Gorily v mlze jsou okouzlujícím příběhem odvahy i výtkou lidské zaslepenosti
Dost možná ji znáte jako film se Sigourney Weaverovou v hlavní roli. Kniha Gorily v mlze u nás vyšla poprvé roku 1988. Dosud neztratila nic ze své krásy či naléhavosti. Stále zůstává svědectvím o lidské odvaze i zrůdnosti, ale především je pořád jedním velkým dobrodružstvím.
"Když si uvědomíme cenu všeho živého, budeme méně lpět na minulosti a můžeme se tak více soustředit na záchranu budoucnosti," zněla poslední věta deníku Dian Fosseyové (†53), autorky knihy Gorily v mlze, ale především významné antropoložky, primatoložky, etoložky, zooložky či bioložky. Její vzpomínková kniha 'o životě mezi gorilami, plná odvahy, odhodlání a lásky' se vůbec poprvé v knihkupectvích objevila dva roky před tragickou smrtí autorky v roce 1983. O krutý konec jejího života, kdy byla ve své výzkumné stanici v africkém Karisoke 26. nebo 27. prosince 1985 zavražděna, knihu vydavatelé doplnili až později.
V našich končinách vyšly Gorily v mlze roku 1988 a už tehdy se staly hitem. Na své nové vydání si kniha počkala 34 let, do letošního března, kdy vychází v původním českém překladu Aleny Jindrové-Špilarové (†87). Kniha, která zdaleka není "jen" populárně naučným čtením, je velkým dobrodružstvím jedné ženy, které učarovaly gorily horské a celým svým bytím se plně oddala jejich poznání a záchraně. Anotace prozrazuje, že coby badatelku Dian Fosseyovou přivádí zájem o vymírající gorily horské do africké divočiny, kde je trpělivě pozoruje a zkoumá v jejich přirozeném prostředí. Bojuje s pytláky, s korupcí, lhostejností i s nepochopením a je odhodlána vytrvat navzdory všem překážkám. Nezapomenutelné zážitky s gorilami a jejich fascinující život popisuje tak věrně, že se při četbě sami ocitnete uprostřed pralesa.
Anotace má stoprocentní pravdu. Přestože se samozřejmě dočkáte mnoha zajímavých informací o horských gorilách, knihu budete číst jako dojemné, srdcervoucí, napínavé, šokující a hluboce lidské svědectví o přírodě i o nás samotných. Čeho všeho jsme schopni pro trochu peněz a vlastní prospěch? A čeho všeho jsme schopni ve chvíli, kdy v sobě najdeme sílu postavit se přesile a rvát se za slabé, rvát se za svou víru s odhodláním zachránit jeden zvířecí druh? V čem tkvělo to kouzlo, které přimělo moderní Američanku Fosseyovou opustit pohodlnou civilizaci a na téměř patnáct let odjet do divoké Afriky, trávit tam roky pozorováním, bádáním a sepisováním svých poloodborných poznatků?
Na všechny otázky odpovídá na 280 stranách i nové vydání titulu, který si vás získá od prvních řádků. Svižně a lehce sepsaná kniha doprovázená rodokmeny a náčrty (byť tentokrát bez fotografické přílohy) je přímo vypravěčem, který před vámi rozkládá až překvapivě zajímavé čtení. Chvíli dojemné, jindy zábavné, pak zase napínavé... Současně je k mání i jako audiokniha načtená Janou Strykovou pod hlavičkou vydavatelství Tympanum. Čtenáře i posluchače pak strhne poznávání členů gorilích tlup, postupné odhalování jejich osudů a zvyků, stejně jako zabydlování se Dian Fosseyové ve Rwandě.
Poslechněte si ukázku z audioknihy:
Uchvátí příběh této ženy i každé jedné gorily, z nichž poslední, Poppy, zemřela v květnu 2019 v nedožitých 43 letech. Možná pocítíte stejné kouzlo jako americká herečka Sigourney Weaverová (72), která se Dian Fosseyovou stala ve filmové verzi Goril v mlze roku 1988. Za roli získala Zlatý glóbus v kategorii Nejlepší herečka a v téže kategorii i nominaci na Oscara. Dosud je tváří ochrany goril díky spolupráci s The Dian Fossey Gorilla Fund. Kdo ví? Třeba právě tahle kniha změní i váš pohled na svět. Každopádně vás ale s jistotou čeká královský čtenářský zážitek.
Hodnocení: 100 %