Na víkend v první republice (Zlatá první republika)

04.10.2018

Naskočte s námi do stroje času a pojďte na krátký výlet do časů První republiky. Nebojte se, nezdržíme vás dlouho - strávíme v ní pouze jediný víkend.

Sobota, 24. května 1924. - Průvodcem nám bude mladá paní Marie Chvojková, roku 1899 rozená s příjmením Winkel. Ačkoliv se narodila na území Dolního Rakouska, její rodina putovala až do Čech, kde se usadila. Tam také Marie poznala Františka Chvojku, šikovného mladíka, který krátce před jejich odchodem do Prahy pracoval v Kasejovicích, kde se vyučil mechanikem. Má zlaté ruce - opraví šicí stroj stejně jako vodovodní čerpadlo. Marie, coby absolventka dvouleté rodinné školy v Kroměříži, uspěla na výbornou téměř ve všech oborech. Ovládla češtinu, dějiny vzdělanosti, občanskou nauku, ale především vychovatelství, zdravovědu, péči o dítě, šití, kreslení a vaření.

Chvojkovi našli svůj domov ve Střešovicích, v jednom z 254 domků městské části, jež byla k Praze připojena teprve před dvěma lety. Marie má štěstí, i práci totiž našla nedaleko, v jedné z prvních moderních vil ve čtvrti Vořechovka (později známé jako Ořechovka). Právě tam žije rodina Knappových, paní Luisa a její vážený manžel Leopold. O tom se po celém Břevnově ví, že patří mezi přátele Jaroslava Preisse, bývalého vrchního ředitele Živnostenské banky a nynějšího poradce ministra financí Aloise Rašína. Mariino štěstí však spočívá i v tom, že Knappovi jsou moderním párem, nesvázaným konvencemi, a vše nové prvorepublikové vítají.

Je tedy sobota ráno, 24. května 1924. Marie už je dávno na nohou. Je třeba zajistit čerstvou zeleninu do kuchyně, přiobjednat led do ledničky a vyzvednout nové rukavice, kabelku a deštník na zakázku vyrobené k novému kostýmu paní Luisy. Ten si nechala paní ušít v salonu Rosenbaum, ještě ve Štěpánské ulici. Za pár týdnů totiž firmu od své matky Elišky převezme syn Oldřich a salon přesune na lepší adresu, Národní třídu. Tak tady ji máme, Marii procházející uličkami a mhouřící oči do již silného slunce. Mohla by mylně působit, že je jen na procházce, ale popravdě - povinností měla dnes ráno tolik, že už předem věděla, že třeba návštěvu ledáren v Braníku osobně nestihne a bude muset vyslat buďto manžela nebo poslíčka. Blížící se teplé dny totiž vyžadovaly včasnou objednávku častějších dodávek ledu. A protože zítra Knappovi odjíždějí na tři dny na svůj letní byt do Řevnic, Marie je ještě dnes musí sbalit a pořádně nakrmit. To také souvisí s první dnešní zastávkou v tržnici. Jet s nimi tentokrát nemusí, Knappovi využijí restaurace v okolí.

Knappovi si zaslouží (a chtějí) to nejlepší, ví Marie a tak už spolu s ní rychle nastupujeme do vozu elektrické dráhy v centru Prahy, naštěstí to sem není z Břevnova tak daleko. Vůz je nacpaný, k čemuž přispívá až nezvyklé množství strážníků. Nemělo by se to, ale když Marie spolu s námi nakoukne do novin jednoho ze spolucestujících, důvod je jasný. Právě v těchto dnech totiž strážníci chytili na nároží Hybernské ulice mezinárodně hledanou dvojici kapsářů, devětadvacetiletého kupce Ibrahima Bagdagoghona a o rok mladšího hodináře Šimona Davidova ze Salmase, kteří v pražské veřejné dopravě ulevili řadě lidí od peněženek. Hlídky však ještě pro jistotu trvají. Začetli bychom se dále, ale už musíme vystupovat. Jsme jen pár kroků od jednoho z nejlepších pražských trhů.

K snídani Marie připravovala Knappovým bílou kávu, pečivo tence mazané máslem, na míse vždy také bylo nějaké ovoce. Oběd ale musel být bohatší. Dnes bude Marie připravovat hovězí vývar s velkým množstvím zeleniny a samozřejmě s knedlíčky. Jako hlavní chod pak telecí brzlík. Nejprve přemýšlela, že konečně u nějakého receptu využije "hrnec Lilor", tedy tlakový hrnec, jenž například firma Roth prodávala už za 155 korun, dle velikosti. Za podobné vychytávky byla Marie vděčná - přibývalo jich, byly moderní, spořily čas a paní domu se rády předvedly, jak jdou s dobou. Marie tak měla k dispozici nejnovější model žehličky na elektřinu, kávovar a hlavně pračku! Ale kdepak, dnes bude vařit specialitku - smažený telecí brzlík s bramborovou kaší a salátem. Marie tak právě nyní vybírá kvalitní kořenovou zeleninu, mrkev, tuřín, vodnici, celer... Hovězí, telecí maso a telecí brzlík, ale také uherák, ze kterého na nedělní výlet připraví sendviče. Moudré a zkušené kuchařky totiž pro nedělní menu na cesty razí: "Abyste přednostovi rodiny předem otupily hroty výmluv, usmažte v sobotu řízek nebo vezměte kousek uherského salámu. Ale hlavní věc: nezapomeňte vzíti láhev čaje s citronem, bez té se nevydávejte! Jest to nejlepší nápoj v přírodě i na cestě." Místo nedělního vyváření tak bude mít Marie čas na úklid domu, ale také na odpočinek, zábavu a také čtení. Manžel jí zakoupil za šest korun novinku od Jacka Londona, Martin Eden II. a Marie se na námořnický příběh těšila...

Zkráceno, součást speciálu Blesku "Zlatá první republika"

Objednej přes SMS na číslo 902 11 ve tvaru:
ZLATA mezera JMÉNO mezera PŘÍJMENÍ mezera ADRESA mezera MĚSTO mezera PSČ
Příklad: ZLATA Jan Novak Prubezna 233 Olomouc 77900
Cena každé přijaté SMS je 60 Kč vč. DPH (zahrnuje poštovné i balné).
Provozuje CZECH NEWS CENTER, a. s.,
infolinka 296 363 199 ve všední dny 8-hod., mobil@cncenter.cz, www.platmobilem.cz.