Poslední samec svého druhu Súdán dál vypráví svůj příběh

10.11.2021

Už za svého života se stal symbolem nešťastného vlivu člověka na přírodu, jeho příběh oslovil celý svět. Nosorožec severní bílý Súdán byl posledním samcem svého druhu. Uhynul předloni na jaře, nyní je k vidění v pražském Národním muzeu.

Od včera až do konce roku mohou lidé v historické budově pražského Národního muzea znovu vidět nosorožce Súdána, posledního samce svého druhu na planetě. Bohužel už jen jako preparovaný exemplář. "Legendou se stal už za svého života. Byl symbolem ničení přírody a životního prostředí. Je symbolem vymírání živočišných druhů přispěním člověka," uvedl ředitel Safari Parku Dvůr Králové (SPDK) Přemysl Rabas. Severní bílý nosorožec Súdán uhynul 19. března 2018 ve věku 45 let v rezervaci Ol Pejeta Conservancy v Keni. "Odtud do Česka putovala kůže v plátech naložených v soli. Preparátor je pak spojil na modelu zvířete," prozradil Blesku Jan Stejskal, koordinátor pro záchranu severních bílých nosorožců SPDK. "V Keni se okamžitě po úhynu zvířete s rohy nebo kly tyto artefakty ukládají do sejfu kvůli pytlákům. My jsme si směli za přísných bezpečnostních podmínek zapůjčit rohy Súdána a v Nairobi vytvořit přesnou formu na jejich pozdější odlití pro preparované zvíře, které lidé nakonec mohou vidět v muzeu," dodal. Díky práci mnoha odborníků tak nyní Súdán opět připomíná, jak důležité je chránit přírodu. Do domovské Afriky se pak vrátí v závěru roku.

Poslední dojemné foto: Symbolický snímek Súdána, který se stal fotografií desetiletí dle hodnocení čtenářů National Geographic obletěl celý svět. Je na něm zaznamenáno rozloučení ošetřovatele nosorožce před jeho skonem. 1. dubna 2018 se odehrála v Keni smuteční ceremonie na uctění zvířete, již se zúčastnili zástupci tamních úřadů a pracovníci rezervace. Vrcholem akce bylo odhalení pamětní desky Súdánovi. Čtyři dny před Súdánovou smrtí, 15. března 2018, byla v New Yorku odhalena socha Poslední tři zobrazující trojici posledních žijících bílých severních nosorožců Súdána, Nájin a Fatu. (Foto: National Geographic)

Cestoval do Česka a zpět

Súdán se ještě narodil ve volné přírodě, do Československa jej po odchytu v Africe přivezl přírodovědec Josef Vágner (†71) 19. září 1975 spolu s dalšími pěti nosorožci do Dvora Králové. Tam se také stal otcem samiček Nabiré a Nájin. Po 34 letech se roku 2009 do Afriky vrátil, zbytek života prožil v rezervaci Ol Pejeta Conservancy v Keni spolu se samicemi Nájin a Fatu. Na bezpečí vzácných zvířat dohlížela speciální ochranka a také armáda či vrtulník. Súdánovi byl také uříznut roh, aby nelákal pytláky.

Naděje v genetice

Protože druh je téměř vyhynulý, vědci se pokoušejí o jeho zachování pomocí pohlavních buněk pocházejících také od Súdána, který byl otcem dvou mláďat. Také k dnešku poslední mládě druhu, narozené roku 2000, je jeho vnučkou. Byť se vědcům podařilo laboratorně vytvořit 12 embryí, uchovaných zamražením, cesta k záchraně druhu je podle nich stále dlouhá. Technika pro vložení embryí do náhradních matek (samice příbuzných jižních bílých nosorožců) se teprve vyvíjí.

Vytvořeno pro deník Blesk, 6. 11. 2021.