Milují jednu ženu a ona o tom neví. McAvoy v kině, Veselý v pražském Švanďáku
Jméno hlavního hrdiny téhle nešťastné lovestory zná téměř každý. Cyrano z Bergeracu však není jen klasikou o křiklavých kostýmech a nalepeném nosu. V úpravě Martina Crimpa boduje moderním vyprávěním o lásce, která bolí. V Londýně i v Praze.
Miláček žen a herec obdivovaný miliony diváků po celém světě, James McAvoy (Pokání, série X-Men, Rozpolcený) se na jevišti legendárního West Endu, londýnského divadla Playhouse, objevil jako Cyrano už v listopadu 2019. Okamžitě sklízel ovace, kritici se v superlativech shodli a nutno říct, že oprávněně. Nejvýznamnější inscenace dramatika Edmonda Rostanda z roku 1897 ve volné úpravě současné hvězdy divadla Martina Crimpa a v režii Jamieho Lloyda je strhující, bolestná, dojímavá, vtipná, jemná i drsná zároveň. A McAvoy geniální! Tuzemští diváci se o tom mohou nepravidelně přesvědčit díky Aerofilms a projektu National Theatre Live (NT Live), který z nejlepších britských scén přináší záznamy představení do českých kin.
"S určitými hrami se pojí spousta umělosti, pozlátka a pastiček a Cyrano mezi ně určitě patří. Obvykle v něm nechybí velký klobouk s velkým perem, šermující mušketýři a podobné věci. Ne že by tyhle rekvizity nebyly super, ale už jsme Cyrana s nimi viděli milionkrát, takže se z nich stalo klišé. Jamie Lloyd se rozhodl, že my se od klišé oprostíme, že nebudeme používat ony divadelní prostředky, které každý čeká. Vrátili jsme se ke slovům té hry a nechali jsme to na nich," popsal James McAvoy nový přístup k oblíbenému kusu. Herci jsou v něm oděni do džínů a triček, úsporná scéna vyzdvihuje výkon každého z nich, rapuje se tu, hláškuje... Nový Cyrano není omšelým textem, ale naopak ryze současným příběhem o lásce, uchopitelným kýmkoli z nás. Ostatně, kdo nikdy nemiloval někoho, kdo o tom neměl ani tušení?
V hlavní roli londýnského uvedení Cyrana z Bergeracu září James McAvoy i ostatní účinkující. Stejné role se v novém pojetí představení ve Švandově divadle ujal Luboš Veselý po boku Natálie Řehořové, Bohdany Pavlíkové a dalších. (Foto: Aerofilms, M. Brenner a Švandovo divadlo, A. Hrbková)McAvoy je možná překvapivě opravdový, ryzí a dokáže strhnout od prvního vkročení na jeviště. Stejně tak jeho spoluhráči. Diváky pražského kina Aero dokážou bez kompromisů rozesmát, dojmout, zavalit emocemi i rozplakat. Ano, i muže v hledišti. O čem vyprávějí? Proslulý svým ostrým perem i mečem, Cyrano má téměř všechno - jen kdyby mohl získat i srdce své milované Roxane. V tom mu brání jediný, zato opravdu velký problém: jeho nos, který je stejně obrovský jako jeho srdce. Porazí jedinečného muže narcistická společnost? Nebo může jeho umění zacházet se slovy rozzářit Roxanin svět? Na to už od 18. září odpoví i česká verze představení v oblíbeném Švandově divadle na pražském Smíchově.
S Lubošem Veselým (Skalpel, prosím, Hořící keř, Kukačky) v hlavní roli ji nazkoušel režisér Martin Františák jako strhující milostný příběh z Paříže 17. století, v němž se upřímný cit schovává za vybroušenou poezii a jehož hrdinové jsou svými vysněnými ideály zaslepeni natolik, že sami sebe odsuzují k samotě. "Zajímají mě výrazné osobnosti básníků, filosofů, výtvarníků, všechny pestré vrstvy jejich života a díla, včetně jejich proklatosti. V takovém životě tak může divák spatřit své sny, prohry - a může se jim také vysmát. A právě o tom je i Cyrano z Bergeracu," řekl Františák.
Jak divadlo připomíná, i on příběh milostného trojúhelníku mezi Roxanou, Kristiánem a Cyranem uchopil po svém. "Promlouvá vášnivou poezií dnešní doby, která si nebere servítky a přechází od rapu, přes volný verš až k jazykovému minimalismu. Ester Žantovskou výtečně přeložený text se tak nese v takřka beatboxovém rytmu," upřesnil dramaturg David Košťák. Veselý je pak trvalou zárukou kvalitního herectví, jeho postavy obvykle nepostrádají šarm, mnohotvárnost, důraz...
Všem milovníkům skutečného divadla, velkých hereckých výkonů i samotného mluveného slova pak nelze Cyrana z Bergeracu v nové podobě a obojím provedení než doporučit. I na podzim bude reprízován v Aeru, s jeho českou podobou ho pak diváci budou moci konfrontovat na Smíchově nejblíže kromě 18. i 20. září a poté 12. a 25. října 2021.
Hodnocení: 100 %
Vytvořeno pro Blesk.cz/Kultura, 17. září 2021.