Česká srdce si získal po boku kouzelníků! „Jsem šťastný chlap!“ řekl herec Dan Fogler

16.04.2023

Jacob Kowalski, obyčejný pekař, jemuž se do života připlete magie i láska. V této roli z potterovské série Fantastická zvířata herce Dana Foglera (46) znají čeští diváci nejvíce. Je přitom i muzikantem, režisérem, dabérem a také uznávaným komiksovým tvůrcem. Na pražském Comic Conu 2023 tak byl právem jedním z nejočekávanějších hostů.

Brooklynský rodák Dan Fogler (46) už třikrát bojoval na straně dobra s temným čarodějem Gellertem Grindelwaldem po boku Mloka Scamandera ve filmech Fantastická zvířata a kde je najít (2016), Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny (2018) a Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství (2022). Pro příznivce drsnější podívané se vydal do zombie seriálu Živí mrtví (2022) jako Luke. Umělec, který obdržel cenu Tony za nejlepšího muzikálového herce, také tvoří úspěšné komiksy, třeba Měsíční jezero. Především byl ale také v pátek a v sobotu hostem probíhajícího Comic Conu Prague 2023, kde ho vyzpovídal i Blesk.

První otázka je jasná: Už jste stihl něco vidět v Praze a jak se vám tu líbí?

Dan: "Jsem tu zatím méně než den, dorazil jsem ve čtvrtek večer. Ale Praha ta je přímo legendární! Musel jsem vzít i manželku a děti, protože město moc chtěli vidět. I když sobota byla deštivá, aspoň z okna jsme viděli Hrad a Svatého Víta, úžasné. Těším se, až to uvidíme zblízka. I v dešti je ale Praha jako krásný filmový záběr."

U nás jste známý jako herec, ale vy jste také uspěl v muzikálu, v dabingu, jste režisér, muzikant, tvoříte komiksy… Která profese je vám nejbližší?

Dan: "Jsem šťastný chlap, protože můžu dělat všechny ty věci, které jsem rád dělal jako dítě. Herectví je v podstatě jako hraní si venku. Každý je svým způsobem herec. Všichni jste si někdy hráli s kamarády na různé postavy a dobrodružství. A komiksy. Jako kluk jsem si kreslil, brácha vymýšlel příběhy, pak jsme to sešívali a měli naše první sešity. Hráli Dungeons and Dragons a Marvel Super Heroes... Byl jsem typické osmdesátkové dítě, které se zabývá kombinací všeho. Ale kdybych měl vybrat, bude to herectví."

Pojďme na Fantastická zvířata. Loni před premiérou nového pokračování jste na moji otázku "jaké fantastické zvíře byste chtěl v reálném světě" řekl, že Polovida (magický tvor podobný opici se schopností neviditelnosti), abyste s ním mohl chodit do kasin a vyhrávat. Platí to pořád?

Dan: "Jasně. Polovidi jsou velmi praktičtí, nepotřebují plášť neviditelnosti. Takže s ním po boku hrát v kasinu karty je tutovka. Také vidí do budoucna, což by se hodilo třeba na závodech. Mohl by mi říct, co bude třeba za rok. Bylo by fajn mít jistoty."

Dan Fogler (46) byl jedním z nejočekávanějších hostů na Comic Con Prague 2023. • Už třikrát si Dan Fogler zahrál Jacoba Kowalského ve Fantastických zvířatech. • Věhlasného režiséra Coppolu hraje Fogler v seriálu Nabídka (The Offer), vyprávějícím o vzniku legendárních snímků Kmotr. • Veleúspěšnou ságu Živí mrtví (The Walking Dead) uzavírá jedenáctá řada, v níž s nemrtvými bojuje i Fogler. (Foto: Blesk – Tonda Tran, Warner Bros./Vertical Ent., Paramount Pictures, AMC)

V posledním filmu jste získal na chvíli kouzelnickou hůlku. Kdybyste opravdu mohl ovládat kouzla, je něco, co byste na světě změnil?

Dan: "To si nemusím rozmýšlet! Okamžitě bych vyčaroval mír na celé Zemi. Neustálou pohodu, aby se všichni měli dobře a život byl zábava. Nikdo by se nemusel bát o zdraví, o život. Žádná válka, to by bylo fajn. Jenom abychom se pak nezačali nudit…"

Teď bylo oznámeno, že se pro televizi začne natáčet nový seriál Harry Potter. Jakou postavu byste si v původním příběhu chtěl zahrát?

Dan: "Lidé jsou tak zamilovaní do původních filmů, že se představa nového vyprávění může někomu zdát podivná, ale já věřím, že to zvládnou a bude to úžasné. Co kdyby se tam v nějaké časové smyčce objevil Jacob?! (smích) To ne. Já bych si vybral Hagrida, hrát jeho mladší verzi třeba. Hm, chtěl bych být aspoň jednou vysoký, to by bylo fajn, jo!"

Coby Jakob Kowalski bojujete s magií, jako Luke se zombíky. Je to právě ta různorodost, co vás baví na herectví?

Dan: "Přesně tak. Vždycky mě bavilo blbnout a – bavit. Nebyl jsem nejlepší student, ale hraní mi šlo. Jednou, po představení školní hry, přišel můj učitel výtvarné výchovy pan Waithe a povídá mi: 'Foglere, ty jsi zábavný, chlape'. Zeptal jsem se ho, jestli bych to mohl dělat jako práci. A on: 'Jasně, jsem si jistý'. Myslívám na něj. Dodal mi odvahu pustit se do všech těch rolí a na jeviště."

Jako filmový herec nemáte moc možnost vidět reakce diváků v kině okamžitě. Jak si užíváte setkání s fanoušky na živo třeba právě v rámci Comic Conu?

Dan: "To je část těch životních zázraků. Možnost propojit se tou společnou energií, naladit se na jednu frekvenci a vzájemně se bavit."

Máte spoustu zájmů a koníčků, kromě toho také hodně práce. Kde berete čas na svou ženu a vaše dvě dcery?

Dan: "Bývá to těžké, jakmile ale máte děti, priority se vám změní. Žijeme spolu v Londýně, a to bych si dřív vsadil na to, že se nehnu z Brooklynu. Rodina za mnou jezdí na natáčení, a to je super. Tak to dělal i Francis Ford Coppola, jehož hraji v seriálu The Offer (Nabídka), měl rodinu pořád nablízku. Moje práce mé děti navíc baví, chtějí se mnou na premiéry, na Comic Cony. Teď spolu čteme Harryho Pottera. Rychle si to užívám a ukládám na dny, kdy z nich budou puberťáci a začnou se za mě stydět."

Splnila se vám dětská přání, je něco, co byste třeba vzkázal do minulosti svému mladšímu já?

Dan: "Naprosto nic. Možná dík za to, jak ze mě postupně ten desetiletý Dan udělal šťastného chlapa."

Vytvořeno pro Blesk.cz/Kultura, 16. 4. 2023.