Výročí seriálu Přítelkyně z domu smutku: Před 30 lety poslal hvězdy za mříže!

10.01.2022

Helenka, Andy, Majka, Helga... a hlavně Marta. To byly Přítelkyně z domu smutku, postavy vyprávění o časech, v nichž nebylo místo pro lidskou důstojnost. Čtyřdílný televizní film podle knihy Evy Kantůrkové (91) s hvězdným obsazením viděli diváci poprvé před 30 lety.

Na začátku byl samizdat, do nějž spisovatelka Eva Kantůrková (91) sepsala 14 rozhovorů se ženami, které byly za období normalizace z politických důvodů souzené nebo měly za mřížemi své manžely. "Věděla jsem, že mě za to mohou stíhat," vzpomínala Kantůrková. To se také stalo a autorka skončila na rok v cele. Své prožitky vložila do románu Přítelkyně z domu smutku, který právě před 30 lety v roce 1992 vstoupil na obrazovky jako čtyřdílný televizní film. "Chápu, že pro některé lidi mohl být až nepříjemný, ale taková je někdy pravda," řekl ke svému ztvárnění knihy režisér Hynek Bočan (83). Pod jeho vedením si hlavní roli spisovatelky Marty zahrála Ivana Chýlková (58), jejíž výkon ocenila porota televizním festivalu v Cannes Velkou zlatou cenou. Dílo samotné pak obdrželo Velkou stříbrnou cenu v kategorii seriálů. Martin příběh díky postavičkám, s kterými diváky seznamoval, dokázal fascinovat, rozesmát, děsit i dojmout. Umí to stále, navíc zůstává silným svědectvím o době, jíž je stále těžké porozumět.

Ivana Chýlková získala za ztvárnění Marty oprávněně hlavní cenu na festivalu v Cannes. • Mladého, ambiciózního a chladného vyšetřovatele si zahrál Michal Dlouhý. • Seriál znamenal další velké příležitosti pro Jiřinu Bohdalovou a Helenu Růžičkovou. • Hynek Bočan je český filmový a televizní scenárista a režisér. Po absolutoriu pražské FAMU v roce 1961 spolupracoval na Barrandově nejprve jakožto asistent režie s režiséry Jindřichem Polákem, Karlem Kachyňou a Jiřím Weissem. Od roku 1965 začal jako režisér točit samostatně. (Foto: Česká televize)

Hvězdy za katrem

Série vznikala v reálném prostředí pražské ruzyňské věznice, kde byla Eva Kantůrková v roční vyšetřovací vazbě kvůli obvinění z trestného činu podvracení republiky. Osudy jejích dvanácti hrdinek vyprávěl Hynek Bočan za pomoci hvězdných hereček, nechyběly Jiřina Bohdalová (90, Helenka), Vilma Cibulková (58, Věra), Simona Stašová (66, Anča), Helena Růžičková (†67, Helga) a další. Mezi dozorkyněmi pak třeba Veronika Žilková (60) či Jaroslava Obermaierová (75). Nejvýraznějšími muži byli Michal Dlouhý (53) jako vyšetřovatel nebo František Řehák (†93) v roli kněze. Mimochodem, o rok dříve se Ivana Chýlková, Michal Dlouhý a režisér Bočan sešli během práce na seriálu Co teď a co potom? (1991), psychologickém drama, v němž herci hráli kolegy a milence.

O čem seriál vypráví

Příběh vykresluje život ve vazební věznici a osudy spoluvězenkyň - proč se do vězení dostaly, jaký trestný čin spáchaly, pokud vůbec nějaký, z jakého pocházejí prostředí... Jejich čistě kriminální delikty kontrastují s "trestnou činností" hlavní postavy, jež se ve vězení ocitla pouze kvůli vydávání svých knih v zahraničí, ale o které si ostatní spoluvězenkyně myslí, že je proti nim "velký případ". Série popisuje pocity autorky, přibližuje ale i reálný život v socialistickém Československu 70. a 80. let.

Vytvořeno pro deník Aha!, 8. 1. 2022.