Tady kouzlí Harry Potter! Reportér Blesku v londýnských filmových studiích

04.11.2022

Milióny dětí díky němu objevili svět knih a čtení. Další statisíce malých i velkých diváků si nenechaly ujít ani jedno vyprávění na plátnech kin. Harry Potter, mladý kouzelník, jehož filmové příběhy vznikaly ve studiích Warner Bros. Tam, kam se za magií vypravil i reportér Blesku.

"Pan a paní Dursleyovi z domu číslo čtyři v Zobí ulici vždycky hrdě prohlašovali, že jsou naprosto normální, ano, děkujeme za optání..." Tak začíná jedna z nejprodávanějších knih na světě, první z celé ságy, Harry Potter a Kámen mudrců. A v ní příběh kluka s brýlemi a jizvou na čele, který ve svých jedenácti letech nastoupí na Školu čar a kouzel v Bradavicích, aby se stal legendárním čarodějem. Jeho filmovou podobu mohli diváci poprvé vidět před 20 lety, 14. února 2002, kdy měla premiéru. A okamžitě se do fantastického světa, který vzešel z knih J. K. Rowlingové (57), zamilovat. Pro některé se stal přímo posedlostí. Jedním z takových Potterheadů, tedy fanoušků, jsem i já.

Trháky z válečného letiště

Za filmovými kouzly a magií jsem vyrazil do Leavesdenu v hrabství Hertfordshire nedaleko Londýna. Na ploše bývalého letiště a letecké továrny z druhé světové války vyrostla pro účely natáčení obří filmová studia, kde vznikl i jeden z dílů Jamese Bonda (1995) či Hvězdných válek (1999). Ale hlavně potterovská sága! K radosti nás, příznivců čarodějných příběhů, po skončení prací filmová společnost prostor přestavěla na muzeum s dlouhým názvem Warner Bros. Studio Tour London: The Making of Harry Potter. Před jeho vchodem jsem ovšem nestál sám. S maminkami sem přijela i Nikola Kroužková (10) z Tábora nebo Týnka Švadleňáková (12) ze Žatce. "Už u vchodu se rozbrečela radostí,že je tu. Harry je její srdeční záležitost a dojalo ji,že má tu možnost být součástí nečeho tak krásného," popsala její maminka Martina.

Pozor, přilétá drak

Kdokoli z návštěvníků za vchodovými dveřmi může začít na více než 800 metrech čtverečních obdivovat stovky rekvizit, kostýmů, masek, dekorací i stavby, které se objevily v některém z osmi filmů. Už příjezd do muzea otevřeného před 10 lety vás doslova rozechvěje. Stačí vidět známé logo a před vchodem sochy kouzelnických šachů. Tím ale útoky na emoce teprve začínají. "Do Bradavic jsem se těšila už dlouho. Bylo třeba ale najít to správné nástupiště," řekla Blesku Nikolka. Dojetí se nás všech zmocnilo podruhé hned ve vstupní hale, u jejíhož stropu se vznáší ukrajinský železnobřichý drak hlídající poklady Gringottovy banky. Pak už vcházíte do předsálí s živými obrazy hereckých hvězd ságy i zaměstnanců areálu, kteří jsou v daný den k ruce návštěvníkům. Zvou dál do malého kinosálu. Teď to přijde! "Celá expozice je úchvatná a bere dech. I já, neznalá Harryho ságy, jsem byla unesena a celá atmosféra mě vtáhla do kouzelného světa," podotkla Martina Švadleňáková o pár hodin později. Naše výprava ale teprve začíná...

Brána do fantazie

Na plátno jsou skupinám po asi 30 lidech promítnuty momenty ze všech osmi filmů. Sestřih končí záběrem na vchodovou bránu do Velké síně bradavického hradu, kam vždy nejdřív zamířili studenti magie. Z nich vychází hlavní trio hereckých představitelů Harryho, Rona a Hermiony, ústředních hrdinů. Herci Daniel Radcliffe (33), Rupert Grint (34) a Emma Watsonová (32) vás pozdraví a pozvou dovnitř. V tu chvíli se odehraje nečekané, mně okamžitě (a ne poprvé ani naposledy) naskočila husí kůže! Plátno se totiž náhle zdvihá a za ním - je stejná brána do sálu jako na plátně, touhle se ale dá projít! "Hrozně jsem se těšila, až se seznámím s Hermionou. Ve škole jsem snaživá stejně jako ona. A ty knížky prostě žeru," dodala Nikolka ke svým dojmům. Zlomek toho, co na procházce potterovskou fantazií lze objevit, si prohlédněte na fotografiích. A ještě před tím doporučení k opakované návštěvě: v expozici se střídají speciální témata a dekorace, například na Halloween. Pokaždé tak návštěvník prožije něco nového.

Za Harrym nejsnáze s cestovkou

Každoročně do studií z Česka zamíří desítky fanoušků, mnozí jsou ale zklamáni, že se na ně na místě nedostanou vstupenky a když, tak podstatně dráže. Rezervace sem je totiž nutné dělat i týdny či měsíce předem. "Ideální tak je vyrazit s cestovní kanceláří. Kromě organizace i dalšího programu v Londýně pořizujeme vstupné v předstihu, takže rozhodnete-li se k návštěvě při rezervaci cesty, máte jistotu, že se dovnitř podíváte," řekla Blesku Kateřina Pavlíková, mluvčí CK Čedok. "Ke studiím vás přivezou autobusy s průvodcem, ten formality vyřídí za vás. Na prohlídku máte asi čtyři hodiny, pokud se někdo chce v magickém světě zdržet déle a vrátit se po vlastní ose, poradíme spojení do hotelu," dodala.

Vytvořeno pro Blesk.cz/Kultura, 18. 10. 2022.