Strhující tajemství světa minotaurů odhalují Kosti pod mechem

08.04.2024

Jsou knihy, které potřebují masivní marketing, aby vůbec čtenáře přesvědčily, že stojí za návštěvu knihkupectví. A pak jsou tu ty dobré, které osloví i bez přehnané "tlačenky". Okouzlí, oslní a pohltí v prvních větách. Takové jsou i Kosti pod mechem české autorky Zuzany Hartmanové.

Spisovatelka Zuzana Hartmanová už za sebou pár knih má, přesto pro řadu čtenářů zůstává nepovšimnuta a je to především jejich škoda. Jakmile ji totiž objeví, čeká je fantastická (fantasy) jízda do světů, jimž autorka věnuje neskutečnou péči a probouzí je k životu. Nejinak tomu je s titulem Kosti pod mechem, "originální fantasy z magického světa Accadu, kde minotauři bojují o svou budoucnost". Letošní novinka nakladatelství Host, které ke své nabídce přistupuje zodpovědně a čtenářům pro radost takřka čtvrt století. O čem tedy je kniha, již vám dnes rádi představujeme?

Čest je víc než život. Tak praví Kodex, jímž se minotauři z accadských Plání řídí již dlouhé generace. Nyní je ale vše jinak a dávné hodnoty se mění v prach. Náčelník spojených klanů ví, kdo by mohl minotaurům vrátit jejich ztracenou slávu a dovést je k lepším zítřkům. Otázkou však zůstává, zda bude ochoten zaplatit cenu, kterou taková změna vyžaduje – obzvlášť bude-li vyčíslena zmařenými životy. Tradice a zvyky jsou překrucovány, bohové se odvracejí a stále víc minotaurů zjišťuje, že čest možná není všechno. Zuzana Hartmanová se v Kostech pod mechem – prvním dílu stejnojmenné dilogie (dvoudílné ságy) – vrací do magického světa Accadu a vzdává poctu hrdinské fantasy.

Kosti pod mechem osloví už krásnou obálkou a ilustracemi Veroniky Šiškové, jsou třešničkou na perfektně vybalancovaném dortu příběhu, který si vás získá po několika slovech. Už proto, že nabízí návštěvu originálního světa minotaurů, na které je literatura poměrně skoupá (nepočítáme-li legendární World of Warcraft). Hartmanová je stvořitelkou celého jejich světa, historie i mytologie, pravidel, zákonů a legend. Navíc nás do něj vnáší přirozeně, a nás baví jej odhalovat, po boku bojovníka Nerghana i jeho chráněnky Uny.

••• Nerghan neměl obavy o své vítězství. Vždycky byl silnější než Dragh – ani uplynulá léta na tom nic nezměnila. A právo bylo na jeho straně – nemohl prohrát. Prudce se rozmáchl dvouhlavou sekerou. Dragh zčásti uhnul, ale už byl vyčerpaný a pomalý – ostří lehce proťalo sval na odhalené hrudi. Nedostal šanci k protiútoku…
Ilustrační obrázky k příběhu. (Blesk – idh, Midjourney AI, Host)

Mladá, nezkušená a zranitelná minotauři dívka Una s bolestnou minulostí tvoří zdánlivě nesourodý pár se svým objevitelem Nerghanem, jehož minulost je ještě bolestivější a temnější. Čtenář postupně odhaluje jejich osudy a životní okamžiky uplynulé i budoucí, naprosto se noří do dávných dnů a říše, v níž lidé a minotauři pobývají vedle sebe. Hartmanová jej sebejistě získává poutavým dějem a tempem, které nedovoluje vydechnout. Její pojetí a vykreslení postav i míst děje je precizní a přitom přirozené, díky čemuž čtenáře nic neruší, nic nezaměstnává, může si vychutnávat samotné dobrodružství bez okolků.

••• "Nepláčeme. Nikdy! Je ti to jasné?" Otřela si oči a přikývla. "Jsme čestní – naše čest je pro nás vše. Jsme silní a zdatní bojovníci. A nikdy nepláčeme." Uvědomil si, jak jeho výbuch musel působit, a pokusil se na děvče povzbudivě usmát, aby zmírnil svá ostrá slova. Odhalil u toho mírně zašpičatělé zuby. "Jak se vůbec jmenuješ?" Viděl, jak dívka přemýšlí. Nepromluvila zatím ani slovo…

V měnících se časových rovinách a skrze různé vypravěče nahlížíme až na dno skutečných významů honu za pomstou, za poznáním toho, jaké rány může způsobit zrada, i jak je důležité poznat lásku a spřízněnou duši. Hartmanová nemoralizuje, nepoučuje, prostě baví! Svým stylem, svou bezbřehou fantazií, svým jasným vkladem do světa literatury. Hlasem, kterým si získá i vás, a okamžitě začnete pátrat i po jejích dalších kouscích. Kosti pod mechem jsou vynikající knihou, dechberoucím dobrodružstvím, ale také klíčem k vašemu novému čtenářskému přátelství s autorkou, která si pozornost zaslouží bez debat. Vítejte ve světě minotaurů!

Hodnocení: 90 %

Vytvořeno pro Blesk.cz/Kultura, 7. 4. 2024.