Náhradník prince Harryho není štkaní rozmazleného fracka

07.07.2023

Budete-li toho schopni, a jde to jen těžko, odložte na chvíli všechny novinové články, objevné reportáže, možná i vlastní postoj k rozruchu, jaký kolem sebe vytvářejí britský královský nezbeda Harry a jeho žena Meghan. Nechte se zlomit a otevřete knihu Náhradník. Poodhrňte závěsy Buckinghamského paláce. Stojí to za to.

Už dlouhé roky nebylo očekávanější knihy, než jsou memoáry prince Harryho, výprava životem zlobivého člena britské královské rodiny, který vlastně už od puberty dokáže vyvolávat rozruch. Kniha Náhradník už dávno před vydáním působila jako časovaná bomba. Spory kolem ní vedla média i lidé z obou táborů – příznivců lovestory Harryho a Meghan a na opačné straně lidí uznávajících tradice a důstojnost monarchie. Šuškalo se, že titul bude spratkovské litování se, nacpané k prasknutí skandálními větami. Že půjde o vyřizování účtů. Že to bude bulvár nejhrubšího zrna. Ani omylem. Náhradník přináší pocitově upřímnou zpověď o triumfech i pádech, o snaze o svobodu, vzpomínky na nejbolestivější chvíle... Náhradník je Harryho pozvánkou do života, který by nejspíš nikdo z nás ve skutečnosti nechtěl žít.

Jak knihu představuje vydavatel? Princ Harry poprvé vypráví svůj příběh – a svou cestu popisuje se syrovou, neochvějnou upřímností. Náhradník je přelomovým titulem plným pochopení, odhalení, sebezpytování a těžce vydobytého poznání o nekonečné síle lásky i zármutku. – Jde o jednu z nejpalčivějších fotografií dvacátého století. Dva chlapci, princové, kráčejí za rakví své matky, zatímco celý svět sleduje jejich smutek – a strach. Když princeznu Dianu ukládali k věčnému odpočinku, miliardy lidí přemítaly o tom, co si asi myslí a co cítí princ William a princ Harry – a jak se budou od tohoto okamžiku jejich životy vyvíjet.

"Nikdo neměl žádnou odpověď pro kluka, který aktivně hledal vnější bolest, jež by se vyrovnala té vnitřní," sděluje Harry v knize, jejíž neformální, dokonce až přátelské věty si čtenáře brzy získají. Bojovat o něj ale musejí po celou dobu – chvílemi je drama až moc, jindy je text rozvleklý a zasloužil by zkrátit. Většina ale zůstává poutavá, čtivá, umně poskládaná, místy vtipná nebo výrazně dojemná. "Jak lze skutečně popsat světlo? S tím měl problém i Einstein," zní ve chvíli, kdy Harry vzpomíná na svoji matku, princeznu Dianu, a přirovnává ji k hvězdnému útvaru nazvanému Earendel (Jitřenka).

Vojenská disciplína mu vrátila řád a účast na dvou misích z něj doma udělala hrdinu. Záhy si však připadal ztracenější než kdy dřív... • Princ Harry (* 1984), vévoda ze Sussexu, je manžel, otec, humanitární pracovník, válečný veterán, bojovník za duševní zdraví a environmentalista. Se svou rodinou a třemi psy žije v kalifornské Santa Barbaře. • Nedokázal najít opravdovou lásku. A pak potkal Meghan. Svět uhranula láska jako z filmového plátna... (ilustrační foto, Midjourney AI)

Princ Harry předkládá čtenáři okolnosti svého vztahu s rodiči, zážitky ze studií na chlapecké Eton College u Windsoru i vstupu do společenského života v monarchii. Vypráví, jaké bylo dospívání ve stínu královského protokolu, pod drobnohledem veřejnosti, médií i zbytkem rodiny. Harry ale také sympaticky odhaluje vlastní slabosti a zejména velký životní stín způsobený smrtí jeho matky. Přibližuje své osudové okamžiky a samozřejmě setkání s Meghan Markle, svou současnou manželkou. To vše je přiznaně subjektivní, kniha nemá ambici tvářit se jako nezvratný důkaz v jakémkoli sporu.

Podle zahraničních médií měl princ k ruce zkušeného autora, který mu s textem výrazně pomohl. Byl jím J. R. Moehringer, americký romanopisec, novinář a též takzvaný ghostwriter (osoba najatá k psaní literárních děl, nejčastěji životopisů, za jiné lidi). S jeho pomocí se podařilo vytvořit knihu, která sice obsahuje momenty s tóny řevnivosti a výčitek, ale není jimi přesycená, jak se čekalo. Rozhodně se povedlo přivést na svět titul, který nebudete chtít odložit a pravděpodobně z něj získáte pocit, že by bylo fajn jít s Harrym na pivo a pasáže rozebírat.

"Tato kniha ani tak nezvedá oponu nad soukromým životem královské rodiny, jako spíš ji strhává a vyklepává její obsah," napsala Lucy Pavia, recenzentka irského serveru Independent. I tak se Náhradník nezdá být ničím, co by vytrhlo britskou monarchii i s kořeny z jejího významu. Zkrátka, Harry je mužem, který má co říct. A poslechnout si ho, přečíst, je nakonec vlastně fajn.

Hodnocení: 70 %

Vytvořeno pro Blesk.cz/Kultura, 6. 7. 2023.