Dům v blankytně modrém moři budete obývat s chutí (a potleskem)

27.05.2023

Podle názvu by se mohlo zdát, že Dům v blankytně modrém moři amerického autora T. J. Kluneho bude čtením pro dámy. Opak je pravdou. Mistrovsky napsaný příběh, který vás chytne za srdce od první stránky do poslední tečky a pošimrá vás na duši, je fascinujícím koktejlem fantazie a humoru. Klenotem, jemuž bezpochyby náleží všechna ocenění, jichž se mu dostalo.

Magický ostrov. Tajný úkol. Nebezpečné tajemství. Linus Baker vede tichý, osamělý život. Je mu čtyřicet a žije v malinkatém domečku s ďábelskou kočkou a sbírkou starých elpíček. Jako sociální pracovník na oddělení péče o magickou mládež se celé dny stará o dobro dětí ve vládních sirotčincích. Když si Linuse nečekaně předvolá nejvrcholovější management, obdrží velmi zvláštní a přísně tajný úkol – odcestovat do sirotčince na ostrově Marsyas, kde žije šest nebezpečných dětí: zahradní trpaslice, lesní víla, vyvern, neidentifikovatelný zelený sliz, špicodlak a Antikrist.

Linus musí překonat strach a zjistit, jak pravděpodobné je, že by mohly přivodit konec světa. Jenže děti nejsou jedinou záhadou na ostrově. Jejich opatrovatelem je totiž šarmantní a tajemný Arthur Parnassus, který udělá cokoli, aby své svěřence ochránil. Když se Arthur a Linus začnou sbližovat, vyplují na povrch dávná tajemství a Linus se musí rozhodnout, zda má dětem i Arthurovi zničit domov, nebo přihlížet, jak se svět ocitá v plamenech…

Na stránky nevídaného příběhu vás zve Travis John Klune (*1982), tvůrce fantasy a romantické fikce s postavami gayů a LGBTQ+, v překladu Kateřiny Niklové, zkušené matadorky na poli fantasy knih. První seznámení s autorem, který oslnil svět, u nás vydalo nakladatelství Fantom Print ve spolupráci s conQueer, které stojí za dalšími českými vydáními knih Kluneho. Audioknižní verzi načtenou Sašou Rašilovem pak vydala Audiotéka. Spolu s nimi můžeme vkročit do světa, v němž existují kouzelné bytosti, a hlavně Linus Baker, nenápadný pracovník oddělení pověřeného péčí o kouzelnickou mládež, jehož monotónní život nabere s novým případem nečekaný směr.

Pusťte si ukázku audioknižní verze:

Spolu s Linusem se ocitáme na odlehlém ostrově obývaném vskutku nezapomenutelnými postavami. Jejich velkými i malými okamžiky nás Klune provází s grácií, příjemnou empatií a porozuměním. Otevírají se nám témata předsudků, diskriminace a důležitosti přijetí rozmanitosti. Připomíná čtenářům sílu lásky, dokazuje, že skutečné vztahy zvládnou překlenout rozdíly mezi jednotlivci bez ohledu na jejich odlišnosti.

Na Kluneovo psaní je radost pohledět. Jeho próza je lyrická a rozmarná, vyvolává obrazy, které oživují kouzelný svět. Autorův smysl pro humor mu dodává lehkost a dokonale vyvažuje vážnější podtóny. Dialogy jsou bystré, vtipné, plné srdce a bez námahy vtáhnou čtenáře do života neobyčejných postav. Přes důležitost a význam sdělení ale kniha zůstává především skvělým čtením s naprosto vynikajícím hlavním hrdinou. Klune dokáže bez nejmenšího násilí dojmout i rozesmát, královsky bavit i přimět k zamyšlení. V knižním fantasy světě jde skutečně o mistrovský kousek, který vás bude bavit odhalovat v příjemně plynoucím textu bohatém na prožitky.

Bestseller New York Times například od serveru BuzzFeed získal jednoduché hodnocení: "Jedna z nejlepších knih roku 2022!" Autor oblíbené trilogie knih Shannara Terry Brooks pak věří, že Dům v blankytně modrém moři má sílu obnovit čtenářovu víru v lidstvo v nejednoduchých časech a prapodivném stavu světa. Americký autor a editor beletrie pro mladé David Levithan pak shrnul: "Je možné se zamilovat do něčí fantazie? Pokud ano, považujte mě za naprosto nadšeného. TJ Klune vytváří světy, kde lze strach a hrozbu porazit laskavostí, a něžné queer srdce je cennější než jakákoli zbraň nebo síla." Pro každého milovníka fantasy pak tento titul je začátkem, prvním důvodem pro to, aby si ve své knihovně udělal pro Kluneho nové místo.

Hodnocení: 90 %

Vytvořeno pro Blesk.cz/Kultura, 27. 5. 2023.