Krása a tajemství opředené legendou: Pražské muzeum ukrývá i největší jeskynní perlu světa
Některým se říká slzy měsíčního boha, kapky královské krve, kosti Země či světlo polární noci. Většina z nás je nazývá prostě kameny. Jsou chladné, ne však nezajímavé, o čemž návštěvníky přesvědčuje denně Dinosauria Museum Prague. Ve sbírkách nabízí na šest tisíc úchvatných minerálů, drahých kamenů a kovů.
Nemusí být letité, jejich půvab i hodnota spočívá v něčem jiném. Minerály, drahokamy či kovy, svět sám pro sebe – geosvět. Před kameny různých tvarů, skladby a velikosti žasneme odpradávna. Lidé jim přisuzují magickou moc, význam při zkoumání Země, jsou ochotni za ně platit miliony! Mystická krása minerálů v sobě odráží síly utvářející planetu. Některá z jejich tajemství můžete i vy odhalit nedaleko pražského letiště, v Dinosauria Museu Prague v Tuchoměřicích. Největší evropské muzeum svého druhu vedle unikátních kosterních nálezů a exponátů pravěkých tvorů nabízí i zhruba šest tisíc nerostů. "Pocházejí z 20 zemí světa, sbírka postupně vznikala 50 let," upřesnil za muzeum Ondřej Pechar. Odhalit každý z vybroušených i neopracovaných kousků, a zjistit, nač třeba vikingové používali sluneční kámen, už můžete sami. Blesku některé z kamenných příběhů prozradil paleontolog Štěpán Pícha.
(zleva) Jeskynní perla, skvost a co se rozměrů týče, i vzácnost. • Jeskynní perla, skvost a co se rozměrů týče, i vzácnost. • Kalcit dvojlomný, tedy Solarstein. Jeho "sluneční magii" využívali už dávní námořníci. • Pomazlení s touhle bambulkou by bolelo, je to okenit složený z vláknitých krystalů, které by se vám při doteku zabodaly do kůže. • Kolekce Harmonie obsahuje 21 motýlů, 12 brouků a 31 drahých kamenů. Představuje propojení živé a neživé přírody. • Jak krásný řez leštěným aragonitem, řeklo by se. Je to ale řez trubkou vřídla v Karlových Varech, kde vznikl usazováním. • Fantom, čili krystal fluoritu (ochránce majitele před černou magií) uvězněný v křišťálu, patří mezi vzácnosti. tento by stál asi 50 tisíc korun. • Dokonalým tvarem překvapí pyrit (bláznovo či kočičí zlato), jehož název je odvozen z řeckého pyrftes – jiskřivý, při křesání totiž jiskří. (Foto: Ivan D. Hladík)
Kulatý mazlík Rudolfa II.
Ikonou mezi exponáty je určitě jeskynní perla s tajemnou historií, největší známá na světě! Pochází prý z jižní Francie a traduje se, že byla ve sbírce Rudolfa II. (1552–1612). "Je to v podstatě kulatý krápník," řekl Blesku Štěpán Pícha. "Vznikne tak, že když do jezírka kape voda ze stropu, zvedne zrníčko písku. Kapky jej dál roztáčí a na něj se nabaluje uhličitan vápenatý. Pak postupně perla rotovat přestane a přiroste."
Kámen místo kompasu
Ve sbírce zaujme i kalcit dvojlomný – sluneční nebo magický kámen Vikingů, čili Solarstein. "Má zajímavou vlastnost. Pohlcuje části světelného spektra, takže když je den, jakkoli zataženo, a otáčíte jím, v jistém úhlu ke Slunci se rozzáří," uvedl Pícha. Díky krystalu tak prý Vikingové dokázali určit svou polohu. "Kámen byl nalezen i v jejich hrobech, patřily údajně navigátorům."
Sledujte jeho vznik
Vytvořit si kus "minerálu" můžete i doma! Štěpán Pícha radí: "Vezměte si sklenici teplé vody a přisypávejte sůl, dokud se krystalky rozpouštějí. Jamile se už nerozpustí, je hotovo. Tekutinu stačí nalít třeba na plech, ten položit na okno a sledovat, jak se vám udělají malé krychle." Tak velké jako ty v muzeu asi nebudou, ale i tak si zahrajete na přírodu. "Má to ale háček," dodává Pícha. "Definice minerálu je, že do jeho vzniku nesmí zasahovat člověk. To by pak byla minerálem i ocelová tyč. Cokoli člověkem vytvořeného tak minerálem není."
Vytvořeno pro deník Blesk a Blesk.cz, 2. 8. 2024.