Všechny chutě Portugalska vyzkoušíte v Alentejo

08.10.2017

Portugalsko. Čechy trochu opomíjená země, která dokáže mnohým překvapit. Vydejte se s Blesk.cz do oblasti Alentejo, kde najdete desítky důvodů, proč se právě sem vracet na dovolenou.

Hlavním důvodem je ten, že Portugalsko je plné milých lidí, překvapivě přívětivých cen a hlavně dokáže uspokojit snad všechny cestovatelské chutě. A je úplně jedno, jestli jste zkušený cestovatel, který za rok vystřídá hned několik destinací, či prostý dovolenkář, jenž má šanci vyrazit do dálek i jednou za rok či dva. Pokud už nyní plánujete jarní nebo letní dovolenou, nechte se inspirovat. Vydáte-li se na cestu třeba letecky z Prahy, už zhruba za tři hodiny můžete stanout na březích Atlantického oceánu nebo usednout v jedné z bezpočtu kaváren. My vás vezmeme do jedné z portugalských provincií Alentejo, do kraje, kde léto je skutečně horké, zimy chladné, a kde jaro a podzim září a kvetou...

Chuť na zážitky

Ještě než se dostanete k oceánu, Alentejo vás okouzlí architekturou, historií, pro Čechy nezvyklým prostředím a dalšími detaily, které budete rádi objevovat. Například pěstování a sklizeň korkových dubů. Portugalsko je dodavatelem až 80 % světové produkce korku. Jejich pěstování je ale běh na dlouhou trať. Na první sklizeň se čeká nejméně čtvrt století. "Korek se ze stromů sklízí zhruba jednou za devět až deset let, klidně i za patnáct," řekla Blesku místní průvodkyně Joana Caspurro. "Na správnou kvalitu se čeká i padesát let." Kromě až magických červených stromů tu ale najdete i mytické megality.

Na západ od Évory, u vesničky Guadalupe stačí projít cestou mezi korkovými háji. Kamenná "vajíčka" neoslní velikostí, ale svým věkem a energií, za kterou sem turisté míří. Třetím z mnoha zážitků, jež se tu dají okusit, je delfíní safari. Pokud budete mít pěkné počasí, na vlastní oči můžete pozorovat tyhle oblíbené mořské savce z lodi, doslova na dosah ruky. Kdo má rád pohyb, určitě využije možnosti projíždět se mezi poli a statky na kole nebo si řádně zaplavat.

Chuť na historii

Na tu tady narazíte na každém kroku! Město Évora otevírá všem zvídavým své středověké hradby, kterými obepíná desítky malých a útulných uliček. Mezi nimi pak dvě desítky kostelů a klášterů, kostnici a hlavně Dianin chrám z druhého či třetího století. Neprodíráte se žádnými davy, ty zůstaly v hlučném Lisabonu. Tady běží čas pomaleji, nikdo a nic vás nenutí spěchat. Tak pomalu dojdete i na Praça do Giraldo. Hlavní náměstí Évory působí velmi malebně a člověk se zdráhá uvěřit, že například v 16. století bylo ústředním bodem pro vražedné španělské inkvizice...