Chlapec v pruhovaném pyžamu: Svědectví o době plné hrůzy očima nevinnosti

17.06.2019

Občas se stane, že i děsivý a vážný příběh může probouzet emoce z nejhlubšího čtenářova / posluchačova nitra. Že může zaujmout a navzdory svému obsahu bavit, dotknout se duše příjemně. Sdělit poselství. Takovým je i Chlapec v pruhovaném pyžamu ve své audioverzi.

Dva malí kluci na opačných stranách velkého plotu... Devítiletému Brunovi se nechce opouštět starý dobrý pokojíček, školu ani kamarády v Berlíně a stěhovat se do nového, osamělého a ponurého domu v tajemném místě, kterému říkají Oušic. Jenomže Fíra, nadřízený Brunova tatínka, tak rozhodl a děti do podobných záležitostí nemají co mluvit. S kým si tady ale Bruno bude hrát? Z okna vidí jen vysoký plot a za ním občas podivné lidi, kteří všichni nosí pyžamo - i přes den! A pak se jednoho dne seznámí se stejně starým Šmuelem...

Příběh malého Bruna a jeho kamaráda Šmuela napsal irský spisovatel John Boyne (48), který vystudoval anglickou literaturu v Dublinu a tvůrčí psaní na University of East Anglia v Norwichi, kde také získal prestižní cenu Curtis Brown Award. Autor jedenácti románů pro dospělé a šesti knih pro děti a mládež vydal mezinárodní bestseller Chlapec v pruhovaném pyžamu poprvé roku 2006, v roce 2008 se titul dočkal i filmového zpracování. U nás se stal znovuobjeveným nyní a plně si to zaslouží. V režii Hynka Pekárka (60) a s hlasem Michala Zelenky (43) získal i svou audioknižní podobu.

Pusťte si ukázku z audioknihy:

Řekněme si rovnou, že i tento kousek od vydavatelství OneHotBook si zaslouží nejvyšší hodnocení. Michal Zelenka se naprosto přirozeně stává oním bezelstným Brunem, který uprostřed všech válečných hrůz a holocaustu chce jediné - mít kamaráda. Na svět kolem sebe se dívá s důvěrou, že vše je jen dobré, že zlo není, a když, tak ne tady a teď. Objevitel Bruno a ten zvláštní kluk v pyžamu Šmuel, jsou navzdory době otevření životu, nechápou, co se kolem nich děje a čemu mohou jejich kroky směřovat. Zelenka pak vyprávění propůjčuje onu nevinnost, kterou čtenář i posluchač cítí v každém okamžiku.

Pusťte si trailer filmové verze knihy:

Klukovský příběh je srozumitelný navzdory času, kdy se odehrál a kdy my máme možnost ho vstřebávat. I v audioknižní podobě je paradoxně laskavý, plynoucí příjemně a posluchače nezavaluje temnotou. V náznacích, stejně jako Bruno sám, odhaluje podivné skutečnosti, s nimiž si ale dětský rozum nedokáže poradit. Chlapec v pruhovaném pyžamu a jeho kamarád spolu neřeší "židovskou otázku", chtějí být prostě spolu. I ve chvíli, kdy na zvláštní farmě začne stoupat z komínů dým... Do té doby si spolu s dvěma hrdiny knihy můžete užít více než pětihodinové vyprávění, které z hlavy jen tak nevymažete.

Hodnocení: 100 %

John Boyne, Chlapec v pruhovaném pyžamu

Délka nahrávky: 5 hodin 17 minut

Režie: Hynek Pekárek

Interpret: Michal Zelenka

Vydavatel audioknihy: OneHotBook, 2019

Vydavatel knihy: Brio, Slovart, 2017

Počet stran: 184

Vytvořeno pro Blesk.cz/Kultura