Rozhovor s režisérem Biserem Arichtevem o natáčení Třetí republiky: „S manželkou už spolu mluvíme...“

22.07.2018

Ticho! Kamera jede... Klapka! Těžko říct, kolikrát tahle slova zazněla, než mohl režisér Biser Arichtev zamířit do střižny. Jaké natáčení bylo, prozradil reportérům nedělního Aha!.

Práce režiséra je vskutku nevděčný úkol. Pokud je dílo úspěšné, sklízí chválu, samozřejmě kromě hlavních hvězd. Pokud není, on je tím, kdo se musí zodpovídat producentům a čelí kritikům. Nejinak je na tom i Biser Arichtev (41), muž, který má na svém kontě oblíbený a úspěšný seriál Vyprávěj (2009 - 2013) a nejaktuálněji právě První republiku, která se na podzim na obrazovky vrátí třetí řadou. "Historie nezadržitelně posunuje hrdiny a příběhy seriálu do těžkých let hospodářské krize a prohlubujících se národnostních konfliktů mezi českými a německými občany země," říká o ní kreativní producent České televize Jan Maxa.

Štáb i herci se letos vypravili kromě již známých míst Kutné Hory, Třebíze, zámku Ploskovice či Prahy také poprvé do Terezína, Veltrus nebo Lichocevse. Tam všude pokračují osudy televizní rodiny Valentových ve třinácti dílech podle scénáře Jana Coufala (39). "Pro mě je vždy na prvním místě příběh. Emoce, které vyvolává. Jeho soudržnost a napětí. Nic jiného není důležité, takže i když je mi někdo charakterově bližší než ostatní, ale příběh vyžaduje, aby ona postava byla v seriálu méně nebo dokonce zemřela, nezaváhám," říká scenárista, jehož příběh začíná na sklonku roku 1930. Hlavních rolí se opět chopili Jiří Vyorálek (44), Ján Koleník (38), Veronika Arichteva (32), Kristýna Boková (36), Jan Vlasák (75), Tomáš Töpfer (67) či Zdena Studénková (64).

Aby nakonec diváci u obrazovek svého seriálu nedýchali napětím, musí režisér zvládnout nejen motivovat celý štáb i herce k nejlepším výkonům, ohlídat komparzisty aby příliš "nehráli" a nepoztráceli se v cateringu, aby neposedná cháska techniků a kameramanů mohla odvést nejlepší práci, maskéři a kostyméři udělali hvězdy ještě krásnější... Do zákulisí tak náročného projektu, jakým dobový seriál je, nás pozval Biser Arichtev a ve chvíli volna odpovídal na otázky reportérů Aha!.

Natáčení nových třinácti dílů v těchto dnech vrcholí, jak se momentálně cítíte?

"Máme za sebou 96 dvanáctihodinových natáčecích dnů. Mnoho z nich bylo opravdu intenzivních. Moje práce ještě není u konce, protože začal proces dokončování dílů ve střižně a zvukovýrobě. Jsem unavený, ale zároveň je to pocit štěstí, že je za mnou další rok krásné práce. Nostalgický většinou nebývám, protože to, co uděláme tady, zůstává a dělá to lidem radost. Těším se, jak se to lidem bude líbit. Dělám pro to maximum."

V seriálu je vždy spousta dramatických situací i místa pro romantiku. Nová řada má být akčnější, než dvě předchozí. Baví vás "přiostřovat"?

"V 'První republice' se snažíme přinášet divákům hlavně emoce. Je to láska, rodinné vazby, ale i to co na rodinu doléhá zvenčí. Snažíme se ukázat, co to všechno dělá se vztahy v rodině. V seriálu je to rodina Valentů, ale vlastně je to nadčasové. Žijeme hodně rychle a snažíme vydělat víc a vyrobit víc a mít víc. Doba je taková. Vede to ke stresu a napětí. To jsou emoce, které se potom nejvíc přenášíme na naše nejbližší, kteří si to zaslouží nejmíň. Jakoby nestíháme pěstovat lásku a lidsky pečovat o rodinu a své blízké. V našem seriálu je právě tohle. Snažíme se ukázat, že drama, které se děje navenek, může narušit vztahy v rodině. Ale rodina musí stát při sobě a láska a dobro musí zvítězit."

Zkráceno, celý článek stáhnete níže...