Před 115 lety se narodil Zdeněk Burian (†76): Nosič kufrů oživil dinosaury i Robinsona Crusoe

12.02.2020

Za pouhou kostí dokázal vidět celé dávnověké monstrum, za střepem z vykopávek minulý život. Zdeněk Burian (†76) generacím čtenářů přinášel dechberoucí obrazy minulosti, inspiroval i Spielbergův Jurský park.

Psal se rok 1919, když rodák z moravské Kopřivnice Zdeněk Michael František Burian (†76, narodil se 11. února 1905) v pouhých 14 letech poprvé dokázal svůj výjimečný talent. Kluk s fantazií bez hranic přeskočil vrstevníky a hned od druhého ročníku usedl do lavic Akademie výtvarných umění v Praze. Nezůstal však ani rok, aby se uživil, pracoval i jako nosič kufrů. Svůj talent ale ladem nenechal. Ve svých 16 letech poprvé ilustroval knihu - Dobrodružství Davida Balfoura (1921) spisovatele Roberta L. Stevensona (†44). To byl začátek dlouhé cesty za zhruba deseti tisíci ilustracemi, které za svůj život Burian vytvořil.

Foto: Fascinující prehistorický podmořský život představil Burian v roce 1956.

"Prakticky pro celou druhou polovinu 20. století se Burian stal světovou jedničkou paleoantropologické rekonstrukce - portrétu evoluce života na Zemi a průkopníkem vědecké ilustrace," připomněl jeho vnuk Jiří Hochman, nynější majitel práv k umělcovu dílu. Zásadní pro Buriana bylo setkání s paleontologem Josefem Augustou (†64) s nímž spolupracoval do konce vědcova života v roce 1968. Geniální Burianova práce fascinuje provedením, kdy třeba jen na základě části kostry dokázal vytvořit podobu prehistorického tvora. Nejen Čechům, ale celému světu otevřel netušený rozměr minulosti svým dílem, nad nímž žasneme dodnes.

Video: Podívejte se upoutávku digitálně remasterované Cesty do pravěku

Diváci žasli v roce 1955, kdy měl premiéru film Cesta do pravěku režiséra Karla Zemana (†78) inspirovaný právě Burianovými ilustracemi zrozenými ze spolupráce s Augustou. U toho však nezůstalo. "Na začátku byl starý československý film a jeden významný evropský malíř pravěku," řekl režisér Steven Spielberg (73) na otázku, kde našel inspiraci pro celosvětový kinohit Jurský park (1993). Na Burianovu a Augustovu počest byl v roce 2017 pojmenován jejich jmény český dinosaurus, jehož fosilie byly nalezeny roku 2003 u Kutné Hory. Dostal název Burianosaurus augustai, tedy Burianův a Augustův ještěr.

Vytvořeno pro deník Blesk, 12. 2. 2020.