Hvězda hitu Srdcerváči Kit Connor: „S kým spím, je moje soukromá věc!“

07.06.2022

Je novou superstar převážně u mladých diváků, na obrazovce se poprvé objevil už v osmi letech. Naplno ale zazářil letos, když se Kit Sebastian Connor (18) objevil v seriálové adaptaci komiksu Srdcerváči. Fanoušky dojal, rozesmál, přinutil přemýšlet, stal se symbolem vnitřního boje s nejistotami teenagerů.

Kit Connor, který přišel na svět 8. března 2004 v Croydonu v Londýně, se divákům poprvé představil v osmi letech, kdy účinkoval v britském sitkomu Kuřata (Chickens). Následovaly role ve filmu Dobrodružství v prostoru a čase (An Adventure in Space and Time) či sérii z lékařského prostředí Oběť (Casual+y). Po dalších zkušenostech, mezi nimiž nechybí ty z divadelního jeviště v představení Vítejte doma, kapitáne Foxi! (Welcome Home, Captain Fox!) v divadle Donmar Warehouse, v roce 2019 ztvárnil dospívajícího Eltona Johna v hudebním filmu Rocketman. V sérii HBO Jeho temné esence (His Dark Materials) si také vyzkoušel dabing, namlouvá postavu daemona hlavní hrdinky Lyry, Pantíka.

Začátkem roku 2021 se pak Connor zúčastnil konkurzu na roli Charlieho Springa v seriálu Srdcerváči (Heartstopper). Tu však nakonec, jako svou vůbec první roli, získal Joe Locke. Netflix ale Kita do Srdcerváčů, adaptace stejnojmenného komiksu autorky Alice Osemanové, obsadil spolu s ním - jako Nicka Nelsona. Dílo si okamžitě po premiéře získalo miliony fanoušků po celém světě a z málo známých mladých umělců se právem staly hvězdy. Časopis Forbes dokonce seriál označil jako "nejlépe skórující hit všech dob". I tak ale Kit Connor právě teď řeší totéž, co jeho vrstevníci. Chce udělat zkoušky a úspěšně zakončit střední školu. Na univerzitu zatím nemyslí. "Chci se vézt na vlně Srdcerváčů, vrhnout se naplno do herecké branže a zjistit, co umím," řekl Kit. Co dalšího na sebe prozradil?

V Srdcerváčích jsi ragbyová hvězda, zmatený teenager, který si uvědomí, že je nejspíš bisexuál a zamiloval se do spolužáka. Tvůj výkon a role hodně znamená pro LGBT+ komunitu. Dostáváš často dotazy na svoji vlastní sexualitu?

"Ano. A je pro mě důležitý pocit, že nemám žádnou povinnost mluvit o své sexualitě veřejně. Jsem v tomto ohledu spokojený a jsem si jistý, jak to mám, ale je to moje soukromá věc. A připadá mi legrační, zvláště v době, v níž žijeme, když třeba nějací internetoví trollové dělají závěry nebo šíří domněnky o sexualitě druhého člověka jen na základě jeho hlasu nebo vzhledu. To se děje na sociálních sítích. Někdy mám pocit, že o té mojí sexualitě vědí víc než já." (smích)

Jak jsi se vlastně dozvěděl, že je role Nicka tvoje?

"Bylo to během pandemie covidu-19, takže jsem po návratu z konkurzu musel být dva týdny v karanténě. Moje rodina odjela z domu. Zůstal jsem jenom já a můj pes, když mi zavolala moje agentka a povídá: sedíš? Řekl jsem ano, a když mi prozradila, že roli mám, křičel jsem nadšením!"

Díky Srdcerváčům ses potkal také s hvězdou známou a oblíbenou i v Česku, s Olivií Colmanovou, která hraje tvoji matku. Jaký pocit máš s téhle spolupráce?

"Ona je tak skromná! Přitom jakmile se rozjede kamera, je to jako dokonalý kurz mistrovského herectví. Nejvíc jsem byl určitě nervózní z naší poslední scény v závěru série. Joe Locke mě navíc pořád provokoval: Příští týden hraješ velkou scénu s Olivií, říkal pořád. Do té scény jsem šel naplno a jsem šťastný a spokojený, jak dopadla."

Jaká další scéna pro tebe byla výzvou?

"Jednou z nejtěžších byla ta, v níž poté, co jsem v dešti přiběhl k Joeovu domu, jdeme do jeho ložnice a vyznáváme své emoce. Je docela dlouhá a obtížná, byl jsem mokrý, musel jsem plakat, být zranitelný a emocionální. Myslím ale, že to byla velmi důležitá scéna v komiksu i v seriálu. Bylo to něco, co jsem opravdu chtěl zvládnout."

Co pro tebe znamená účast v Srdcerváčích, jaký význam podle tebe tenhle projekt má?

"Mohu vyplnit mezery v nedostatečném zastoupení bisexuálních postav na televizi a ve filmech, je jich opravdu minimum, zejména, co se mužů týče. Tady je jednou z podstatných dějových linií Nick zkoumající svou sexualitu. Všichni se svými postavami a jejich pojetím snažíme vytvořit bezpečný prostor zejména pro queer komunitu. Vyprávíme o tom, že být queer teenagerem v moderní době může být v pohodě. Je to optimistický pohled ve stylu 'všechno bude ok'. Je to o tom, že queer lidé si zaslouží být šťastní a že je krásné být zamilovaný."

Britský herec Kit Connor není před kamerou žádný nováček, v roce 2022 na sebe ale zásadně upozornil rolí Nicka Nelsona v seriálu Srdcerváči na Netflixu. • Srdcerváči: Charlie a Nick řeší to samé co většina puberťáků. Jsou každý z jiného těsta, ale i tak se spřátelí a brzo zjistí, že k sobě možná cítí něco víc. • Rocketman: Než se stal Eltonem Johnem, jmenoval se Reginald a byl to malý brýlatý oplácaný kluk, který si příliš nerozuměl s rodiči, zato s klavírem mu to šlo náramně. (Foto: 1883 magazine, Netflix, CinemArt)

Nedávno bylo ohlášeno natáčení dalších sérií Srdcerváčů...

"Rád si znovu zahraji Nicka. A stejně tak bych chtěl hrát úplně jiný typ postav, rozšířit svůj herecký záběr. Taky bych rád někdy zkusil režii."

Má postava Nicka s tebou jako s Kitem Connorem něco společného?

"Nick je oblíbený, sebevědomý, ale má i citlivou a zranitelnou stránku. Já sám nejsem nijak zvlášť extrovertní ani super sebevědomý v každodenním životě, a to je asi hlavní rozdíl mezi námi. Nick má také úžasnou schopnost a odvahu prozkoumat sám sebe. Myslím, že toho se spousta lidí občas bojí, skutečně prohlédnout svou osobnost a sexualitu a pak se pustit do velké životní změny."

Změnila role Nicka něco v tvém soukromí?

"Hodně to souvisí s fitness a cvičením obecně. Kvůli postavě Nicka jsem musel nabrat trochu svalů a posilování mě začalo opravdu bavit. Je to zábavné, relaxační a terapeutické. Jít pětkrát šestkrát týdně na dvě hodiny do posilovny, to dokonale vyčistí mysl. Nandáte si sluchátka, posloucháte hudbu a cvičíte. Paráda."

Můžeš něco prozradit o dalším vývoji příběhu?

"To je jednoduché, už přece vyšly další komiksy. Charlie se v nich potýká s poruchou příjmu potravy a svým duševním zdravím, což by mohlo být zajímavé sledovat. Tělesný vzhled a jeho vnímání je také něco, co mohou velmi negativě ovlivnit sociální sítě. Nicka pak čekají další rodinné záležitosti. Fanoušci předlohy už vědí, že má Nick staršího bratra, který je homofobní. Je ještě spousta věcí, o kterých se můžeme bavit a sledovat, jak se vyvinou."

Podívejte se na trailer seriálu Srdcerváči:

Když jsi opět zmínil ty sociální sítě... Na TikToku ti přistálo 1,4 milionu sledujících za méně než 24 hodin. Tvůj profil na Instagramu má téměř čtyři miliony sledujících. Mimo jiné tu hraješ na klavír a zpíváš skladbu Eltona Johna... Poté, co jsi jeho mladší verzi ztvárnil ve filmu Rocketman, jste se roku 2019 potkali na filmovém festivalu v Cannes, že?

"Upřímně, to byl pravděpodobně jeden z nejlepších dnů mého života. On mě tam pevně objal a představil se, i když bylo jasné, že vím, kdo to je. (smích) Miluju jeho písničky! A byla opravdová čest být v tom filmu, vyprávět příběh tak neuvěřitelného muže, ikony. Dostat tuhle příležitost od režiséra Dextera Fletchera pro mě byla další neuvěřitelná věc."

Jaké vůbec byly tvoje začátky před kamerou?

"V sedmi nebo osmi letech bylo všechno zábavné a prostě příjemné. Byl jsem tak nadšený! Poznal jsem nové lidi a hvězdy, které jsem vídal v televizi nebo filmech. Nemusel jsem být jako herec dokonalý, stačilo jen abych seděl a vypadal roztomile, to mě bavilo. Ale zároveň věřím, že mi ty zkušenosti pomohly dostat se herecky dál. Když máte možnost sledovat ty nejlepší v branži, je to skvělý způsob, jak se vzdělávat."

Co naopak děláš, když zhasnou reflektory, vypnou se kamery a můžeš si užívat volno?

"Miluji televizi, film a divadlo - pořáds to souvisí s herectvím. Kromě toho mě baví basketbal. Jsem velký fanoušek NBA. Miluji spoustu sportů, ale zejména NBA. Také rád poslouchám hudbu. Kultura dnes nabízí tolik věcí, pro které je snadné se nadchnout... Také šedesátá a sedmdesátá léta byla opravdu skvělá; cokoli, co souvisí s těmito dekádami, hudba i móda, mi připadá výborné."

Teď jsi se sám stal stoprocentní hvězdou a spousta lidí k tobě vzhlíží. Kdo byl a je inspirací pro tebe?

"Jako kluk a dětský herec jsem vždy vzhlížel k lidem jako Asa Butterfield, Will Poulter a Tom Holland. Sami bývali dětskými herci a zvolna v té profesi přešli do dospělosti. I Robert Pattinson má zajímavou kariéru. Mimo herectví byl mou velkou inspirací a idolem americký profesionální basketbalista Kobe Bryant, hlavně kvůli jeho pracovní morálce a byl opravdu skvělý. Už bohužel není mezi námi."

Chtěl bys něco vzkázat svým fanouškům nebo těm, kdo možná i díky aktuálním událostem prožívají těžké časy?

"Vlastně to, co je také součástí vyprávění Srdcerváčů. Vždycky je někdo na vaší straně a podporuje vás. Vždy je někdo ve vašem rohu ringu a někdo vás miluje."

Vytvořeno pro Blesk.cz/Kultura, 2. 6. 2022.