Malá mořská víla • muzikál • Křižíkova fontána

30.07.2018

Původní český muzikál na motivy pohádky H. Ch. Andersena. Romantický příběh z podmořského světa a pohádkového království. Z mořských vln vychází něžná, zamilovaná vodní víla, aby dobyla srdce člověka - krásného prince.

Přes varování své sestry a otce, kteří záletným a nestálým lidem nevěří, se vzdává svého hlasu a němá se vydává za svou láskou. Princ v romantické dívce nalezne okouzlující přítelkyni, ale v zápětí se prudce zamiluje do krásné a smyslné princezny z jižních zemí. Zapomene pro ni na celý svět - i na svou malou mořskou vílu, jejíž osud je tak zpečetěn. Odmítá zahubit svého milého, pokorně se tak obětuje pro jeho štěstí a rozplyne se v mořské pěně. Hudbu napsal i natočil Miloslav Janíček, texty písní a dialogy napsal Ivan Hladík. Na originální hudební nahrávku tančí Pražský divadelní balet . Představení je umocněno filmovou projekcí do vodní stěny fontány.

Muzikál získal krátce po svém premiérovém uvedení ocenění Sisyfos za významný dramaturgický přínos k rozvoji kulturního života hl. m. Prahy na Výstavišti Praha. Byl také nejdéle reprízovaným českým muzikálem, úspěšně mířil za svými diváky sedmnáct sezón.

Šeptej si po tisící, co v knihách je psáno... Ten příběh moře ti dá - už ve větru zní. Naber si do dlaní svých tu pohádku dávnou, o lásce nekonečné, jež ve vlnách spí... - O víle jejíž úsměv zářil v tmách a zpěvem svým, když zněl, vždy uměla hřát. Pod víčka dát svit hvězd, když tichým nebem vzplála noc. Poběž jen blíž a sen ti prozradí víc...

The original Czech musical on the motives of the H. Ch. Andersen story. This is a romantic story from the undersea world and fairy kingdom. From sea waves comes a tender, loving little mermaid to conquer a human heart - the heart of a beautiful prince. Despite warning from her sister and father, who do not trust flirtatious and unsettled humans, she forgoes her voice and mute goes after her love. The prince finds an enchanting friend in the romantic maiden, but immediately after this he headlong falls in love with a beautiful and sensuous princess from southern lands. He forgets about the whole world because of her - including his little mermaid, whose fate is thus sealed. She refuses to destroy her lover, meekly sacrifices herself for his fortune and vanishes in sea foam.

Stín, co světlu uniká... Neznámá jsi dál... Ptám se toků vod i světel z nebe spadlých. Kde hledat tvou tvář? Prát se s tím či vzdát se tě mám? A jak hledat dál? - Já vím... Můj zpěv z moře blíž, k tobě ať vzlétá... - Snad poznám tě zítra...

Das originell tschechische Musical auf die Motive von H. Ch. Andersen. Eine romantische Geschichte aus der Unterwasserwelt und dem Märchenreich. Aus den Meereswellen steigt eine zärtliche, verliebte Meerjungfrau um das Herz eines Menschen - eines schönen Prinzen - zu gewinnen. Trotz der Warnung ihrer Schwester und des Vaters, die den buhlerischen und unbeständigen Menschen nicht trauen, gibt sie ihre Stimme auf und stumm begibt sie sich zu ihrer Liebe. Der Prinz findet in dem romantischen Mädchen eine bezaubernde Freundin, aber im Nu verliebt er sich in eine wunderschöne sinnliche Prinzessin aus den südlichen Ländern. Er vergisst wegen ihr die ganze Welt - auch seine kleine Meerjungfer, deren Schicksal besiegelt ist. Sie weigert sich ihren Geliebten zu töten und demütig opfert sie sich für sein Glück und verwandelt sich in Meeresschaum.