Výročí seriálu My všichni školou povinní: První zvonění před 35 lety

03.06.2019

Podmanivá hudba Petra Hapky (†70), plejáda českých hereckých hvězd a příběhy z pera Markéty Zinnerové (77), jakých jsme sami prožívali desítky. Právě před 35 lety měl premiéru seriál My všichni školou povinní.

Když před prázdninami 3. června1984 večer diváci poprvé usedli k úvodnímu dílu seriálu My všichni školou povinní, nikdo nečekal, že se stane legendou platnou v každé době. Aby také ne. "Ty příběhy jsou o vzájemném porozumění. Když velcí rozumí malým a dokáží vnímat i jiné příběhy než jen své, pak může být na světě líp," věří scenáristka mnoha oblíbených filmů a seriálů Markéta Zinnerová (77). Podobné strasti i radosti pramenící z organismu, jakým je škola a její žáci i kantoři, totiž prožívá každá rodina malých žáků. Možná to bylo i tím, že postavy Zinnerová tvořila také na základě skutečně žijících lidí. "Třeba inspirací pro žáčka Olivu a jeho učitelku Hajskou mi byl můj syn Pavel a jeho třídní," prozradila autorka více než 1300 stránek seriálového scénáře.

Třináct dílů seriálu, který už úvodním dílem s názvem První zvonění přikoval k obrazovkám nejen rodiče školáků, vznikalo zhruba dva a půl roku na Liberecku a v Praze. Měl vskutku hvězdné obsazení! Vedle stálic jako Jiřina Bohdalová (88), Jiří Bartoška (72), Jaroslava Obermaierová (73), Vladimír Brabec (†83), Jaromír Hanzlík (71) či Dana Medřická(†62), se hlavních rolí zhostili na začátku své kariéry také Miroslav Vladyka (59) a Veronika Žilková (57), v dětských rolích pak Milan Šimáček (46), Martin Krb (50) nebo Michaela Kudláčková (50). Rodiny Olivových, Povejšových, Hrdinových a Joklových se díky nim staly sousedy, se kterými nás, diváky, nerozdělilo ani Zvonění na časy, jak tvůrci pojmenovali závěrečnou část.

Připomeňte si seriál s hudbou Petra Hapky:

Životní a poslední role

Labilní učitelka Hajská se stala životní rolí pro Gabrielu Vránovou (†78). "Režisér Ludvík Ráža (†71) říkal, že to hraje tak dobře, že by měla chodit kanálama, jak ji diváci nesnášeli," vzpomínala Zinnerová. Pedagožka, která se během vyučování zhroutí, byla v podání Vránové neopakovatelná. Spousta učitelek ale tuto postavu a její ztvárnění ocenila, ukázala totiž obtížnost poslání kantorů. Poslední roli si pak v seriálu zahrála Dana Medřická, zemřela před koncem natáčení v lednu 1983. "Musela jsem scénář přepisovat. Plakala jsem u toho. Třeba scéna rozmluvy ředitelky (Věra Galatíková, †69) s Jirkou měla být ještě s Danou," prozradila Zinnerová. Díky střihačům zůstala nakonec postava Elišky Zmatlíkové v deseti dílech.

Školáci před kamerou

Podobné dílo je samozřejmě plné dětí. Část těch, které si pamatujeme ze tříd seriálu, u umění zůstala. Většina dnes ale na jeho vznik vzpomíná spíše jako na krátké dobrodružství. Třeba Luboše Olivu měl původně hrát Tomáš Holý (†21), ten však roli odmítl z důvodu plánovaného ukončení své filmové kariéry. Milan Šimáček (Jirka Oliva) se z obrazovky vytratil po seriálu Chobotnice z II. patra (1987), dnes se živí jako technik datových sítí. Martin Krb (Jindra Jokl, 50), bratr herečky Ljuby Krbové (60), si naposledy zahrál Honzu v seriálu Heřmánci (1990). Nyní je úspěšným podnikatelem. Nejvíc na sebe stále upozorňuje Michaela Kudláčková (Barča Hrdinová, 50). Především problémy s dluhy, strachem blízkých o její život, nebo celostátním pátráním, když se nynější vědma a kartářka v roce 2017 ztratila a posléze byla nalezena zhroucená v lese.

Seriál k narozeninám

Scenáristka Markéta Zinnerová si vlastně seriál, tedy jeho premiérové uvedení, užila jako dárek k narozeninám. Ty slaví 21. června, letos již sedmasedmdesáté. Brněnská rodačka dosud napsala celou řadu knih pro děti a mládež, nejznámější jsou Tajemství proutěného košíku (1978) a román z prostředí dětského domova Indiáni z Větrova (1979). Ty se také dočkaly televizního zpracování. Zinnerová je i držitelkou více než desítky ocenění včetně dvou cen Českého literárního fondu nebo ceny Albatrosu za celoživotní práci s dětskou knihou z roku 2002.

Vytvořeno pro deník AHA!, 22. června 2019