Chytí vás za srdce! Film Všichni moji cizinci o osamělosti duše je on-line

06.05.2024

Je to příběh, po němž už nikdy nebudete hit od Frankie Goes to Hollywood s názvem The Power Of Love vnímat jako dřív. Je to příběh, který má sílu vaši duši zmuchlat jako papír, dotknout se vás tak hluboko, že to bolí. Příběh o osamělosti v její krystalické podobě.

Původně mířil na plátna kin, nakonec jej společnost Searchlight Pictures uvádí od konce dubna na platformě Disney+ přímo do našich obýváků. Britský snímek Všichni moji cizinci, který se loni stal nejlepším filmem v British Independent Film Awards (BIFA), a získal řadu dalších významných ocenění a nominací, začíná jedné noci v téměř prázdném věžáku v současném Londýně. Scenárista Adam (Andrew Scott), žijící ve zdech svého bytu bez zájmu o kontakt s vnějším světem rušného velkoměsta, se tu náhodně setká se záhadným sousedem Harrym (Paul Mescal), což naruší rytmus jeho každodenního života.

Jak se Adam a Harry sbližují, Adam je vtažen zpět do svého původního domova z dětství, kde jeho dávno zesnulí rodiče (Claire Foy a Jamie Bell) žijí a vypadají stejně jako v den, kdy před více než třiceti lety zemřeli. Komorní vyprávění především o osamělosti ale hlavně nabízí silný prožitek, který jen tak nedostanete z hlavy! A možnost vychutnat si herectví Andrewa Scotta, jehož u nás známe třeba ze seriálů Potvora, Jeho temné esence (oba 2019), aktuálního hitu Ripley (2024), ale třeba také z úspěšné one-man show Váňa.

"Haigh (autor adaptace a režisér) je nesmírně lyrický tvůrce. Film Všichni moji cizinci se odehrává v prostoru, který se zdá být snem nebo halucinací, pulzující vlnící se duší lásky, která mění život z černobílého na barevný. Je to však film s ošemetnou myšlenkou…" napsala o filmu Alissa Wilkinson z New York Times. "žánru a zda scény, do kterých jsme tak slzavě investovali, nebyly pouze zavádějící. "Jaké ohromné výkony podávají všichni čtyři; jaký styl vnáší Haigh do tohoto filmu, když spojuje témata romantických a mezigeneračních vztahů?! Film je nesmírně působivým zážitkem," říká Peter Bradshaw z deníku The Guardian. Čím je snímek, kterému se třeba na filmovém serveru Rotten Tomatoes dostalo hodnocení 95 % (a naše se neliší), tak dobrý?

Režisér Andrew Haigh především plně respektuje vizi autora knihy, byť Taichi Yamada, japonský scenárista a spisovatel, ve svém originálu propojí muže a ženu. Haigh ale plně zachovává fantazijní rozměr vyprávění i doslova bolestný zásah do duše diváka (čtenáře). Každé slovo, každý dialog tohoto filmu má význam. Každý záběr je samostatným (výtvarně dokonalým) dílkem do celkové skládanky. V recenzích obvykle nesnáším termín "rezonující, rezonuje". Ale tady nelze jinak – film Všichni moji cizinci (v originálu All of Us Strangers) rezonuje celým divákovým tělem a nechává nesmazatelné stopy. Je dojemný i romantický, citlivý i drsný. Tomu napomáhá i čtveřice herců, kteří nemohli být vybráni lépe.

Podívejte se na trailer filmu:

Andrew Scott, talentovaný irský herec, který má za sebou řadu úspěchů v televizi, filmu i divadle, je v plné formě. Jeho bolest, ztráta, obavy, ostych, jeho bloudění i lapání po naději na jiný život, cítí divák takřka hmatatelně. Vedle něj Paul Mescal, jehož jsme viděli ve filmech Temná dcera (2021) či Aftersun (2022), svým charismatem přesvědčí i nás, natož Andrewa / Adama. Postavy Claire Foy (Koruna, 2016 až 2022) a Jamieho Bella (Rocketman, 2016) jsou také bezvýhradně uchopitelné a povědomé. Všichni pak bez velkých gest úsporně naplňují své charaktery, takže divák se může nechat unášet bezmála dvouhodinovým odkrýváním niterných dramat. Film přitom není vysloveně festivalovou záležitostí, která by byla pro většinu diváků nepoživatelná. Je rozhodně důkazem, že na VOD platformách, jakou je i Disney+, lze najít vynikající filmařské kousky.

Hodnocení: 95 %

Vytvořeno pro Blesk.cz/Kultura, 2. 5. 2024.