Vznikal přes bolest, ale opět je dokonalý! Pátý ilustrovaný Potter, poslední od Kaye

04.12.2022

Voldemort povstal a nyní v tajnosti verbuje své stoupence. Proti jemu ale nestojí jen milovaný brýlatý kluk... Páté dobrodružství čarodějného učně Harryho Pottera začíná a znovu jej vyprávějí i úchvatné ilustrace Jima Kaye. Znovu a naposledy.

Do Bradavic přišly temné časy. Po útoku mozkomorů na bratrance Dudleyho Harry ví, že Voldemort, který znovu povstal a tajně teď verbuje své spojence, udělá cokoli, jen aby ho našel. Mnozí jeho návrat popírají, ale Harry přesto není sám: na Grimmauldově náměstí v Londýně se schází tajný řád, který chce bojovat proti temným silám. A složité to bude i v Bradavicích. Krom toho, že Harryho čekají náročné zkoušky NKÚ, se musí od profesora Snapea naučit, jak se chránit před Voldemortovými útoky na jeho duši. Jenže Pán zla je den ode dne silnější a Harrymu dochází čas. Do toho všeho se navíc ve škole začnou odehrávat dosud nevídané změny...

Takový je příběh pátého dílu série Harry Potter, tentokrát s dodatkem "a Fénixův řád". Pro ilustrovanou edici knihu svými úchvatnými obrázky doprovodil opět britský ilustrátor a grafik z Northamptonshire v Anglii Jim Kay. Tvůrce, jenž za svou práci už před 10 lety, roku 2012, získal medaili Kate Greenaway za ilustrace ke knize Volání netvora od Patricka Nesse. A jehož si pro titul vybrala sama J. K. Rowlingová. Bohužel ale tímto dílem Kay končí. Umělec se dlouhodobě potýká s psychickými problémy a práce na náročném titulu si vybrala svou daň. Kay se tak chce zaměřit na své duševní zdraví. Na Fénixově řádu se nad obrázky sešel s kolegou Neilem Packerem, který nakonec vytvořil zhruba čtvrtinu ilustrací. Dobrá zpráva pro fanoušky ale je, že ilustrovaná edice pokračovat bude!

"Když mi v roce 2013 zavolali s nabídkou ilustrátorské práce na těchto knihách, nemohl jsem tušit, jaký dopad to bude mít na můj život. Mám obrovské štěstí, že jsem byl zapojen do franšízy, která tolik znamená pro takové množství lidí po celém světě. Po 10 letech spolupráce s Bloomsbury musím ale s velkým zármutkem ustoupit od ilustrování Harryho Pottera. Už nějakou dobu se potýkám s duševní nemocí a bylo by špatné zkoušet pokračovat, když už nemůžu dát fanouškům a sérii plné nasazení a energii, jakou si zaslouží," vzkázal na závěr Kay. Jaký tedy je jím naposled ilustrovaný díl?

Fénixův řád, pátý rok na bradavické škole i mimo ni, už začíná být pořádně temný. Studenti už nejsou malé děti a před nebezpečím neutíkají, ba naopak, chtějí mu s plnou vervou čelit. Byť by se to mohlo (vzhledem k celosvětovému ohlasu) zdát zbytečné, připomeneme, že i tento díl je vytvořen s maximální energií, jíž baví čtenáře skrze stránky vstřebávat. Má spád, je poutavý a přitom dokáže rozehrát celou škálu emocí. V nádherně ilustrované podobě a velkoformátovém vydání na kvalitním papíře je pak doslova ozdobou knihovny. Zároveň však společníkem, jehož budete s radostí brát do rukou ve chvílích určených ke čtení. Snové obrázky ladí s textem, jako by k sobě patřily obě součásti odjakživa. Poprvé i opakovaně si číst o dalším Potterově dobrodružství z této knihy vás prostě bude bavit. A jako vánoční dárek je titul prostě dokonalý!

Hodnocení: 100 %

Vytvořeno pro Blesk.cz/Kultura, 30. 11. 2022.