Odhaluje tajemství zmizelých. „Začínat u mrtvol mě nebavilo,“ prozradil Tim Weaver (41)

14.05.2019

Ve 13 letech jej okouzlila kniha Mlčení jehňátek natolik, že zatoužil být také spisovatelem. Pubertální touha se Timovi Weaverovi (41) nakonec splnila, stal se ceněným a vyhledávaným britským autorem napínavých příběhů. Pro Blesk.cz exkluzivně poodkryl tajemství vzniku svých knih a to, proč jsou jiné. Skvěle jiné...

Příběhy Tima Weavera (41) mají několik společných prvků. Někoho zmizelého, Davida Rakera, který pohřešované hledá, ale také třeba to, že všechny jsou dokonale napínavé, čtivé a úspěšné u kritiků i knihomolů. Bývalý novinář a redaktor převážně mužských časopisů o životním stylu nechyběl na uplynulém ročníku festivalu Svět knihy Praha 2019, kde představil svůj nejnověji v tuzemsku vydaný kousek Muž bez minulosti. Pro Blesk. cz si udělal čas po příletu do naší metropole a poté, kdy první večer strávil s pražskými přáteli hraním fotbalu.

Prozradil například i to, jak naprosto propadl psaní a postupně se dostal k tvorbě knih. "Víte, nebyl jsem ten typ reportéra, který by byl třeba nasazený někde v Sýrii. Já jsem psal o videohrách, filmech a podobně," řekl Blesku Weaver. "Novinářem jsem se ale stal, protože jsem miloval psaní. Původně jsem chtěl pracovat u filmu, být režisér nebo scenárista, protože jsem miloval obojí - psaní i filmy. Na filmovou školu jsem se ale nedostal. Tak jsem šel dělat novinařinu a po večerech jsem uvažoval nad tím, že chci napsat knihu."

Hlavní postavou Weaverových románů je David Raker, specialista na hledání pohřešovaných osob. Zmizelí totiž Weavera fascinovali z mnoha důvodů. "V době, kdy jsem začal psát, tématu zmizelých se nikdo moc nevěnoval. Například Michael Connelly psal jednorázově něco podobného, ale ne sérii. Takže jsem chtěl postavu, která by procházela celou sérií a tak se zhmotnil David Raker," prozradil Weaver Blesku. "Když jsem to téma začal zkoumat, ze statistik jsem zjistil, že každý rok se v Británii ztratí 250 tisíc lidí. 99 % z nich se najde do roka, ale zbývajících 2500 lidí se nenajde nikdy. Takže mě začalo zajímat, co se s nimi stalo, jak by se jejich příběh mohl vyvíjet..."

Když Weaver začne psát novou knihu, nechává se nést vlastním příběhem. "Jsem otřesný plánovač, neumím to, takže většinou začnu tím, že mě napadne, jak ten dotyčný zmizel. A pak postupuji zpětně podle toho, jak bych pátrání řešil a kam by mě mohlo přivést." Co je pro úspěšného autora ale při tvorbě nejdůležitějším pravidlem? "Ctím povinnost napínat čtenáře. Zastávám názor, že když nepřekvapím sám sebe, jak bych mohl překvapit čtenáře?! Často se mi také stává, že nejlepší momenty knihy vymyslím ve chvíli, kdy dojdu k místu, kde se mají odehrát."

Celý rozhovor si pusťte ve videu:

Recenze: Muž bez minulosti

Jak fanoušci Weavera vědí, počínaje Honem na mrtvého vzniklo zatím deset románů s Davidem Rakerem, specialistou na hledání lidí, kteří z různých důvodů beze stopy zmizeli. Nově vydaný Muž bez minulosti pak čtenáře potěší hned několika věcmi. Davida Rakera totiž o hledání požádá sám ztracený! Když se k médiím donese zpráva o zbitém mladém muži, který si nepamatuje, kdo je ani odkud pochází, rychle mu dají přezdívku "Muž bez minulosti". O deset měsíců později je Richard Kite - pokud se tak vůbec jmenuje - stejně bezradný jako na začátku. Navzdory neúnavné snaze policie se k němu stále nikdo nehlásí a stopy rychle vychládají. Kiteovou poslední nadějí je soukromý vyšetřovatel David Raker.

Čtenáři je v Muži bez minulosti předkládán naprosto odlišný příběh od všech předchozích. Stejné zůstává napětí, nečekané zvraty a čtivý text, který opět skvěle přeložila Alžběta Lexová (31), díky níž si Weavera můžeme v Česku naplno užívat. Muž bez minulosti má spád, čte se takřka sám, jak jsme u Weavera zvyklí. Budete mít chuť knihu zhltnout na jeden zátah a naprosto si vás získá. Postupné odhalování okolností, které Richarda Kitea přivedlo na pláž a pak k Davidu Rakerovi, vás naprosto vtáhne do děje.

Silná, umě napsaná kniha, v níž se Raker znovu ocitá v osidlech hrozícího nebezpečí a pomalu rozplétá souvislosti, se žene vpřed v takřka filmovém tempu. Weaver si osvojil techniky, jež by slušely filmovým scénářům (kéž by Rakera v budoucnu čekalo stříbrné plátno). Čtenáři vždy nabízí právě to, co chce vidět. A každého, kdo poprvé ochutná Weavera díky této knize, příběh bezpochyby přesvědčí k poznání dalších. Muž bez minulosti v plných barvách dokazuje Weaverovu pečlivost v detailech, aniž by začaly nudit. Ve vzrušeném a chladném očekávání dalšího vývoje až naskakuje husí kůže, čtenář doslova cítí vůni vznášející se nad jižním pobřežím Anglie či Londýnem. Muž bez minulosti zkrátka nabízí prožitek, který každého milovníka žánru příjemně přiměje, aby si Davida Rakera navždy zamiloval.

V Česku zatím vyšly tyto Weaverovy knihy: Bez slitování (2016, 1. vydání 2014), Není cesty zpět (2016, 1. vydání 2013), Němé oběti (2017, 1. vydání 2015), Zlomené srdce (2017, 1. vydání 2016), Hon na mrtvého (2018, 1. vydání 2010), Ztracený (2018, 1. vydání 2012), Údolí mrtvých (2018, 1. vydání 2011), Muž bez minulosti (2019, 1. vydání 2017). Weaverův čtvrtý román, Není cesty zpět, byl prezentován v prestižním britském knižním pořadu Richard and Judy Book Club. Bez slitování se v týdnu, kdy bylo vydáno, vyšplhalo na druhou příčku nejprodávanějších knih a Údolí mrtvých a Ztracený se obě dostaly na první místo v žebříčcích prodejnosti elektronických titulů. Weaver byl rovněž nominován v rámci britského literárního ocenění National Book Awards. Je ženatý, má dceru a celá rodina žije nedaleko Bathu v jihozápadní Anglii.

Hodnocení: 100 %

Tim Weaver

Muž bez minulosti

Vydavatel: Mystery Press, 2019

Počet stran: 464

Foto: Tonda Tran (Blesk) Vytvořeno pro Blesk.cz/Kultura