Mlékárna, nebo spíš galerie? Je nejkrásnější na světě!

01.01.2019

Je to jen malý krámek v nepříliš rušné drážďanské ulici. Každému návštěvníkovi ale rozechvěje chuťové buňky a učaruje mu výzdobou, z níž se tají dech. Mlékárna bratří Pfundových je totiž nejkrásnější na světě. Reportéři Aha! ji pro vás zdokumentovali.

Příběh místa, jež po staletí vyhledávají vyznavači mléčných výrobků i návštěvníci Drážďan, se začal odvíjet v závěru 19. století. Právě tehdy přišel z krušnohorského Reinholdshainu do města farmář Paul Gustav Leander Pfund (†74) se svou ženou Mathildou, šesti kravami a prasaty. "Mléko a výrobky z něj se totiž těšily nebývalému zájmu. Ovšem stihnout ho dopravit k zákazníkům tak, aby si zachovalo chuť a nezkyslo, to býval oříšek," řekla reportérům Aha! průvodkyně Steffi Uhlig. Paul Pfund byl ale farmářem nebo chcete-li sedlákem do morku kostí. Slovo "nejde" neměl ve slovníku. Tak mu brzy říkal pane pozemek s obchůdkem na Görlitzer Strasse, koupil jej roku 1879. Tady také otevřel svoji první mlékárnu, v níž se dojily krávy a čerstvé mléko si rovnou vychutnávali či domů odnášeli první zákazníci.

Bylo jich čím dál víc a byli nadšení! Přicházely celé rodiny, děti se ve zdech mlékárny učily, jak a odkud se lahodný a zdravý produkt získává a zpracovává. Jen o rok později se už k Paulovi přidal jeho bratr Friedrich. Začala se psát historie firmy Drážďanská mlékárna bratří Pfundových. "Zanedlouho se jejich podnik stěhoval sem, na Bautzner Strasse 79, kde jej najdete dodnes," uvedla Aha! do malebného minisvěta mlékárenského krále Uhlig. "Tady se od té doby produkovalo nejen mléko jako takové, ale samozřejmě mnoho druhů sýrů, mléčných kysaných nápojů, ale i kosmetika jako mýdla, koupele a podobně," pokračovala Uhlig s tím, že kdysi sem ke zpracování mířilo i mléko od krav pasoucích se v našich Beskydech.

Ve 30. letech 19. století se v mlékárně zvedla produkce ze 150 litrů mléka denně na neuvěřitelných 60 tisíc litrů každý den! Paul Pfund dokázal vytvořit naprosto soběstačný minisvět, kde všechno, co pro své produkty potřeboval, sám vyráběl. Ať už šlo o továrnu na výrobu lepenky, tiskárnu na štítky v mnoha jazycích nebo montážní závod či chovné statky. I zaměstnanci se měli skvěle! Kromě společenské haly pro 250 osob, kde mohli trávit chvíle odpočinku, měli zdravotní pojištění, na pracovištích moderní koupelny nebo mateřskou školu.

Pfund uměl i své zákazníky nejen nasytit, ale také vzdělat o prospěšnosti mléka pro lidské tělo. Na své dílo náležitě pyšný. V jedinečném obchůdku tak kdokoli najde zmínky o jeho oceněních i umu. A samozřejmě také poznat krok za krokem cestu mléka od podojení až k lahodným sýrům. Vše je zobrazeno na 3500 ručně malovaných secesních kachličkách od firmy Villeroy & Boch, pokrývajících stěny i strop. Výzdoba mlékárny dýchá nostalgií, malebností a přiznanou láskou k vlastní práci. Mlékárna se tak od roku 1998 naprosto právem pyšní i zápisem do Guinessovy knihy rekordů coby "nejkrásnější na světě".

Pro vstup do virtuální prohlídky mlékárny klikněte zde...

Při svém zimním cestování můžete její krásu obdivovat i vy. A rovnou také ochutnat některý z desítek druhů sýrů, čerstvé mléko (sklenka stojí jedno euro, tedy asi 25 korun), mléčné likéry, podmáslí, karamelové krémy, sladkosti, ale i přivonět a zakoupit si mléčná mýdla, koupele a další kosmetiku nebo dárkové předměty, třeba stylové plechové dózy s historickými motivy plné sýrových sušenek. A kdyby toho všeho mléčného na vás bylo přece jen až moc, hned ve vedlejším krámku je také co obdivovat. Je tu totiž prodejna výrobce lahůdkových hořčic, kde najdete i takové unikáty jako ovocné hořčice nebo dokonce takové, které mají v partnerech zažehnout vášeň před milováním. Nezbývá tedy než popřát: dobrou drážďanskou chuť!

Vytvořeno pro Nedělní Aha! 30. 12. 2018, foto: Jakub Poláček (Aha!)