Třetí Fantastická zvířata: Jaká jsou a co o filmu řekli herci hlavních rolí?

07.04.2022

Několikrát je posunula pandemie, když ztížila výrobu filmu. Patří mezi velmi očekávané snímky. Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství teď konečně přicházejí do kin. Jak moc magický zážitek čeká diváky a co Blesku prozradily jeho největší hvězdy?

Profesor Albus Brumbál (Jude Law) ví, že mocný temný kouzelník Gellert Grindelwald (Mads Mikkelsen) je na cestě převzít moc nad kouzelnickým světem. Protože není schopen ho zastavit sám, pověří magizoologa Mloka Scamandera (Eddie Redmayne), aby vedl neohrožený tým kouzelníků, čarodějek a jednoho chrabrého mudlovského pekaře (Dan Fogler) na nebezpečné misi, kde potkají stará i nová fantastická zvířata a střetnou se s rostoucí armádou Grindelwaldových následovníků. Ale jak dlouho bude moci Brumbál zůstat stranou, když jsou sázky tak vysoko? Na tu a mnoho dalších otázek najdou čeští diváci odpovědi už 7. dubna v kinech.

Některé z otázek jsme položili za vás. Kouzelnická (a mudlovská) smršť se odehrála, když jsme po hercích filmu chtěli odpověď, jakého fantastického tvora by uvítali i v reálném světě. "Polovida. Protože vidí budoucnost. Mohl by mi poradit čísla do loterie. Vzal bych ho do Vegas," řekl Blesku Dan Fogler, představitel pekaře Jacoba Kowalskiho, který se s kouzelnickým světem zapletl víc, než by kdy mohl doufat. "To si můžeš vzít hrabáka Teddyho," oponoval mu nový Grindelwald Mads Mikkelsen. "Ten by mi všechno ukradl," řekl Fogler. "Když ho vycvičíš, tak ne. Já bych ho dokázal vycvičit!" nedal se Mikkelsen. "Čchi-lin, jedině čchi-lin. Miluji čchi-lina!" zasáhla do debaty Victoria Yeatesová, představitelka Mlokovy asistentky Bunty.

Prozradila tak jednoho z nových tvorů, který je pro třetí díl série zásadní. Samotářského čchi-lina (v originálu qilin), možná nejuctívanější magické zvíře na světě - ceněné pro svou vrozenou schopnost nahlédnout do samotné duše člověka a říct, zda má čisté srdce. "Já mám nejraději větvíka a hrabáka Teddyho. Jsou jako bráchové, co spolu neustále soupeří," uvedl Eddie Redmayne. "Ta zvířata jsou naprosto skvělá a stvořená do nejmenšího detailu. Hrabák dokáže ovládnout celou scénu," uzavřel téma Jude Law.

Právě téměř neuvěřitelná proměna Juda Lawa v Albuse Brumbála je jedním z velkých pozitiv filmu. Je patrnější než v předchozím díle. Herec perfektně zvládl každý detail postavy, intonací, mimikou i pohyby pak odkazuje na své předchůdce v roli z potterovských příběhů, Richarda Harrise a Michaela Gambona. Další dotaz tak zněl: studoval jste nějak jejich výkony, abyste dovedl postavu k dokonalosti? "Koukal jsem na ty filmy pořád dokola, říkal jsem, že dělám průzkum, ale především jsem jimi byl uchvácen," přiznal Law. "Nicméně při natáčení pro nás bylo podstatné osvobodit se od postavy Brumbála, jaká byla v dřívějších filmech, protože v době našeho filmu to byl ještě úplně jiný člověk. Ale současně jsme chtěli zachovat to nejsilnější, co Harris a Gambon postavě dali, laskavý humor i úctu k životu. Tyhle vlastnosti jsem si z těch starých filmů tak trochu ukradl."

Snímek se hodně věnuje vztahu Brumbála a Grindelwalda. Co byste nám o něm řekl? "Film je hodně o tom, jak se poznali a co to pro ně znamenalo. Ale mě zajímalo i jaký Brumbál byl, než se s Grindelwaldem poznali. Já si ho představuji jako velmi mladého génia, osamělého muže, který potlačuje vlastní moc i ambice. A pak najednou pozná Grindelwalda, který je stejně inteligentní a který ho inspiruje. Jde o velmi silné spojení, ale pak přijde ten moment zděšení z poznání, že se vaše cesty rozdělují. Mně osobně ta role, to že jsem ji hrál v tomhle věku, umožnila, abych se ohlédl za vlastním životem. I za chybami, které jsem udělal," odpověděl Jude Law.

Dalším v pořadí byl Mads Mikkelsen, který se kromě náročné role musí vypořádávat i s faktem, že řada fanoušků nesla nelibě výměnu herců v roli Gellerta Grindelwalda. Původně jej hrál Johnny Depp. Ten byl ale po rozsudku britského soudu, který se týkal domácího násilí, nahrazen právě Mikkelsenem. Jaké pro něj bylo, vstoupit do tohoto filmového světa, a jak pojal svoji postavu? "Je pravda, že jsem se k natáčení připojil později než ostatní, kteří už měli se svými postavami nějakou zkušenost. Nezbylo než doufat, že mě přijmou, což se stalo. Všichni byli skvělí, takže i když jsem se připojil trochu nahonem, šlo to dobře," řekl Blesku herec, který v minulosti hrál již řadu padouchů.

Jak se vám dařilo najít v Grindelwaldovi oba protipóly, zlo i osobní kouzlo? "Ono to vychází ze samotného příběhu. Grindelwald má úzkou vazbu na Brumbála, a tak jsem vyšel z jejich vzájemného vztahu. Ale nikdo nehraje postavu s představou, že je padouch a že tím to končí. Já jsem musel objevit, co je Grindelwaldovým posláním. Myslím, že jako děti měli Grindelwald a Brumbál společné cíle, pak se rozhodli dosáhnout jich každý jinou cestou." Mikkelsenův Grindelwald je bezesporu jiný než v předchozích dílech, ale herec postavu povyšuje v rámci dramatičnosti příběhu, dodává jí nový, mrazivý rozměr. Mikkelsen umí bravurně ztvárnit 'zlo skrývající se pod povrchem', tichou hrozbu, která doutná, než naplno udeří. To už dokázal coby Hannibal Lecter ve stejnojmenném seriálu. A jeho Grindelwalda si divák skutečně užívá!

Samozřejmě jsme nemohli minout magizoologa Mloka Scamandera, hlavního hrdinu příběhů, v podání Eddieho Redmaynea. V tomto filmu se zdá, že jej Brumbál bere jako rovnocenného partnera, který řídí celý tým. Můžete popsat vztah obou mužů a jaká byla spolupráce s Judem Lawem? "Já jsem si zamiloval ten vztah Brumbála a Newta, jsou něco jako učitel a učeň, ale postupně se během filmu přesouvají do skoro až bratrského vztahu, jako starší a mladší bratr. Když vidí, jak je Brumbál zranitelný, snaží se mu poradit," uvedl Redmayne. "Na Newtovi se mi strašně líbí, že je to introvert, který je spokojený se světem, ve kterém žije, plným těch fantastických stvoření, ale Brumbál v něm vidí kvality rozeného vůdce. Přitom jsou všichni velice nevšední."

"Pokud jde o Judea, moc ho obdivuji, byli jsme přátelé už před tím, než jsme se sešli před kamerou," pokračoval Redmayne. "Výhodou společné práce na více projektech je, že spolu lidé tak dobře vycházejí, že se jejich vztah ještě prohloubí. Moc dobře se mi s ním pracovalo," řekl výjimečný britský herec, mimo jiné držitel Oscara za hlavní roli ve snímku Teorie všeho (2014). Roky předtím, než si cenu za nejlepší mužský herecký výkon za roli Stephena Hawkinga odnesl domů, se Redmayne zúčastnil konkurzu na roli Toma Riddlea - nadaného bradavického studenta, který postupem času zmutoval v Lorda Voldemorta. "Moc dobře to nešlo," přiznává dnes s úsměvem. "Vydržel jsem asi tři řádky textu v první scéně, než mě zastavili." I díky tomu se ale mohl stát Mlokem Scamanderem, jehož ztvárnění si naplno užívá. Jaké tedy je jeho nové dobrodružství?

Podívejte se na trailer a film o filmu Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství

Třetí Fantastická zvířata jsou dle našeho názoru opět více fantasy a pohádková než předchozí díl, příliš chladný, příliš "válečný". Přestože i tentokrát diváci prožijí velmi temnou a brutální scénu jejímž ústředním aktérem je Grindelwald. Vše ostatní se nese zcela v duchu hlavní zápletky souboje dobra se zlem. A jak tvůrci slibují, prozradí pár tajemství. Pozadí úmrtí Ariany, mladší sestry Albuse a Aberfortha Brumbálových. Další okolnosti existence a totožnosti Credence Barebonea (Ezra Miller). A zodpoví i na otázky, jestli vůbec a případně jak lze přerušit krevní pakt mezi Brumbálem a Grindelwaldem, nebo jak je to s kouzelnickou hůlkou mudly Kowalskiho - ti přece neumějí a nemohou čarovat!

Diváky pak také zajímá, kam se poděla Mlokova vyvolená, Porpentina "Tina" Goldsteinová. Bystrozorka z Ameriky v podání Katherine Waterstonové, která pomáhá v boji proti Gellertu Grindelwaldovi, se v prvních upoutávkách neukázala, fanoušci tak propadali beznaději. Už další ukázky ale prozradily, že Tina se ve snímku objeví. Jak moc, to nebudeme prozrazovat. Podle mnoha domněnek ale její účast na natáčení zásadně poznamenal komplikovaný průběh onemocnění covid-19 po koronavirové nákaze herečky. Nutno však dodat, že v rámci příběhu její postava tentokrát není důležitá a diváci rozhodně nebudou ochuzeni.

Naopak je čeká velkolepá podívaná, kdy tvůrci se překonávali, co se efektů týče. Přibydou i noví nádherní tvorové, velký prostor zaslouženě získali větvík a hrabák. Jedním z nových je pak wyvern, dvounohé zvíře, které může mít různé tvary. Podobá se drakovi, ale má spíše hladkou kůži než šupiny. Na první pohled vypadá jako pták dodo, známý i coby blboun nejapný, ale s dlouhým, opeřeným ocasem a krátkými, tlustými křídly, která se zdají neschopná letu. Navzdory očekáváním a gravitaci může však wyvern létat, což zahajuje tím, že se nadme jako nafukovací rybka a poté se vznese jako horkovzdušný balón, přičemž malými křídly mává jako kolibřík...

Poznáme další čaroděje a čarodějky, většího prostoru se dočkala sympatická profesorka kouzelných formulí Eulalie Hicksová (Jessica Williamsová). Zjistíme, jestli vztah Queenie a Jacoba má vůbec šanci a opět, byť jen na skok, se podíváme i do Bradavic a do okolí školy čar a kouzel, které si pamatujeme z Harryho Pottera. Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství možná příliš neposouvají děj celé ságy. Možná se scénář příběhu chvílemi rozuteče od hlavní linky až moc daleko do postranních uliček vyprávění a tempo sem tam zpomalí. Pořád vás ale film dokáže dojmout, pobavit, napnout. A to od něj každý fanoušek očekává. Zábavný návrat ke kouzelnickým příběhům, které milujeme, a lecjaký nedostatek jsme tak ochotni odpustit.

Hodnocení: 85 %

Vytvořeno pro Blesk.cz/Kultura, 5. 4. 2022.