To je celý on! Muž, který v poznámkách pod čarou uhranul svět

23.05.2023

Nebýt Rowlingové, byl by nejúspěšnějším britským autorem. Svým fanouškům stále chybí, ač od jeho smrti uplynulo už osm dlouhých let. Zůstává s nimi dál díky svým nesmrtelným knihám. A teď ho smíme poznat ještě blíž v jedinečné biografii Terry Pratchett: Život s poznámkami pod čarou.

Nenapsal "jen" Zeměplochu. Nebyl "jen" tahákem různorodých conů a dalších akcí příznivců fantasy. Nebyl "jen" geniálním spisovatelem. Rob Wilkins, osobní asistent Terryho Pratchetta a správce jeho literární pozůstalosti teď vypráví příběh života svého exšéfa ukrytého do poznámek dokončených před Pratchettovou smrtí v roce 2015.

Terry Pratchett byl nesmírně plodným autorem. Jen ze Zeměplochy vzniklo jedenačtyřicet příběhů, běžně napsal dvě, někdy i tři knihy ročně. Jednu však nikdy nedokončil – vlastní biografii. V roce 2015, kdy ho definitivně přemohla degenerativní choroba mozku, stihl svému osobnímu asistentovi Robu Wilkinsovi nadiktovat nějakých 24 tisíc slov a došli do roku 1979. Dál už to bylo na Wilkinsovi.

Výsledkem jeho několikaleté práce je zábavný a místy dost bolestný intimní pohled na slavného spisovatele, proložený osobními postřehy a zkušenostmi. Není to bezuzdná glorifikace a Terry Pratchett z knihy vychází jako člověk, který exceloval v mnoha věcech – od včelařství a výroby medoviny přes zahrádkářství po smlouvání a vytáčení lidí do běla. Ale ze všeho nejvíc ze stránek dýchá dojem člověka, který skutečně miloval to, co dělá.

Kniha ve skvělém překladu Tomáše Jeníka i neméně výtečná audiokniha v podání herce Jana Vondráčka (načetl taktéž Pratchettovy knihy Těžké melodično či Sekáč ze zeměplošské série) pod režií Hynka Pekárka nabízejí i nefanouškům odhalení procesu psaní. Prozrazují, kolik práce stojí za stránkami knih, které baví miliony lidí. Dozvídáme se i to, jak nenápadně a pozvolna vkročil Pratchett do velkého světa uznávaných autorů, jak žil předtím, než vydal první příběh ze Zeměplochy. Jak začínal v domku bez elektřiny.

Ostrovní fantasy mág Terry Pratchett (1948–2015) byl spisovatel, díky kterému si fantasy literaturu oblíbili čtenáři po celém světě. Držitel Řádu britského impéria stvořil bájnou Zeměplochu. • Úžasná Zeměplocha, v originálu Discworld, je celoživotním a obsáhlým dílem Terryho Pratchetta. První kniha byla vydána v roce 1983 a poslední v roce 2015. Sir Terry Pratchett tedy své hlavní dílo utvářel neuvěřitelných 32 let! • Graffiti pocta Terrymu Pratchettovi v Shoreditch byla dokončena tři měsíce po autorově smrti. (Foto: Profimedia, Josh Kirby, Evening Standard UK)

Text plyne příjemným tempem, nenásilně, i fakta přednáší poutavě. V audioknižní verzi pak Vondráček nenaléhá, nepřehání, věcně a přitom s příjemným nasazením odvíjí vlákna biografie. Ta se tak na stránkách knihy i ve sluchátkách stává hlasem Pratchetta, nikoli nudným výkladem, jakým životopisy občas bývají. Kniha odhaluje mnohé, vyjma spoilerů a zápletek Pratchettových knih, aby ani ten, kdo je teprve začne objevovat, nebyl ochuzen o překvapení a kouzelné detaily postav. Přibližuje autorovu spolupráci a setkávání se slavnými kolegy, J. K. Rowlingovou i Neilem Gaimanem, s nímž jej pojilo silné přátelství. Otevírá ale i smutné kapitoly od prvního vyslovení diagnózy Alzheimerovy choroby po její pozdní příznaky, které Terrymu nedovolily tvořit tak, jak by ještě chtěl.

Terry Pratchett: Život v poznámkách pod čarou od Roba Wilkinse, jenž bok po boku s Terryho dcerou Rijanou spravuje nejen spisovatelovu nadaci, je výjimečným podáním ruky s autorem "nejhumornější fantasy na světě". Wilkins, mimo jiné, spravuje také nezávislou produkční společnost Narrativia. Pod jejím vedením vznikla oblíbená seriálová adaptace Dobrých znamení (2019–2023), příběhů sepsaných společně právě s Neilem Gaimanem. A hlavně dohlíží dál na všechny zápisky a poznámky (pod čarou), aby se dechberoucí Pratchettův příběh nerozplynul. Zachyťte ho i vy, poznejte život muže, který umí rozesmát bez ohledu na svou přítomnost, čas a světadíl.

Hodnocení: 98 %

Vytvořeno pro Blesk.cz/Kultura, 23. 5. 2023.