Zažili jsme to taky, každý po svém! O první lásce vypráví příběh Já, Simon

26.05.2024

Nutno říct – jsem asi tak o sto let starší, než je cílovka knihy. Nutno ale také říct, že jsem si užil každé slovo, každý vtípek, každou frázi. Simon vs. Homo Sapiens Agenda (u nás známé spíš jako Já, Simon, podle stejnojmenné filmové adaptace) od Becky Albertalli je jízda na horské dráze.

A tahle jízda je plná teenagerovských dramat, tajné lásky a hledání. Představte si, že by vaše nejhlubší tajemství držel jako rukojmí někdo, kdo si ani neumí udělat pořádek ani ve školní skříňce. Takový je Simonův život… Vydavatel vyprávění o tomhle teenagerovi představuje takto: Šestnáctiletý Simon už nějakou dobu ví, že je gay, ale ještě není připravený sdělit to okolnímu světu. Jedinou výjimkou je tajemný Blue, se kterým si Simon už několik měsíců vyměňuje e-maily a jejich vzájemné pouto sílí. Jenže pak citlivá korespondence padne do nesprávných rukou a Simon se stane obětí vydírání: buď udělá, co se po něm chce, i když se mu to příčí, nebo riskuje, že si tajné e-maily přečte celá škola. V sázce je však ještě mnohem víc – plachého Bluea by nechtěná publicita mohla vyděsit a Simon už by nikdy nezjistil, kdo Blue ve skutečnosti je…

Simon se ocitá v prekérní situaci, kdy musí dělat svému spolužákovi parťáka, jinak riskuje, že se jeho homosexuální identita provalí dřív, než bude sám chtít a bude připraven. Než se všechno rozmotá, napraví, odhalí a dojde svému konci, Albertalli vás zve mezi své perfektně reálné postavy – skoro máte pocit, že jste s nimi chodili na střední sami. I když jsou naše školy vzdálené těm americkým, i když věkově jste rozhodně jinde, než Simon a jeho kámoši. Prostřednictvím e-mailů, nešťastných i humorných příhod a vážně nadměrné chuti na sušenky Oreo proplouvá Simon zrádnými vodami lásky, přátelství a coming outu. Ale kdo je, sakra, ten Blue?!

Já, Simon: Šestnáctiletý Simon už nějakou dobu ví, že je gay, ale ještě není připravený sdělit to okolnímu světu. Jedinou výjimkou je tajemný Blue, se kterým si Simon už několik měsíců vyměňuje e-maily... • Viktor Kuzník (*1997): Pochází z Opavy, odkud se vydal do Prahy na DAMU. Kromě divadla spolupracuje také s rozhlasem, věnuje se také dabingu. (Foto: 20th Century Fox, Actorsmap.cz)

Číst tuto knihu je jako sledovat romantický film, jímž se titul nakonec stal. Simon vs. Homo Sapiens Agenda v originálu, českém překladu i jeho audioknižní verzi je hřejivou připomínkou toho, že láska je láska, vydírání bohužel není jen zápletka ve špionážních filmech a cesta k sebepřijetí je plná smíchu, slz (a tun Oreo). Během čtení knihy si ale taky uvědomíme, že trapnost dospívání a prvních prozření je univerzální. I chuť na Oreo. Zmínil jsem se o nich? Autorka nijak nevzdělává, netlačí na pilu, nemučí čtenáře poučnými frázemi. Prostě nechává plynout Simonovo vyprávění, díky jemuž i starší ročníky znovu cítí příval energie, vzpomínek na vlastní dospívání, no a ti mladí… Se mohou nechat unášet a možná inspirovat. V knize je dost místa na vše: romantiku, humor, vážné chvíle, dojetí, ale i napětí.

Podívejte se na trailer filmové verze příběhu:

Jako audioknižní vyprávění prezentuje příběh Viktor Kuzník, herec mj. brněnského Národního divadla. A je skvělý! Svou interpretací dodává Simonovi na živočišnosti, uvěřitelnosti, psaný text povyšuje o úroveň výš. Pokud zdoláváte úskalí angličtiny, určitě sáhněte po původní verzi. Je psaná srozumitelně, jednoduše, a je tak ideálním kouskem, jímž začít číst v originálu. Příběh Já, Simon nebo chcete-li Simon vs. the Homo Sapiens Agenda se dočkal několika reedic (také obálek) a nabízí pro každého něco: pro diváky, pro čtenáře, pro posluchače. Pokaždé je to ale fajn zážitek, který dokazuje, jak jsme v základních věcech vlastně všichni stejní, bez ohledu na to, koho milujeme.

Hodnocení: 90 %

Vytvořeno pro Blesk.cz/Kultura, 26. 5. 2024.