Podcast: Odstřižená od lidí vytvořila kult. „Na Pottera mám ještě tři roky,“ říká Bára

15.02.2023

Představuje se jako dospělý člověk, který čte dětské knihy. Také o sobě říká, že je samozvaný Potterolog par excellence. Studio Blesku navštívila autorka jednoho z nejúspěšnějších českých podcastů Bára Nováková, jejíž pořad Neplecha ukončena milují tisíce příznivců magického světa Harryho Pottera.

I kdybyste nepatřili mezi největší fanoušky příběhů brýlatého čaroděje z pera J. K. Rowlingové, v pořadu, o němž jsme si povídali s Bárou Novákovou (31) z Plzně, i nejzarytější mudla (ten, co neumí čarovat) najde spoustu zajímavého. Neplecha ukončena, jak autorka podcastu prozrazuje na začátku každé epizody, rozebírá knihy o Harrym Potterovi tak dopodrobna, že na úplném konci nezůstane jediný neotočený list... V praxi to znamená, že jednotlivé kapitoly příběhů slouží v podstatě jen jako odrazový můstek pro objevování netušeného pozadí magických vyprávění.

Posluchači se dozvídají třeba to, co vězí za latinskými názvy kouzelných formulí, kde Rowlingová čerpala inspiraci a psala, v jakých okamžicích se dokonce spletla. Kde leží místa, na nichž se části příběhů odehrávají, jaký je mytologický předobraz některých tvorů a událostí a tak dále. V každé zhruba půlhodinové epizodě podcastu bere Bára posluchače na neuvěřitelnou cestu za poznáním formou, která dalece nahrazuje tuny nudných učebnic. "Příprava klasické epizody mi zabere kolem 20 hodin práce od začátku až do konce. Ale když třeba dělám bonusové epizody, pro které musím přečíst i sedm nebo osm knih, klidně zabere i kolem 60 až 70 hodin," prozradila Bára Blesku.

Posluchači si dnes nedokážou představit týden bez další epizody podcastu. Jak Bára odhalila, na začátku za vznikem Neplechy byla vlastně její naprostá izolace. "Okolností se sešlo víc," uvedla. "Byl covid, jedna z těch nejhorších vln, kdy bylo všechno zavřené. Já jsem v tu dobu měla miminko, se kterým jsem jezdila na procházky a bylo to takové depresivní období, kdy jsem byla čerstvě přestěhovaná do nového města a nikoho jsem tam neznala. Takže mi chyběl kontakt a zároveň nějaké vyžití." Bára začala poslouchat podcasty a napadlo jí, že by chtěla trochu jiný. "Vyloženě oddechový, kdy člověk nebude přemýšlet nad ničím složitým a jenom si užije to poslouchání."

V našem "bleskovém" podcastu Bára také zmínila odlišnost v pohledu dospělého člověka na v podstatě pohádkový příběh, od pohledu dětského. "Jako děti nevnímáme detaily, třeba že nevíme, kam chodily kouzelnické děti do školy předtím, než šly do Bradavic, jestli umí matematiku, gramatiku... To jedenáctileté dítě absolutně nezajímá. Potom přichází fáze, kdy už to člověk čte tím kritickým okem a pořád ho to baví. Těm knihám bylo také vytýkáno, že jsou příliš dlouhé, složité pro dětského čtenáře. Ukázalo se to ale jako naprostý nesmysl. Naopak knihy v dětech častokrát podnítily ještě víc touhu číst," dodala.

Jaká česká kniha by se dala přetavit do podobného podcastu, zda by se ráda proletěla na testrálovi (vzácný druh okřídlených koní), kam by měl určitě zajet na dovolenou každý potterovský fanoušek nebo co si myslí o humbuku kolem nepopulárních prohlášení Rowlingové? I to Bára prozradila v tomto dílu našeho podcastu, na který si můžete posvítit. Lumos!

Vytvořeno pro Blesk.cz/Kultura, 14. 2. 2023.