Střela mimo cíl je dalším přesným zásahem čtyř seniorů přímo na komoru

24.06.2024

Jak pravděpodobné je, že střela mimo cíl trefí přesně to správné místo? Velmi, když zaměníte první písmeno této trojice slov za velké v názvu novinky z pera Richarda Osmana. Poněkud bělovlasí hrdinové, kterým ale neubývá elánu – Elizabeth, Joyce, Ibrahim a Ron – jsou zpět!

Předchozí dva příběhy čtveřice seniorů z Osmanovy románové prvotiny jsou hitem, jehož se prodaly miliony výtisků. Jeden z nich okouzlil i ikonického režiséra Stevena Spielberga natolik, že nakoupil práva na zfilmování. Než ale poprvé sepne kamera a klapka označí záběr, Richard Osman míří třetím příběhem ke čtenářům. Milovanou čtveřici čaj popíjejících geriatrických detektivů čekají další intriky, dobrodružství, a čtenáře navíc humor ostřejší než břitva, shovívavější než pohlazení, napínavější než okamžiky po výstřelu z revolveru.

Je obyčejný čtvrtek a život na jihu Británie běží ve všedních kolejích. Čtvrtečnímu klubu amatérských detektivů ale klidný život v příjemné seniorské vesničce ani tentokrát rozhodně nehrozí. Elizabeth, Joyce, Ron a Ibrahim se chystají vyřešit další případ, vraždu, která souvisí s místní televizní legendou. Schází však nejen pachatel, ale i tělo oběti. A jako by toho nebylo dost, Elizabeth osloví tajemný cizinec s nabídkou, jaká se těžko odmítá: buď spáchá krvavý zločin, nebo sama skončí pod zemí. Podaří se partě postarších přátel a jejich osvědčeným i novým spojencům najít řešení? A zachrání společně Elizabeth, ještě než vrah zaútočí znovu?

Elizabeth, Joyce, Ibrahim a Ron podle umělé inteligence. Tyhle seniory důchod baví, zvlášť, když jej okoření pořádná vražda. • Křížovky, osmisměrky, novinky ze sousedství... a stopy, které za sebou mohl nechat vrah! To je lepší program než nedělní závin. (Foto: Blesk – Mijourney AI, idh, Slovart)

Duchem nestárnoucí akční hrdinové v pantoflích a s pečlivě svetry chráněnými plotýnkami před nastydnutím ještě zdaleka neřekli své poslední slovo. Podzim života s krmením ptáčků je pro sraby, Elizabeth, Joyce, Ibrahim a Ron řeší zločin! I v taktéž brilantní audioknižní verzi od OneHotBook s hlasy Libuše Švormové a Jana Vlasáka. Když je po ruce dost čaje a sušenek, žádný grázl si nemůže vydechnout. A ani čtenáři, které čeká opět brilantní britské vyprávění, nezapomenutelné, napínavé, úsměvné a strhující.

Poslechněte si ukázku z audioknižní verze prvního dílu série:

Tahle parta je esencí všech klasických britských detektivních hrdinů. Jsem si jist, že nejen ve čtvrtek, možná každé odpoledne, by s nimi chtěla u čaje klábosit slečna Marplová. Text vyvedený ve vyváženém tempu nepostrádá nic z toho, co čtenáři tak rádi hltají. Osmanovy charaktery, místa i děj jsou vytvořeny s tak jiskřivou vynalézavostí, že Agatha Christie by s jeho postavami určitě zasedla nadšeně k partičce bridže a jen jako obecenstvo by se zaposlouchala do jejich povídání. Nic neokoření důchod tak jako chladnokrevná vražda! A jen málo knih a autorů dokáže trvale překvapovat svou kvalitou, jako série Čtvrteční klub amatérských detektivů. Pohodlně se usaďte do stínu a dejte nám za pravdu u příběhu Střela mimo cíl.

Hodnocení: 85 %

Vytvořeno pro Blesk.cz/Kultura, 22. 6. 2024.