Atrej z Nekonečného příběhu Noah Hathaway (50): „Bolest překonávám úsměvem!“

27.10.2022

Jedním z nejočekávanějších hostů víkendového Comic-Conu Junior (22.–23. 10. 2022) v Brně byl rozhodně Noah Hathaway (50). V 80. letech jeho fotky zdobily pokojíčky holčiček i kluků i u nás. Byl totiž válečníkem Atrejem ve filmovém hitu Nekonečný příběh (1984). Co prozradil Blesku?

Celým jménem Noah Leslie Hathaway, z jedné čtvrtiny indián (jeho předci pocházeli z kmene Mohykánů), jako šestiletý ztvárnil postavu kluka Boxeyho v původním televizním seriálu Battlestar Galactica (1978-1979). Předtím se už od tří let objevoval v reklamách. Ale celosvětovou popularitu získal až díky Nekonečnému příběhu (1984) coby odvážný Atrej bojující se zákeřnou Nicotou o zachování říše Fantasie. Pak si zahrál ještě párkrát, ale víceméně herectví pověsil na hřebík. Věnoval se sportu, učil street dance, zkusil bojové sporty a Muay Thai box, prodával motorky a tetoval. Co má v plánu do budoucna? I to prozradil v rozhovoru Blesku.

Za pár dní vám bude 51, gratulujeme. Přestože jste si zahrál v dalších seriálech a pořadech, pro své fanoušky jste pořád Atrejem. Byla někdy chvíle, kdy jste litoval, že jste tu práci přijal?

Noah: "No, jsem už v polovině života... Že jsem tu roli vzal, jsem litoval jen jednou. Když jsem si poranil záda, než jsme vůbec začali natáčet film. Spadl na mě kůň. Kvůli tomu jsem absolvoval několik operací, učil se znovu chodit, dvakrát! Ale jinak nelituji. Ten film pro mnoho lidí, tisíce, znamená tolik! Nevím, kolik jich to dohromady vidělo, ale opravdu jsme měli možnost dotknout se tolika lidí... Větší než většina filmů."

V roce 2016 jste si zopakoval svou roli v reklamě pro Spotify oslavující 80. léta. Jaký to byl pocit, opět letět na Falcovi?

Noah: "Viděl jste to?! Rozhodně to bylo velmi zvláštní. Vypadal jsem už spíš jako náčelník jeskynních lidí, ne jako ten milovaný Atrej. Všechna ta tetování, co se musela zamaskovat... Cítil jsem se trochu divně, ale bylo to fajn."

Fantasii ničí všepožírající Nicota. Vládkyně říše povolává statečného Atreje, aby říši zachránil... Nekonečný příběh může začít. • Ikonická scéna, při které plakal snad každý: Atrejův kůň Artax se topí v Močálech smutku. (Foto: Warner Bros.)

Existuje ještě nějaké tajemství, nějaká vzpomínka na natáčení Nekonečného příběhu, kterou jste ještě nikdy nevyprávěl?

Noah: "Chlape, myslím, že ne... Já i všichni, kdo si na mě něco našli, už jsme řekli všechno. Ostatně, nebylo kdy dělat něco zajímavého pro noviny... Točil jsem šest dní v týdnu, dvanáct hodin denně, k tomu tři hodiny výuky... A tak něco málo přes rok. Neměl jsem čas dostat se do problémů. Ani nebyla moc energie řádit kvůli historkám do budoucna."

Máte spoustu tetování, sám jste prý v Evropě tetoval a říká se, že nemáte rád symbol Auryna, protože jste ho musel dělat pořád dokola. Jaký styl máte vy sám nejraději?

Noah: "Auryn se mi pořád líbí, jen ho nechci znovu tetovat, ale je to krásný symbol. Já jsem působil zhruba před pěti lety v Rakousku, ve Vídni ve studiu Boris Tattoo. Původně jsem tam měl být týden, nakonec z toho byly dva měsíce. A během těch jsem Auryna dělal snad dvacetkrát. To se přejí!" (smích) "A která mám nejraději? Od malička to jsou japonská tetování. Myslím, že jsou nejlepší. Jsou to jednoduché, čisté, světlé a krásné motivy, a ty dokonalé linky!"

Jakou roli ve vašem životě hraje fantazie? Sníte rád?

Noah: "Kdybychom nesnili, odkud by se vzaly všechny ty skvělé věci v životě? Já sním pořád. Moc nespím, mám slabý spánek, takže mé noční sny jsou sporadické. Ale když už je mám, jsou plné světla, neonových barev, jsou velmi jasné a pestré. Intenzivní. Sny jsou tím, co lidi posouvá kupředu a nutí nás zkoušet nové věci. A riskovat. V životě se neodehraje nic skvělého, když nejste ochotni podstoupit určitá rizika.

Co je pro vás ve vašem životě největším zázrakem a co máte v plánu po padesátce?

Noah: "Největší zázrak? Že jsem vždycky dokázal všechno zvládnout s úsměvem. I přes různé životní události a bolesti. Mám za sebou pět operací zad, další dvě mě čekají... Brát život s nadhledem je důležité. A co mám před sebou? Letos režíruji film, který jsem napsal, takže doufám, že se povede. Zhruba za tři týdny, v listopadu, začínáme s přípravnými pracemi, tak uvidíme...

Vytvořeno pro Blesk.cz/Kultura, 22. 10. 2022.