Channing Tatum (41) vzdává hold psí parťačce: o Lulu natočil film Pes

01.03.2022

Je známý dokonalým tělem a většinou rolemi akčních hrdinů. Americký model a herec Channing Tatum je ale také pejskař tělem i duší. Na památku své fenky Lulu natočil režijní debut Pes, v němž hraje hlavní roli. Jak se mu s čtyřnohou kolegyní hrálo, prozradil v exkluzivním rozhovoru.

Rok 2018 byl pro hereckou hvězdu opravdu těžký. Channing Tatum (41), který si získal srdce fanynek už svou první velkou rolí ve snímku Let's Dance (2006), toho roku prožíval bolestný rozchod s matkou své dcery Everly (8). Po devíti letech skončil jeho vztah s herečkou a tanečnicí Jennou Dewanovou (41), s níž se seznámil právě při vzniku filmu Let's Dance. Velkou oporou mu v té době byla kříženka plemene Catahoula Bulldog jménem Lulu. Ta však ve stejném roce zemřela na rakovinu. "Ještě se uvidíme, holčičko. Ale vždy budeš se mnou," vzkázal tehdy fence do nebe herec. Právě její památku se Tatum rozhodl uctít svým novým filmem nazvaným prostě Pes. A po letech, kdy si nebyl jistý dalším závazkem, už téměř rok a půl ovládá jeho domácnost holandský ovčák Rook.

Do hlavní psí role ve svém filmu Tatum obsadil také ovčáka - belgického. Vlastně tři. "Briggs v mém podání a fenka Lulu jsou oba trochu šílení, a dokud v životě můžou, nic je nezastaví. A když máte dvě takhle zatvrzelé postavy, vzniká výbušná směs," prozradil Tatum v rozhovoru pro Blesk. "Pro její ztvárnění jsme potřebovali takový psí švýcarák, několik psů v jednom", přiblížil herec nároky, jaké z role vyplývaly. Poté, co konkurzem prošlo asi 150 psů, jeho představu nakonec splnily fenky Britta, Zuza a Lana, které filmovou Lulu ztvárnily. "Jsou to krásná a divoká zvířata," řekl.

Proč právě tato psí rasa zvítězila? "Belgické ovčáky coby jedny z velkých drsňáků mezi psy využívají nejelitnější vojenské jednotky na světě. Jsou to pořádní trhači," řekl Tatum. Vyžadovalo natáčení se psy nějakou speciální přípravu? "Film jsme chystali asi dva roky a se psy jsem začal pracovat už devět měsíců před natáčením samotným. Museli jsme se sblížit, naladit se na stejnou vlnu... Abych pak mohl předstírat, že žádný vztah nemáme," směje se herec. "Stejně jsem musel dávat pozor, aby mi neukously hlavu."

Mariňák Briggs ve výslužbě dostane úkol, který se ukáže být možná tím nejsložitějším v celé jeho kariéře. Má dopravit psí fenku jménem Lulu, na pohřeb jejího bývalého pána. (Foto: Bontonfilm, Hilary Bronwyn Gayle)

Přestože každý režisér má vždy obavy během natáčení s dětmi a zvířaty, Tatum si práci užíval. "Všichni psi znali pokyny 'točíme' a 'akce', byla to pro ně pobídka. Od prvního dne, už od třetího, možná druhého záběru, protože jsme to před tím trochu nacvičovali. Jakmile slyšíte 'točíme' a pokyn se šíří po place, energie najednou stoupá. A to nechcete. Nechcete, aby tomu psi podlehli a někam vás táhli, chcete, aby byli v klidu a v pohodě," pokračuje Tatum. "Tihle psi jsou neuvěřitelně chytří a velmi rádi pracují. Jen co se vzbudí, už je zajímá, co se bude dělat, kam se půjde, jak se to bude dělat, chtějí to co nejvíc krát opakovat, hlavně nejít spát."

Hercův produkční partner a spolurežisér snímku Reid Carolin (40) připomněl, že pozornost, s jakou se věnovali natáčení psů, je jednou z výjimečných stránek filmu. "Během vzniku psích filmů většinou mimo obraz stojí cvičitel. Dává psovi povely, aby provedl to či ono, pak střih a kamera se vrací k ději," řekl. "Ale my jsme chtěli co nejvíce širokých záběrů, ve kterých má pes reakce už zvládnuté a může s Channingem interagovat komplexněji. Naši cvičitelé byli neuvěřitelní. A tím, že Channing se psy strávil celé měsíce, se nám dařilo docílit autentičnosti, jakou většina filmů se zvířaty nemá."

Bavilo stejně jako tvůrce natáčení i psy? "Určitě, třeba, když mohly holky ničit vnitřek veterána Ford Bronco z roku 1984," vzpomínal Tatum. "To auto byl vymazlený kousek, který patří mé postavě. A jeho poškození noční můra. Tohle plemeno ale velmi rádo trhá věci. Takže scénu, kdy Lulu uteče z klece a ničí vnitřek auta, potahy i sedačky, si hned dvě herecké feny fakt užily." S třemi psími dámami pomáhala i trojice vojenských veteránů - psovodů. "Na slovo je poslouchali psi i my," pokračoval herec. "Tak jsem se větším kousancům vyhnul, jen Britta mě štípla. Takže mám na zadku jizvu."

Podívejte se na exkluzivní rozhovor s Channingem Tatumem:

Někdy ale Tatum cítil i výčitky. "Ve filmu je scéna, kdy doběhnu k autu a křičím na ni: 'Co zase chceš?!'. A ona na mě koukala tím svým psím udiveným pohledem, proč na ni ječím. Chodil jsem se s ní pak po záběru usmiřovat. Ale všechny tři byly boží! Okamžitě bych se s nimi pustil do dalšího filmu," řekl Tatum a dodal, proč tak miluje tyhle čtyřnohé lidské parťáky. "Psi žijí tady a teď. Nic moc neřeší, i když se samozřejmě nikdy úplně nedozvíme, jestli třeba přemýšlí nad minulostí nebo nad budoucností, kdo ví. Ale kdykoliv se vrátíte domů, je to jako byste přišli poprvé. Je úplně jedno, jestli jste si třeba odběhli jen na půl hodiny. My se příliš soustředíme na budoucnost a minulost, radost můžeme doopravdy prožít jen v přítomnosti. Oni žijí v přítomnosti. V jednu chvíli tvrdě spí a za vteřinu si plně užívají života. Nebo přepnou do jiné emoce, ale vše to probíhá velmi rychle, v reálném čase. Myslím, že to je důvod, proč lidé psy milují".

O čem vypráví film Pes

Mariňák Briggs (Channing Tatum) ve výslužbě dostane úkol, který je možná tím nejsložitějším v celé jeho kariéře. Má dopravit fenku Lulu na pohřeb jejího bývalého pána. Vyrážejí tak na cestu autem podél pobřeží Tichého oceánu, aby se do týdne dostali na místo. Namachrovaný lehkovážný frajer a svéhlavá psí dáma jsou ale poměrně neslučitelní, Lulu je často o krok napřed. Umí zdemolovat auto, zničit nadějné rande a taky utéct. V sérii průšvihů se z nich ale začíná stávat tým. Briggs postupně zjišťuje, co všechno fenka už v životě prožila a co má ráda, Lulu si uvědomí, že by z něj přeci jen mohl být solidně vychovaný a vycvičený člověk. Jenže k tomu všemu je potřeba dorazit včas! Jak to všechno dopadne můžete zjistit v kinech od 24. února.

Vytvořeno pro Blesk.cz/Kultura, 27. 2. 2022.