Vítr ve vrbách budou vaše děti milovat! A vy s nimi...

06.01.2021

Nad tímhle dobrodružstvím budete žasnout hned několikrát! Bavit bude totiž celou rodinu, bez ohledu na to, že Vítr ve vrbách aneb Žabákova dobrodružství, jedna z nejoblíbenějších anglických knih pro děti, vyšla poprvé už roku 1908.

Vítr ve vrbách aneb Žabákova dobrodružství z pera Kennetha Grahama (†73) je dnes již klasickým příběhem o zvířatech s lidskými charaktery. Kniha za dobu své existence potěšila generace malých i velkých čtenářů a okouzlila je světem bublajících říček, šumícího rákosí a proměn přírody během jednotlivých ročních období. Nadčasový příběh pánů Žabáka, Krysy, Krtka a Jezevce vyšel opět loni 111 let od svého prvního vydání v roce 1908, v novém překladu Alexandry Niklíčkové, s ilustracemi proslulého komiksového scenáristy a výtvarníka Davida Petersena (43).

Humorné vyprávění o dobrodružných i veselých příhodách lehkomyslného Žabáka, kterého se snaží napravit jeho přátelé - Jezevec, Krysa a Krtek, vyšlo u nás už mnohokrát. Nikdy ale s tak úchvatnými ilustracemi, jaké umí jen David Petersen, komiksový mág, jehož přímo tolkienovské příběhy Myší hlídka jsou čím dál oblíbenější stálicí mezi grafickými romány. Jeho pojetí jde ruku v ruce s textem knihy skotského rodáka Kennetha Grahama, a s naprostou jistotou potěší vaše děti stejně jako vás!

Pusťte si audioknižní ukázku v podání Jana Zadražila:

Je jako pohlazení, které vás těšilo v dětství, a časem jste zapomněli, jak voní a jak je vlídné. Jako setkání s dávným přítelem, s nímž se opět ocitáme ve dnech, kdy nejdůležitější bylo smát se, poznávat svět a užívat si fantastické snění... Byť stránky obsahují množství idylických scén, dovolujících uniknout přetechnizovanému světu kolem nás, stejnou měrou nabízí i nestárnoucí humor, přímo akční okamžiky a navíc kvalitní, mnoha generacemi prověřené počtení.

Povýšené o celostránkové barevné i černobílé doprovodné ilustrace Petersena se pak Vítr ve vrbách aneb Žabákova dobrodružství stává ozdobou každé domácí knihovny a titulem, jenž si nelze než zamilovat. Byť jsou minulé Vánoce pryč a do dalších zbývá spousta času, tato kniha je dárkem pro kohokoli, kdo ji otevře a nechá se jí pohltit, znovu a znovu.

Hodnocení: 100 %

Vytvořeno pro Blesk.cz/Kultura, 4. 1. 2021.