Na červeném koberci: Film Collateral Beauty vás chytne za srdce

21.12.2016

K Vánocům neodmyslitelně patří i emotivní filmy. Po Lásce nebeské (2003), Prázdninách (2006) a třeba ještě silvestrovském Šťastném Novém roce (2011) přichází Will Smith ve filmu Collateral Beauty: Druhá šance, aby znovu našel chuť žít.

Pokaždé, když za diváky zamíří nový film, je to samozřejmě velká sláva. Blesk.cz vám tuto událost přiblíží díky reportáži přímo z místa evropské premiéry, která se tradičně konala v Londýně. Už jen přítomnost na takové akci je v podstatě VIP záležitostí. O účasti vybraných médií totiž nerozhoduje český filmový distributor, byť zprostředkovává komunikaci se zahraničím, ale další pořadatelé z Anglie a Spojených států, které přesvědčí pouze fakta. Záleží na tom, jak je titul v domovské zemi úspěšný. Za Českou republiku jsme byli vybráni my.

Než jsme se setkali s hvězdami filmu, absolvovali jsme několik schvalovacích procesů, cestu do Anglie a hodiny čekání. Příjemnou povinností je pak vidět snímek ještě před návštěvou červeného koberce přímo v sídle společnosti, tady konkrétně Warner Bros na 98 Theobalds Road. Celá premiérová akce před Vue Leicester Square začínala v sedm hodin večer. Novináři tu ovšem musejí být podstatně dříve, aby zaujali předem stanovená místa, domluvili s organizátory poslední detaily a pak čekali na příjezd hvězd. Jako první byl na místě režisér snímku David Frankel (57). "Doufám, že film nám připomene naše blízké a také důležitost propojení s lidmi, které milujeme," řekl Frankel Blesku. "Vztahy se mohou vytrácet a i my ztrácíme pojem o tom, co je skutečně důležité. Přitom právě láska k blízkým je opravdu důležitá," dodal Frankel.

Kromě velkých hvězd sem ale také přijel mladý herec Jacob Latimore (20), který je na začátku své kariéry a pro něhož byl film velkou příležitostí zahrát si po boku slavných kolegů. U nás jsme ho mohli vidět ve sci-fi Labyrint: Útěk. V tomto filmu ztvárnil roli Raffho / Času. "Moje role se neustále vyvíjela. Musel jsem se rychle přizpůsobit každé situaci," prozradil Blesku, co bylo pro něj na roli nejtěžší. Co bylo naopak nejlepším okamžikem? "Být součástí takového filmu je úžasné," řekl Latimore Blesku.

Otázku na to, co pro ni bylo nejtěžší, od Blesku dostala i představitelka Madeleine, herečka Naomie Harris (40, Skyfall, Spectre). "Nejtěžší scénu jsem prožila ve scéně z nemocnice s Helen Mirren, kde jsem musela čtyři hodiny plakat," svěřila Blesku. A kdyby měla nyní, před Vánoci, možnost napsat nějaký vzkaz Lásce... "Chtěla bych, aby mi poradila, jak být skutečně milujícím člověkem. Protože to je podle mě hlavní důvod toho, proč tu jsme," řekla herečka.

Natáčení si pochvalovala i velká hvězda světového filmu Helen Mirren (71, Královna). "Nejlepší byla práce se všemi těmi přátelskými kolegy. Až jsem měla obavy z obsazení tolika talentovanými herci - Keira Knightley, Kate Winslet, Edward Norton, Will Smith a také Michael Peña, byla to velká konkurence," řekla Blesku Mirren. Svou neskutečnou energií, profesionalitou, ale i dokonalou postavou a vizáží fascinovala celé okolí. Na otázku, jak to dělá, že stále vypadá tak dobře, ovšem se smíchem řekla: "Mám velmi, velmi, velmi dobrého vizážistu."

Samozřejmě nejočekávanější hvězdou byl představitel hlavní role Will Smith (48). Stejně jako ostatní věnoval hodně času fanouškům, kteří se sem sjeli z různých koutů světa, z Ruska, Irska, Bulharska a dalších. "Poprvé v životě se dívám na svou kariéru jako na celek," uvedl Smith. "Je fajn, že jedním z dílků té koláže je tento film." Ptali jsme se, co by vzkázal českým divákům. "Jděte se podívat na náš film. Je o všem, nač právě nyní kolem Vánoc myslíme. O tom, co nás spojuje a hlavně o tom, jak důležité jsou pro náš život láska, čas a smrt," odpověděl Smith Blesku.

Howard (Will Smith, 48) byl velmi úspěšným vedoucím pracovníkem newyorské reklamní agentury. Až do chvíle, kdy jeho život nezvratně poznamená velká lidská tragédie. Howardovi umírá dcera. Kdysi výřečný a život milující muž se stahuje do ústraní, přestože jeho kolegové a přátelé, Drobet (Edward Norton, 47), Claire (Kate Winslet, 41) a Simon (Michael Peña, 40), se snaží proniknout přes stěnu jeho utrpení a osamění. Jsou ale bez šance, vymyslí tedy poněkud drastický plán, jehož cílem je přinutit Howarda překvapivým a hluboce lidským způsobem se vyrovnat se svým žalem. Howard totiž píše dopisy Smrti, Lásce a Času. Chce odpovědi a také je dostane. Drobet totiž náhodně narazí na skupinku divadelních herců, které pak s ostatními přesvědčí, aby sehráli role oněch nehmotných věcí. V průběhu filmu ale přijdeme na to, že pomoc možná potřebuje každý, kdo zapomněl, jak jsou Čas, Láska a Smrt pro život důležité.

A důležité je také nečekat od filmu velké drama. Je to jednoznačně vánoční záležitost, která nás chce dojmout a není potřeba čekat víc. Bez excelentního obsazení by film získal pravděpodobně jen málo bodů, pokud k němu ale budeme přistupovat s odstupem a necháme se prostě unášet dalším dílem režiséra Davida Frankela (57), bude se líbit (především citlivým duším). Frankel nás už ostatně dojal filmem Marley a já (2008), který se také nedostal do pokladnice filmového umění, přesto se stal oblíbeným pro tisíce diváků. Collateral Beauty: Druhá šance rozhodně není velké filmové umění, ale k zamyšlení možná donutí. Jak využíváme svůj čas? Jakou úlohu v našem životě hraje láska? A smrt? Od 22. prosince, kdy film vstupuje do českých kin, můžete hledat odpovědi sami.

Vytvořeno pro Blesk.cz/Kultura, 21. 12. 2016.