„Smrt Hagrida byla strašná zpráva!“ řekl táta Weasley i Olaf z Trpaslíka Mark Williams

26.10.2022

Kdo vnesl do brněnského Comic-Conu Junior o víkendu 22. a 23. října britskou eleganci s pořádnou porcí magie a humoru, byl anglický herec, komik, moderátor a scenárista Mark Williams (63). Část fanoušků ho zná coby důvtipného Otce Browna. Pro většinu je pak navždy otcem rodiny Weasleyových z Harryho Pottera. Věděli jste, že má rád Česko?

"Jmenuju se Olaf Peterson. V posteli jsem kanec," zní oblíbená kultovní hláška, jíž Mark Williams pronáší v neméně kultovním seriálu Červený trpaslík (1988). Britský sci-fi sitcom stanic BBC a Dave se odehrává ve vesmíru více než tři miliony let v budoucnosti na těžařské lodi stejného jména. Už tam na sebe Williams upoutal pozornost. U nás ho televizní diváci také znají jako kněze vyšetřujícího zločiny v seriálu Otec Brown (2013-2022), i tento britský detektivní seriál podle příběhů spisovatele Gilberta Keitha Chestertona (1874-1936) vysílá od ledna 2013 BBC, u nás Česká televize. Do třetice jej ale nejvíce známe z role Arthura Weasleyho ze ságy Harry Potter (2002-2011). Hlava zrzavé rodiny tu pracuje na ministerstvu kouzel v oboru Zneužívání mudlovských artefaktů a zvídavě zkoumá každý běžný lidský předmět. Co jeho představitel prozradil Blesku najdete v následujících řádcích.

V minulosti jste vyzkoušel i profese číšníka, tesaře, stavitele, elektrikáře, zahradníka nebo inseminátora dobytka. Pomohly vám tyhle různorodé zkušenosti v herectví?

Mark: "Ano, rozhodně. Protože rád dělám své postavy skutečnými, nechci jen 'předstírat', ale skutečně některé věci umět. Mít jiné zkušenosti než být jen hercem, to je pro mě důležité."

Je to pár dnů, co svět obletěla zpráva o úmrtí představitele Hagrida z Harryho Pottera, vašeho kolegy Robbieho Coltranea (†72). Jaká byla vaše první myšlenka, když jste se o tom dozvěděl?

Mark: "To byla strašná zpráva. Trávili jsme spolu s Robbiem hodně času a zarmoutilo mě, když vážně onemocněl. Je to ztráta. Velká ztráta. Už jsme jich pár museli přijmout, odešla spousta úžasných lidí, se kterými jsem se na těch filmech potkal. A každý chybí, každý jeden se nám zapsal do životů."

Tajemná komnata je znovu otevřena a nepřátelé dědice by se měli bát... Mark Williams se v Harry Potterovi objevoval od druhého dílu, Harry Potter a Tajemná komnata (2002). • Katolický kněz otec Brown z kostela sv. Marie ve fiktivním Kemblefordu, znalec lidských duší a zpovědních tajemství se zálibou v řešení zločinů. (2013–2022) • "Jmenuju se Olaf Peterson. V posteli jsem kanec," zní oblíbená kultovní hláška, jíž Mark Williams pronáší v neméně kultovním seriálu Červený trpaslík (1988). (Foto: Warner Bros., BBC, Blesk – Tonda Tran)

Ve filmech Harry Potter jste hrál zvídavého otce rodiny Weasleyových, jehož zajímaly mudlovské věci, tedy předměty ze světa obyčejných lidí. Jaký lidský vynález nebo věc považujete za nejlepší ve skutečném životě?

Mark: "Těch je! Ty hlavní? Myslím, že třeba penicilin. Pravděpodobně i antikoncepce. Anestetika, tiskařský lis. Rozhodně letadlo a lodní šroub..." (smích)

Je něco, co máte s postavou Artura Weasleyho společného?

Mark: "Určitě. Právě ten zájem o mudlovské věci, nebo chcete-li - zvědavost. Znáte takový ten druh zvědavosti, kdy chcete všemu přijít na kloub? Snažím se jí vnášet do každé postavy, protože to jsem opravdu já. A zvědavost je to, co posouvá lidstvo kupředu, nejen jako postavy příběhů, ale i ve skutečnosti. Zvědavost je můj hnací motor!"

Když jsme na akci oslavující fantazii, i vás se zeptám, jakou roli ve vašem životě hraje? Sníte rád?

Mark: "Doufám, že nikoho nezklamu, ale ne... Opravdu nejsem fantasta, spíš realista. Ale čtu fantasy literaturu. A filmy? Z tohoto žánru jsem moc neviděl, i když je miluji. Co mi nesmí uniknout jsou Star Wars, těším se na každý další příběh a užívám si je pokaždé, když je vidím. Můj šálek kávy je tedy spíš sci-fi než fantasy."

"Řekni mi, Ivane: jaká přesně je funkce gumové kachničky?" Mark Williams (Arthur Weasley), 22. 10. 2022, Comic-Con Junior, Brno.

Jste prý také nadšený kuchař, co nejraději servírujete svým hostům?

Mark: "Záleží na tom, koho hostím. Nejlepší recept pořád hledám. Ale nejraději předkládám jídlo, kterému říkám selské, prostě country... Má silnou, přirozenou chuť ingrediencí z venkova. A peču výborný chléb, ten dělám moc rád. A také rád ve všem využívám sezónní suroviny."

Kde vás budou vaši fanoušci moci vidět v nejbližší době, třeba i u nás?

Mark: "Aktuálně začne desátá řada seriálu Otec Brown. Deset nových dílů jsme točili od poloviny května. Brzy zamíří na obrazovky BBC One ve Velké Británii a na BritBox v USA."

Otec Brown je populární i v Česku. Mimochodem - znáte naši zemi? A čím vás případně zaujala?

Mark: "Českou republiku mám rád. Je velmi zajímavá, tolika věcmi! Vaším průmyslem, vědci a také spisovateli... Samozřejmě mě napadá Kafka. A vaše architektura! Všechny ty historické stavby i modernistické novinky."

A naopak. Kdyby někdo z nás plánoval cestu do Británie, co by podle vás neměl minout?

Mark: "Zahrady, rozhodně zahrady! Kdekoliv. Nikde jinde jsem neviděl nic podobného anglickým zahradám. Projel jsem celý svět a nic takového jinde neexistuje. Jsou mimořádné! Zahradnictví je skoro naše národní vášeň."

Vytvořeno pro Blesk.cz/Kultura, 22. 10. 2022.