Strhující jako její zločiny! Vlastní životopis Agathy Christie s hlasem Aleny Vránové

16.04.2023

Jak asi mohla žít žena, jejíž knihy se po celé dekády drží v žebříčcích nejprodávanějších? Co viděly oči a slyšely uši té, která fascinuje komplikovanými zápletkami a překvapivými rozuzleními miliony čtenářů. Kdo OPRAVDU byla Agatha Christie, královna detektivek? To sama odhaluje v knize Vlastní životopis, nyní v excelentním audioknižním vydání s hlasem neméně významné dámy českého herectví Aleny Vránové.

Možná trochu delší perex, řekl by šéfredaktor. Jak jinak než zplna hrdla, ale lze otevřít dvířka do fascinujícího života Agathy Christie, jejíž Vlastní životopis v audioknižní verzi představuje vydavatelství One Hot Book následujícími slovy: Co do brilantnosti předčí postřehy pana Hercula Poirota jedině jeho stvořitelka: nejprodávanější autorka všech dob, znamenitá Agatha Christie! I ona se v závěrečné etapě životní dráhy rozhodla druhým otevřít svůj vnitřní svět formou memoárů a podala v nich nanejvýš hodnověrné svědectví o převratném 20. století.

V její zpovědi se odrážejí jak vzpomínky na šťastné dětství v letovisku daleko od Londýna, tak proměny v uvažování nadaných britských žen v období mezi válkami nebo třeba vábivé horko Egypta, jelikož detektivka zvaná život spisovatelku zavála i mezi archeology. Oceníte její laskavý ostrovní nadhled, dozvíte se, kde a proč získala tak hlubokou znalost smrtících jedů, nahlédnete pod pokličku obou jejích manželství, zakusíte s ní sladké chvíle tvůrčího úspěchu i zdrcující pochyby a pády. A pochopitelně se dozvíte, jak na svět přišel nejen neústupný belgický ješita s knírkem, ale i všetečná slečna Marplová… One Hot Book ještě přidává citát Hercula Poirota: "Nejraději mluvíme o sobě, n'est-ce pas, mes amis?"

A buďme rádi, že se Poirot nemýlí. K posluchačům se tak dostává další dokonalý titul vydavatele, který boří audioknižní trh v Česku. V překladu Marty Staňkové, s hudbou Ondřeje Brouska, v režii vynikajícího Michala Bureše (který také režíroval několik detektivek od Christie) a zejména s hlasem Aleny Vránové přichází stejně strhující, zábavné, napínavé a dechberoucí vyprávění, jako by šlo o další román věhlasné spisovatelky. "Měla bych psát detektivku, ale jak už spisovatel přirozeně touží psát cokoli kromě toho, co by měl, dostávám zcela nečekaně chuť napsat svůj vlastní životopis. Touha napsat vlastní životopis, jak jsem slyšela, dříve či později posedne každého. Zčistajasna posedla i mě," přiznává Christie v úvodu.

Alena Vránová dodává textu šmrnc sobě vlastní, z autorky dělá bytost z masa a krve, vymaňuje ji ze škatulky nedotknutelné ikony vzdálené současnému čtenáři mnoho let. Vrací ji k životu, zve ji do našich domovů a uší. Řemeslně je audiokniha opět skvostem – perfektní zvuk, citlivý hudební doprovod a smysl pro odpovídající režii dohromady tvoří titul, který si zamilujete. "Jsme tu tedy všechny, malá Agatha Millerová a velká Agatha Millerová a Agatha Christie a Agatha Mallowanová na své pouti – kam? To člověk neví – díky tomu je život samozřejmě vzrušující," rozjímá autorka. A nezbývá než dodat, že tato čtyřjediná Agatha získala svou důstojnou zvukovou podobu, která je zároveň balzámem pro každého posluchače.

Britská spisovatelka Agatha Christie (*15. 9. 1890 – †12. 1. 1976) patří právem k legendám autorů detektivních próz, nejen díky tomu, kolik jich během života stihla napsat (66 románů a 14 povídkových souborů). (Foto: Encyclopedia Britannica, kolorizace Blesk)

Kdo byla královna detektivek

Agatha Christie, tedy Agatha Mary Clarissa lady Mallowanová, rozená Millerová, používající též pseudonym Mary Westmacott (1890–1976) je jednou z nejslavnějších a nejoblíbenějších autorek všech dob, známá svými důmyslnými záhadnými vraždami a nezapomenutelnými postavami. Její život byl však stejně fascinující jako příběhy, které napsala. Narodila se v roce 1890 v Torquay v Devonu v Anglii. Byla nejmladší ze tří sourozenců a prožila šťastné dětství plné knih, hudby a aktivit v přírodě. Během první světové války pracovala jako zdravotní sestra a pomáhala pečovat o zraněné vojáky. Během této doby se seznámila s jedy a léky, což se jí později hodilo při psaní. Za druhé světové války pracovala Agatha v lékárně, což jí umožnilo přístup k informacím o nových lécích a léčebných postupech. Psala také propagandu pro britskou vládu.

V roce 1914 se Agatha provdala za Archibalda Christieho, letce Královského leteckého sboru. Měli spolu dceru Rosalind, ale jejich manželství skončilo v roce 1928 rozvodem. Její první knihou byla Záhada na zámku Styles (The Mysterious Affair at Styles). Nejznámější postavy, Hercule Poirot a slečna Marplová, se poprvé objevily ve dvacátých letech. V roce 1926 Agatha na 11 dní zmizela, což vyvolalo rozsáhlé pátrání a mediální šílenství. Nakonec byla nalezena v hotelu v Harrogate, kde se ubytovala pod falešným jménem. Důvody jejího zmizení zůstávají dodnes záhadou. Roku 1930 se Agatha provdala za archeologa Maxe Mallowana, který se stal inspirací pro mnoho jejích příběhů odehrávajících se na Blízkém východě. Zůstali spolu až do spisovatelčiny smrti v roce 1976. Odkaz Agathy Christie je obrovský. Napsala 66 detektivních románů, 14 sbírek povídek a nejdéle uváděnou divadelní hru na světě (Past na myši). Jejích děl se prodalo více než 2 miliardy výtisků a byla přeložena do více než 100 jazyků.

Hodnocení: 95 %

Vytvořeno pro Blesk.cz/Kultura, 14. 4. 2023.