Všemocný: Nový fantasy příběh, poznejte jeho hrdiny

04.10.2023

Od prvního snu do vydání... Vítám vás, milovníci a fanoušci fantasy. Taky se rádi noříte do příběhů ve filmech, knihách, ale třeba i hrách, které jsou až po okraj naplněné dobrodružstvím, fascinujícími světy i postavami a zkrátka fantazií?

Napsal jsem toho už spoustu. Teď ale cítím, že přišel čas na moji první fantasy. A tak vás zvu na cestu vznikem mého příběhu, k jehož napsání mě inspiroval jediný sen o síle tak mocné, že je nade všechny. Na každé fantasy cestě je fajn jít po boku přátel, snad se jimi pro vás stanou moji hrdinové. Spolu s druidem Vinogem Ganaelem ještě před svítáním vyrážíme, právě teď. A cestu zahájíme "citátem", jímž otevřeme představení hlavních postav budoucího příběhu.

"V komnatě elementů, kde čtyři chodby se sbíhají a magie v nich proplétá se jako šepot bezových hájů, spí prastaré umění známé jen nejzkušenějším kouzlotepcům. Skryty odleskům slunce, měsíce a hvězd, se v jedinou esenci slévají živly, z nichž každý je symfonií síly přírody. Splétána vlákny času v jedinou sféru rodí se síla nad všechny mocnější z pevného sevření země, mlčenlivých hlubin vody, vášnivého zápalu ohně a šeptaných tajemství vzduchu." (zápisky kronikáře Dětmara z Merseburku, Praha, rok 1003)

Jako první se představuje Aðalrós Dæjudóttir, jejímž živlem je voda, se narodila 25. 10. 1993 ve znamení štíra. Pochází z rybářského městečka Hornafirði na jihovýchodním pobřeží Islandu. Její rodiče Ernst a Nóra se spolu s ní kdysi odstěhovali do druhého největšího města země, Kópavoguru. Teď má ale Aðalrós malý útulný byt v Reykjavíku. Pracuje jako učitelka biologie, ale hlavně působí coby aktivistka zabývající se ochranou mořské fauny a flory. Ráda poslouchá Björk a skupinu Of Monsters and Men. Není příliš společenská, pokud už má hosty, vaří jim skvělé kylling i karry neboli kuře v kari omáčce s rýží. Nejraději tráví čas na lodi nazvané Sjóaldur, jíž provozuje Hafverndarfélags Íslands (Spolek pro ochranu mořského prostředí Islandu), nejvíc ji uklidňuje pohled na poklidnou hladinu moře za svítání či stmívání. Jejím nejlepším přítelem je mořský biolog Carl Bergvinsson, pro praktický život nebo romantický vztah nepoužitelný.

Další postava, tentokrát první zástupce mužské části hlavní čtyřky. Hasič Kaleb Spence, který se možná naučí ovládat oheň, se narodil 23. 7. 1993 ve znamení lva. Od dětství neopustil Aberdeen ve Skotsku, kde dosud žije pod jednou střechou s matkou Marthou (otec Stephen zemřel při autonehodě). Zatím ke své nelibosti svobodný Kaleb nejraději sleduje ragby, doma chodí na zápasy Aberdeen Wanderers RFC, jinak fandí týmu Glasgow Warriors. Miluje psy, nejvíc zlaté retrívry, a toho by si také přál mít. Má smůlu v lásce, žádný jeho vztah nevydržel déle než pár měsíců i kvůli náročnosti jeho práce. Pravidelně chodí do fitness a jezdí na své motorce Honda CB500X. Jeho nejlepším kamarádem je bývalý spolužák ze střední školy Freddie Ferguson.

S další hrdinkou Všemocného zavítáme do našich luhů a hájů. Ruce jí voní od hlíny, z rukávů občas tahá trny... Lenka Sýkorová narozená 14. 9. 1993 ve znamení panny zatím neví, že jejím živlem je země. Žije, jak umí, v Morávce v Beskydech nedaleko domu, kde ji vychovávala maminka Evženie Václavíková. Lenka je čerstvě rozvedená, s bývalým mužem Robertem má dceru Elišku. Živí se jako zahradnice v Tomanově zahradnictví a svou práci miluje! Rozvod pro ni znamenal velké životní zklamání. Nechápe (a odmítá), že exmanžel se stále snaží o její přízeň. Ráda poslouchá hity 90. let, je společenská a její nejlepší kamarádkou je kolegyně v zahradnictví Adéla Přikrylová. Když se potřebuje zrelaxovat a vypnout, představuje si sama sebe běžící večerní voňavou rozkvetlou loukou. Má ráda všechna roční období, nejvíc jaro a zimu. Její největší poklad je Eliška.

Čtvrtým z inkarnací je Liam Sullivan, jehož živlem je vzduch. Narodil se 5. 2. 1993 ve vodnáři. S rodiči Claytonem a Suzanne bydlel ve West Carrolltonu v Ohiu, teď ale bydlí sám v nedalekém městě Dayton. Pracuje jako pilot na Wrightových–Pattersonově letecké základně. Ve formě se udržuje běháním, občas navštěvuje fitness. Má rád fantasy filmy a knihy, sám ve volném čase kreslí fantasy světy a tvory. Také ho baví zkoumat technickou stránku a složitost různých přístrojů. Těší se, až bude pilotem civilního dopravního letadla, že pozná svět. Získal magisterský titul na University of Dayton v programu Letectví a kosmonautika. Velmi přátelský vztah tu navázal s profesorkou Marisou McKnight. Se spolužáky si příliš nerozuměl už na střední škole, když vyšlo najevo, že je gay. Kvůli tomu si také nerozumí a takřka nekomunikuje s otcem, který to odmítá přijmout.

Čtyři inkarnace živlů, čtyři hlavní hrdiny máme představeny. Samozřejmě nemohou jít příběhem sami, už jen proto, že o svých schopnostech zatím nemají ani zdání. Nepotkají se s ním, ale na jejich život má vliv další osoba. Druid Vinog Ganael, narozený roku 1003 v Carlisle, Cumberlandu, v království Alba (dnešní Skotsko), který později putoval do Českého knížectví. Je to strážce sféry, magického nástroje, který v sobě dokáže soustředit sílu živlů, násobit ji a umožnit svému majiteli její využití. Odvěký průvodce a mentor čarodějek a čarodějů – každý druid během svého života musí vychovat novou generaci mágů. Je příliš vážný a zodpovědný, nemá smysl pro humor. Může působit i jako léčitel, mudrc. Druidi mají zaručenou dlouhověkost, jejich život je spojen se stromy a jejich vílami. Ta Vinogova, Éorann, je také jeho jedinou důvěrnicí a nejbližší bytostí.

Dále poznejte Eórann, stromovou vílu, dryádu. Její cesta začala kdysi dávno v koruně dubu nejstaršího skotského lesa, Kaledonského lesa Glen Loyne, který se rozkládá v oblasti Lochaber u města Spean Bridge. Stromové dryády obývají svět od jeho počátků, stejně tak dlouho uchovávají paměť jeho obyvatel. Rodí se z nitra stromů starších patnácti let a umírají spolu s nimi za mnoho staletí i tisíciletí. Některé dryády mohou svou existenci sloučit s životy druidů, vzájemně si propůjčují dlouhověkost, moudrost. Pro dryády je to výhodné i proto, že tak dokážou vidět a zažívat totéž, co lidé. Jinak nemohou opouštět stromy na přílišnou vzdálenost, i když díky nim a jejich propojení mohou cestovat po celé planetě. Vědí a slyší vše díky tomu, že stromy komunikují vzájemně kořeny nebo si přenášejí vědomí po větru.

Následující bytostí, s níž se v příběhu Všemocný budeme potkávat, je Qharari, zástupce mystických drømonianů – snová víla. Ty ovládají nejen sny lidí, také dokážou ovlivnit mysl, upokojit neklidnou duši zahlcenou smutkem či starostmi, ale také probudit šílenství. Provázejí lidi ve snech, do nevědomí, do transu, při němž mohou otevírat smrtelníkům mystický vhled, uvádějí i probouzejí z kóma. Nemají magickou moc v pravém slova smyslu, ale dokážou ošálit mysl přeludy a vizemi. Zhmotňují se do podoby mladých žen oděných v šatech jako z jemné mlhy, zdobených pery bílých pávů. Rod drømonianů nikomu nestraní, také se ale nenechá ovládat.

Ani fantasy Všemocný se nevyhnou oblíbené čarodějky. Tyto se jmenují Brenna (v Irsku má jméno význam "malý havran") a Edme (ve Skotsku má její křestní jméno význam "válečnice") příjmením Ravnen, jsou dvojčata. První ze sester na sebe může brát podobu bílého sokola islandského, druhá černé lišky. Spolu jsou jako jin a jang, dvě strany téže mince. Společnou mají hrdost, houževnatost, odvahu, tvrdohlavost, disciplinovanost. Kde Brenna je empatičtější a laskavější, tam je Edme tvrdší a neústupnější. Kde první nemá problém s komunikací s lidmi, tam druhá vzbuzuje nervozitu. Brenna raději tráví čas v knihách, Edme nácvikem se svou iberskou falcatou (krátký meč řeckého nebo etruského původu) s bronzovým jílcem zdobeným slonovinou. Vzájemně nemusejí příliš verbálně komunikovat, znají se příliš dobře.

Na závěr tu máme oblíbené draky… Prvním je Vithmiris "Vito" Saerrios, tisíce let starý stříbrný drak. Pochází z Niflheimu, což je v severské mytologii Svět mlhy. Niflheim byl především říší prvotního ledu a chladu se zamrzlými řekami Élivágar a studnou Hvergelmir, z níž pramení všechny řeky. Niflheim byl druhou ze dvou prvotních říší, první byl Muspelheim, říše ohně. Mezi těmito dvěma říšemi chladu a žáru začal proces vzniku, když se jeho vody smísily s žárem Muspelheimu a daly vzniknout "mlze stvoření". Později se stal sídlem bohyně Hel, Lokiho dcery, a posmrtným životem jejích poddaných, těch, kteří nezemřeli hrdinskou nebo významnou smrtí. Vito nyní žije v Londýně, kde si mimo jiné přivydělává souboji MMA bez rukavic v kleci. Poslouchá taneční hudbu. Rád tráví čas v nočních podnicích s ochotnými společnicemi. A není příliš radno si s ním začínat. Draky není lehké zabít, zranitelní jsou nejvíce v procesu své přeměny z lidské do dračí podoby.

Druhým z draků je Rechiar "Zane" Zainnirth, též tisíce let starý, ovšem zlatý drak. Zrodil se v Múspellheimu, což je v severské mytologii ohnivá říše na jih od propasti Ginnungagap, starší než říše chladu a zimy Niflheim. Múspellheim je popisován jako horká a žhnoucí ohnivá země, domov ohnivých obrů, kterou střeží Surtr se svým ohnivým mečem. V severských mýtech se objevuje jak v příbězích o stvoření, tak o zničení. Když se žár a jiskry z Múspellheimu setkaly s ledem z Niflheimu, ten začal tát. Jiskry měly stvořit Slunce, Měsíc a hvězdy a kapky roztaveného ledu měly vytvořit prabytost Ymira: "Mocí toho, kdo vyslal žár, se kapky oživily a vzaly na sebe podobu člověka, který dostal jméno Ymir. Mraziví obři mu však říkají Aurgelmir". Zane, jak mu říkají přátelé, nyní žije v Bruggách, na severozápadu Belgie. Má rád staré černobílé filmy, nejvíc Jih proti Severu (Gone with the Wind, 1939, natočil jej Victor Fleming), Casablanca (1942, režíroval Michael Curtiz), Sunset Boulevard (1950, ten režíroval Billy Wilder).

Další cestu příběhu můžete sledovat na: