Ryzí irský příběh o hledání svého místa v životě i v mikrosvětě jménem Brooklyn
Tři nominace na Oscara a další ocenění získala filmová verze románu Colma Toibína. Řadě čtenářů tak kina představila irskou literaturu příběhem, který je stejně tak citlivý jako strhující.
Román irského autora Colma Toibína Brooklyn vypráví prostý příběh obyčejné mladé ženy, která na popud rodiny odejde za prací do New Yorku. Dobrý úmysl sestry a matky podpořený tou nejlepší vůlí ze strany samotné Eilis vede k tomu, že dívka nastoupí cestu do neznáma, do světa, který s ní nemá (alespoň zpočátku) nic společného, do života, který si sama nevybrala. Eilisina ztráta je tím palčivější, že se jí bolestně stýská po něčem tak žalostně omezeném, jako bylo její dosavadní živoření v rodném Enniscorthy. Brooklyn však není jen naléhavým příběhem jednoho smutného osudu. Toibínova tichá, vyrovnaná a přesto bezprostřední próza podává detailně prokreslený obraz minulosti, konkrétně irského maloměsta a několika málo ulic ve starém Brooklynu první poloviny padesátých let minulého století. Samozřejmým kořením tohoto obrazu je humor. Humor bezděčný, nucený i bláznivý, ale vždy nevtíravý, tak jak jej přináší sám život.
Na rovinu - jakmile jsem poprvé viděl film, zatoužil jsem přečíst si i předlohu. Jak tomu bývá, obě zpracování se liší. Autor Colm Toibín (63), novinář a spisovatel, se narodil v roce 1955 v irském Enniscorthy. Vystudoval angličtinu a historii na univerzitě v Dublinu. Jako editor působil v The Sunday Tribune, přispíval kritikami a politickými komentáři do The Sunday Independent a do několika dalších magazínů. Jako zpravodaj procestoval Egypt, Súdán, Afriku a další země. Snad nejznámější reportáž nazvaná "The Trial of the Generals" pochází z roku 1980. Možná protože sám prožil bouřlivé roky, protože poslouchal příběhy svých rodičů a prarodičů, protože se umí dívat... možná proto je jeho kniha velmi živoucí. To je její nejvýraznější klad.
Podívejte se na filmový trailer:
Spisovatel neutápí čtenáře v bolestínských, až teatrálně dramatických problémech Irů přijíždějících do Ameriky za lepšími zítřky. Naopak velmi prostě a civilně vypráví příběh Eilis, jež hledá své vlastní místo v životě i ve světě, tápe, aby postupně odhalila ty nejsilnější důvody, proč zůstat, proč odejít. Je zajímavé sledovat vývoj hlavní hrdinky, z nejisté dívky v dospívající ženu. Ve stylu autorova vyprávění se ale kniha nestává "ženskou literaturou", i mužská část čtenářů ji může poznat jako fajn přítelkyni, která v sobě nalézá odvahu čelit nepřátelským okolnostem, z nichž musí najít východisko. Není tak rozklepanou křehulkou, má určitý mužský element, díky čemuž působí více skutečně než románově.
Dalším autorovým plus je pak precizní popis kulis příběhu, míst, kde ožívá. Zejména, co se samotného Irska týká. Celkově je pak kniha čtivá, velmi snadno ubíhá, až by se místy dalo říct, že jen klouže po povrchu. Kupodivu oproti filmovému scénáři Nicka Hornbyho (61), který se do určitých situací dokáže více položit. Přesto však Brooklyn nelze než doporučit. Cesta Eilis za lepším životem rozhodně zaujme.
Hodnocení: 90 %
Colm Toibín
Brooklyn
Vydavatel: Mladá fronta, 2016
Počet stran: 304