hrdiny až po vedlejší postavy, s nimiž se setkáte v průběhu celé série, je každý jednotlivec propracován, má své vlastní chyby i přednosti, jimiž vás okouzlí. Vtáhnou vás do svých osudů a stanou se vašimi parťáky na cestě úchvatným příběhem plným nevídané krásy a složitosti. Kromě osudů postav Le Guinová s lehkostí, a přitom dokonalostí buduje svět poskládaný z řady kultur. Zkoumá rovnováhu mezi magií a přírodou, světlem a temnotou a také jinem a jangem v povahách lidí. Zeměmoří je takřka živou bytostí utvářející osudy svých obyvatel.

Autorka na pozadí příběhu klade otázky moci, identity a vzájemné propojenosti všeho a skrze boje a úspěchy postav oslovuje čtenáře, nenásilně jej navádí k zamyšlení nad lidským údělem, morálkou a důsledky vlastních rozhodnutí. Každá jediná věta dokonale přeložená triem Irena Přibylová, Petr Kotrle a Olga Machačová je pečlivě propracovaná. Je klíčem do světa Zeměmoří, jež je radost zažít! I pokud nejste fanoušky fantasy, ale rádi nalézáte výjimečné kousky ve vesmíru literatury, Zeměmoří se do vašeho srdce zapíše navždy.

Hodnocení: 100 %

Vytvořeno pro Blesk.cz/Kultura, 7. 11. 2023.