Herecký koncert Dany Medřické (†62) slaví výročí: Kočičí hře tleskali diváci poprvé před 45 lety

08.02.2019

Bylo to jako zázrak! Nepohodlnou herečku Danu Medřickou (†62) chtělo normalizační vedení Národního divadla uklidit do průměrné hry. S Vlastou Fabianovou (†78) ale společně vytvořily naprostý trhák. Poprvé diváky Kočičí hra Istvána Örkényho (†67) bavila před 45 lety.

Než Dana Medřická, Vlasta Fabianová nebo Luba Skořepová (†93) obdržely scénář Kočičí hry, urazil dlouhou cestu. Maďarský dramatik István Örkény ji původně psal jako povídku, pak film i novelu. Coby divadelní hra měla Kočičí hra pražskou premiéru v Tylově divadle (dnes Stavovském) 7. února 1974. "Když mi bylo zle, z jakékoliv příčiny, Kočičí hra mne vždy vyléčila, obrodila nadějí," vzpomínala Dana Medřická na představení, které se nakonec dočkalo 403 repríz. A pokaždé bylo vyprodáno. Komické chvíle a vybroušené dialogy milostného trojúhelníku šedesátníků s osobitým přístupem k životu zabraly. "Kdybych měla začít znovu, nežila bych jinak. Byl to krásný život," s očima upřenýma do hlediště deklamovala Medřická v roli svérázné Erži do prosince 1982. O měsíc později, 21. ledna 1983, zemřela na infarkt. Každá další herečka se roli bála ztvárnit. Medřická, jejíž postava téměř nezmizí z jeviště, ji ztvárnila dokonale.

V Kočičí hře je hlavním tématem milostný trojúhelník seniorů. Její osu tvoří monologické výstupy temperamentní Eržiky Orbánové, která žije téměř dvacet let sama v budapešťském činžáku. Její jedinou přítelkyní je mladá sousedka Myška. Jinak se Erži nestýká s nikým - až na svou dávnou lásku, poživačného penzistu Viktora Molnára. Eržina dcera nemá pro matku pochopení. Ta proto své pocity vyjadřuje prostřednictvím dopisů a telefonátů své starší sestře Gisele, upoutané na invalidní vozík.

Neuvěřitelný zájem o hru překvapil, ve své době nejúspěšnější představení Národního divadla v reprízovosti překonal až Sluha dvou pánů s Miroslavem Donutilem (67). Televizní záznam z roku 1982 dodnes ukazuje mistrovské herectví Dany Medřické v doslova životní roli. Hra uspěla ale všude, od Evropy po Spojené státy americké. "Na čem teď pracuje mistr Örkény? - Překládá Kočičí hru zpátky do maďarštiny," tradovalo se v Maďarsku poté, co hra obletěla svět.

Vedení znormalizovaného Národního divadla chtělo Daně Medřické a Vlastě Fabianové dopřát hru před nedobrovolným odchodem do penze. Medřické, populární i díky skvělým rolím maminky z Takové normální rodinky (1971), doktorky Fastové z Nemocnice na kraji města (1981) nebo Marie z filmu Romeo a Julie na konci listopadu (1971), odepřeli soudruzi titul "národní umělkyně" i vysněnou roli v Čapkově Matce. "Již pro vás nemáme uplatnění," vzkázali jí poté, co účinkovala v nepohodlné inscenaci Matka Kuráž (1969 až 1971) v režii Jana Kačera (82).

Vytvořeno pro Deník Aha!, 7. 2. 2019.