Portugalsko jako otevřená kniha: Vyrazte za dobrodružstvím provoněným sluncem

20.09.2022

Prázdniny končí, Češi během nich ve velkém okupovali přímořské pláže, mazali se krémy a opékali svá těla. Jsou ale i tací, kteří chtějí i během dovolené objevovat, ochutnávat, poodhalovat roušku tajemství, historie a vědění. To můžete i na podzim.

Patříte-li mezi objevitele, pořádnou porci zajímavostí vám nabízí Portugalsko. Země provoněná sluncem a smáčená vlnami Atlantiku, protkaná chutěmi, barvami i pohnutou minulostí. "V době svého největšího rozkvětu se portugalská říše rozkládala na území 53 dnešních různých zemí. Třeba jeho hlavní město Lisabon je starší než Řím! Jako město je znám od roku 1147, ale jeho historie a archeologické nálezy ukázaly, že už Féničané měli osady na území dnešního Lisabonu. Je tedy obydlen již více než 3000 let," řekl Blesku Jan Čurda, zástupce letecké společnosti TAP Portugal, která sem přiváží turisty ze všech koutů světa včetně Česka. Střed Portugalska, jehož každý kout má co nabídnout, můžete zdolat za týden. Denně přitom skýtá možnost vytáhnout si nejméně jednu kartu z bohatého pasiánsu prožitků. Prvním trumfem pak může být třeba Caldas da Rainha, město známé a oblíbené pro své lázeňské prameny a keramiku, jež už v 15. století založila královna Eleonora z Viseu (1458-1525).

Jedno z míst, které prostě nesmíte minout, je dechberoucí stavba Pavilhões do Parque do Hospital Termal, nemocnice na konci 19. století navržená Rodrigem Berquó. "Komplex nakonec sloužil jako vojenská kasárna, policejní stanice, střední škola či soudní dvůr," prozradila Blesku Petra Sochorcová z Turismo de Portugal. Dnes je stavba zchátralým svědkem plynoucího času, ale stále fascinujícím, připomínajícím kouzelná místa z příběhů Harryho Pottera. Ale zpět k portugalské magii a třeba přes delikatesy nabízené na trhu Ovocného náměstí, kde stejně jako lidé koncem 15. století i vy můžete ochutnat čerstvé ovoce a plodiny typické pro Portugalsko. Například tremoso neboli lupinu bílou zavařenou ve slaném nálevu.

Svěží zeleninou je pak inspirována i keramika z proslulé dílny Rafaela Bordala Pinheira. Unikátní kousky, jaké jinde nenajdete, mají tvar zelných listů, dekor rajských jablek, dýní a dalších plodů. Slavnostně prostřená tabule s nimi získává punc tradice i neotřelosti. Více než 130 let starou historii si s tímto nádobím můžete přivézt domů. Ale jedeme dál. Pokud jsme zmínili Harryho Pottera, jako ve škole čar a kouzel si budete připadat i ve zdech kláštera Alcobaça, zapsaného na Seznamu světového dědictví UNESCO. "První plně gotické dílo postavené na portugalské půdě, jehož stavba byla zahájena v roce 1178 mnichy cisterciáckého řádu, vám vezme dech svojí velikostí i krásou," upozornila Sochorcová a nelze, než jí dát za pravdu.

Rozjímat nad umem dávných mistrů můžeme při cestě do Coimbry, města v regionu Beira, ležícího na řece Mondego, 195 km severně od Lisabonu. A zase ten Potter! Právě tohle město je totiž zasvěceno studentům, kteří ve svých hábitech procházejí ulicemi s knížkami v podpaží. Studuje jich v místních kampusech přes 25 tisíc (společně tu studují mladí lidé 115 různých národností) a učí je téměř dva tisíce profesorů! Tři kampusy doplňují dva stadiony, divadlo, dvě muzea a třeba více než desítka rezidencí. "Tady omládnete! A rozhodně budete chtít navštívit některé z knihoven, kolejí a určitě i impozantní budovy Estado Novo a Paço das Escolas," věří Sochorcová.

Navázat lze katedrálou ve Viseu jménem Varanda dos Cónegos, či návštěvou národního muzea Grão Vasco. Renesanční biskupský palác, přiléhající ke katedrále s čtyřúhelníkovým půdorysem, navazuje na hlavní stavbu, jejíž čelo muselo být v minulosti dostavováno po zemětřesení, které Portugalsko téměř srovnalo se zemí. Trvalo celá staletí, než katedrála získala konečnou podobu. "Z její střechy pak čeká návštěvníky nádherný výhled na historické centrum," dodala Sochorcová. Ale to už míříme do malebné vinařské vesničky Santar, chlubící se okouzlujícími zahradami dle návrhů architekta Fernanda Caruncha. Místo vzdálené sotva půlhodinku od Viseu, rozkládající se v srdci vinařské oblasti Dão, ohromí dokonalostí, ovane vůní pomerančů i květin. Tady se budete chtít zastavit a zhluboka se nadechnout Portugalska, nechat se unášet poklidem i barevností, které vás obklopí.

Jenže cestujeme dále - do porcelánky Vista Alegre, založené roku 1824, kdy byla první továrnou věnovanou výrobě porcelánu v Portugalsku. Příběh porcelánky a jejího zakladatele Josého Ferreira Pinto Basta zvláště nám připomene Baťův zlínský odkaz. Také tady měli zaměstnanci vybudované celé město s divadly, školami a školkami, celým vybavením, které jim mělo zpříjemňovat život. Úchvatné kousky, vycházející dodnes zpod rukou místních, vystavuje muzeum Vista Alegre již od roku 1964. A mají se čím chlubit. Z dílen dávných i současných mistrů se přesuneme třeba do neméně okouzlujících "portugalských Benátek". "Živé tělo, které spojuje zemi s mořem jako obrovské srdce," popsal portugalský spisovatel, dramatik a novinář Saramago řeku Ria de Aveiro, vedoucí v délce asi 45 km mezi Ovarem na severu a Mirou na jihu i městem. Tam ji můžete zdolávat na gondolách skutečně jako v Benátkách.

A než se vrátíte do všednosti běžných dnů, nechte si do srdce vplout nejkrásnější portugalské vzpomínky třeba na obřích vlnách, jež můžete sledovat z pláže Praia do Norte v Nazaré. Až třicetimetrové vlny jsou proslulé zejména u surfařů, svůj zápis mají i v Guinessově knize rekordů. "Vznik tak velkých vln se zde vysvětluje polohou kaňonu Nazaré, největší podvodní rokle v Evropě, dlouhé 200 km a hloubky až 5 000 metrů," vysvětlila Sochorcová. V bílé tříšti špiček vln se tu sluneční paprsky lámou tak, jak to jinde na světě neuvidíte. A právě tenhle lesk si povezete domů jako šperk ukrytý ve vzpomínkách na báječné putování Portugalskem. Tak co, přidáte se na objevnou cestu zemí, která vás navíc rozmazlí, vynikají kuchyní na každém rohu a vínem, v němž se slunce opírá do každé kapky?

Vytvořeno pro Blesk.cz, 31. srpna 2022.