V »Patnáctce« u Jamieho Olivera

12.01.2017

Znáte ho z knížek o vaření, napsal bezpočet originálních kuchařek a je světovým fenoménem. Ale že má i znamenitou stylovou restauraci, to už se ví málo. My jsme vyhlášený podnik Jamieho Olivera (41) v Londýně navštívili. Jde totiž o světový unikát, jeho restaurant Fifteen je nejen Mekkou gurmánů, ale také pomáhá mladým lidem znovu nastartovat život. Pojďme nahlédnout přímo pod pokličku slavného kuchaře.

Jestli patříte mezi fanoušky dobrého a zdravého jídla, nebo přímo Jamieho Olivera, až budete plánovat dovolenou, vypravte se do Londýna. Jamieho restaurace Fifteen (Patnáct) stojí nedaleko stanice metra Old Street, v malé uličce, která podporuje její malebnost. Spojuje dvě části - přízemí umožňuje příjemné posezení třeba nad anglickou snídaní, při odpoledním čaji nebo večerním setkání s přáteli. Snížené podlaží nabízí pohled do kuchyně a kde vyzkoušela Jamieho recepty i americká superstar Madonna (58). Právě tato restaurace je vlajkovou lodí skvělého projektu, který letos čeká patnácté výročí. "Je neuvěřitelné, že projekt vznikl už tak dávno," řekl Jamie Oliver. "Byla to jízda! Fifteen je však jednou z věcí, na které jsem opravdu hrdý."

Jak přišla "Patnáctka" na svět

Už na začátku 90. let měl Jamie nápad, že vařením pomůže nezaměstnaným mladým lidem, kteří z nějakého důvodu pokazili svůj životní start a nabídne jim nový začátek. Na konci roku 2002 otevřel Jamie Oliver v Londýně restauraci Fifteen, která nabídla vynikající jídlo ve stylovém prostředí. Hlavně však poprvé přijal 15 mladých učňů, kteří se rok učili kuchařskému řemeslu pod vedením 25 profesionálních kuchařů a mentorů. V restauraci Fifteen tak dostávají šanci změnit svůj život lidé po výkonu trestu, se špatným sociálním zázemím, bez vzdělání nebo ve složité životní situaci.

Prohlídka s Dannym McCubbinem

Jamie Oliver v době naší návštěvy trávil sváteční dovolenou s rodinou mimo město. Ve Fifteen nás ale uvítal jeho dlouholetý přítel a spolupracovník Danny McCubbin (52). Sám v roce 2012 založil asociaci San Patrignano, která také pomáhá mužům a ženám s drogovou minulostí. McCubbin reportérům Blesk.cz představil smysl i fungování restaurace a prozradil i další zákulisí. Třeba - proč má vlastně Jamie Oliver potřebu pomáhat znevýhodněným lidem. "Jamie měl sám zkušenost s ústrkem. Jako dítě navštěvoval logopeda, je silný dyslektik. Proto si uvědomuje, jak důležité je zbavit se předsudků," řekl Blesk.cz McCubbin. To dokazuje i fakt, že Jamie přečetl svou první knihu až v 38 letech, ačkoliv sám vydal více než tři desítky svých kuchařských.

Zkráceno, více najdete níže...