Osudový příběh: "Medvídek Pú mi zničil dětství."

03.08.2018

Není snad na světě člověk, který by nikdy neslyšel o medvídkovi Pú. Jeho autor A. A. Milne jej původně vytvořil pro svého syna. Za slávu knihy však Kryštůfek Robin zaplatil krutou daň.

Miloval psaní, svou rodnou Anglii a děsila ho válka. Alan Alexander Milne (†74) chtěl celý život zasvětit psaní pro potěchu svých čtenářů a diváků jeho divadelních her. Proslulým se ale stal jen díky dvěma knihám, tou významnější z nich je Medvídek Pú. Příběhy o něm byly přeloženy do více než 50 jazyků, na autorských právech každoročně vydělá 5,9 miliardy dolarů. U nás poprvé vyšel v roce 1938 a od té doby ještě více než desetkrát. Česko v jeho historii zanechalo také svou stopu. Na mostě ve Stokorcovém lese, kde se děj odehrává a který skutečně existuje, pravidelně probíhají mistrovství světa v Medvědích proutcích. Hru, v níž účastníci z jedné strany mostu hází do vody klacky a čí se první objeví na druhé straně mostu, ten vyhrává, si užíval nejen Pú. Roku 2004 se stal vítězným týmem ten z České republiky.

Zatímco vše kolem medvídka Pú působí hravě i vesele, jeho příchod na svět byl obestřen bolestí a smutkem. Vraťme se do 20. let 20. století, kdy se A. A. Milnemu po absolvování univerzity Trinity College v Cambridgi dařilo. Byl oblíbeným spisovatelem, básníkem a dramatikem. Do jeho života však vstoupila I. světová válka. Milne odmítal násilí, nikdy války nechápal, přesto narukoval do Britské armády, kde sloužil jako důstojník. V bitvě o Somme v roce 1916 byl zraněn, navíc se u něj rozvinula posttraumatická stresová porucha (známá pod zkratkou PTSP či PTSD) jako reakce na prožité hrůzy. O tři roky později se vrátil domů do Londýna jako zlomený muž.

Podívejte se na trailer životopisného filmu "Sbohem Kryštůfku Robine":

Jedinou oporou byla Milneovi manželka Dorothy "Daphne" de Sélincourt (†81). Podle dochovaných vzpomínek pragmatická a chladná, která však svým vystupováním zcela odpovídala úloze žen své doby. 21. srpna 1920 pak přišel na svět jejich jediný syn Christopher Robin Milne (†75), onen Kryštůfek Robin z pohádkových příběhů medvídka Pú. Daphne ale k synovi nepřilnula, jakmile to bylo možné, svěřila jej do péče chůvy Olive Brockwellové, kterou Christopher oslovoval Nou. Velice ji miloval a udržoval s ní přátelský vztah až do její smrti. "Můj otec byl většinou nepřítomný, ať už duchem kvůli práci či reálným cestám mimo domov. A pro matku bylo nejdůležitější vypadat dobře a být ve společnosti," posteskl si Christopher v rozhovorech.

Vztah s matkou byl takový, že po smrti otce ji viděl pouze jednou, nechtěla se s ním rozloučit ani když umírala. "Věřte tomu nebo ne, ale nemohu se podívat na ty čtyři knihy o Púovi, aniž bych se třásl," přiznal Christopher ještě když mu bylo 60 let. V dětství mu přitom vrstevníci záviděli, že je oním Kryštůfkem Robinem. Jako dítě byl hvězdou, která procestovala svět. Vše začalo v roce 1923 dojemnou básní o modlitbě malého Kryštůfka. Milne ji po napsání ukázal své ženě a ona ji poslala do časopisu Vanity Fair, kde také vyšla a zaujala veřejnost. V roce 1925 koupil Christopherův otec usedlost Cotchford Farm. "Dům s malou zahradou byl obklopen dvěma poli, řekou a zelenou, přírodní krajinou, loukami a lesy, které čekaly na prozkoumání," vzpomínal Christopher. Tam trávil malý syn čas se svým otcem a s plyšovým medvídkem, jehož dostal k prvním narozeninám. Hračky přibývaly, překvapivě je dostával hlavně od matky. Malý Chris tak postupně přišel k oslíkovi, prasátku, tygrovi i klokánkovi...

Vytvořeno pro Nedělní Aha! (6. 5. 2018). Zkráceno, celý článek stáhnete níže...