„Když choděj kluci s klukama a holky s holkama...“ Homofobům navzdory vítězí Srdcerváči!

07.05.2022

Už jejich původní komiksová verze se stala přes noc bestsellerem. V úspěšném tažení pokračují Srdcerváči i v seriálové podobě. Čím si tahle "jednohubka pro teenagery" získala obdiv? Tím, že je něčím víc než jen romantickou pohádkou.

Komiks nebo chcete-li grafický román Srdcerváči se na pultech knihkupectví objevil v roce 2018. Spisovatelka Alice Osemanová takřka vzápětí získala nejvyšší ocenění coby autorka YA literatury, tedy knih pro mládež. "Naprosto rozkošné. Milé, romantické, laskavé. Příjemně se odvíjející. Miluji to," za všechny okouzlené čtenáře shrnula hodnocení knihy spisovatelka Rainbow Rowellová. Z titulu se stal nejprodávanější LGBTQ+ grafický román o životě, lásce a všem, co se děje mezi tím. Naprosto právem. Pak přišla nabídka od Netflixu, jíž se Osemanová pevně chopila. Na základě vlastní předlohy napsala scénář seriálu, který opět láme rekordy ve sledovanosti a řada diváků, kteří se jindy tématice vyhýbají, žasne a tleská.

Hlavními hrdiny příběhu jsou dva středoškoláci, Charlie Spring (Joe Locke) a Nick Nelson (Kit Connor). Řeší totéž, co většina puberťáků, i když jsou každý jiný. Charlie má za sebou zkušenost s šikanou. Je do sebe uzavřený nervák, přiznaný gay a přemýšlivý kluk, někdy možná až moc. Nick je zase bezprostřední, pohodový hráč ragby a jednoznačná školní hvězda. Tihle dva po Vánocích usedají do jedné lavice a stanou se přáteli. Charlie však doufá, že by mohli být i něčím víc. Jeho kamarádi se o něj ale bojí a nechápou jeho volbu. To vlastně ani sám Charlie, plný obav zvlášť poté, co mu jiný spolužák, s nímž se tajně stýkal, udělil tvrdou emoční lekci. Skončí se zlomeným srdcem? A jakými příběhy žijí lidé kolem něj?

Charlie a Nick řeší to samé co většina puberťáků. Jsou každý z jiného těsta, ale i tak se spřátelí a brzo zjistí, že k sobě možná cítí něco víc. (Foto: Netflix)

Jak už bylo řečeno, osmidílný britský seriál chvíli působí jako naprostá pohádka pro puberťáky. Tím ale zdaleka nekončí. Na pozadí trochu jiné lovestory se odehrávají mnohem hlubší problémy, které může prožívat kdokoli. Ano, i váš syn nebo dcera. V překvapivě příjemné atmosféře tak Srdcerváči otevírají vážná témata, odhalují tajemství, jakými se mladí lidé mohou trápit. Zároveň ale baví a s přehledem dokážou oslovit široké spektrum diváků, snad vyjma těch, kteří si potřebují vlastní sexualitu dokazovat větami typu "hele buzna, rozbijeme mu hubu!".

Seriál dokáže zapůsobit i tam, kde jsou podobná témata odmítána pro určitou urputnost, podobnou občasným až hysterickým výkřikům některých LGBTQ+ aktivistů, kteří nadělají více škody než užitku. Srdcerváči citlivě předkládají obyčejné i "nepřekonatelné" problémy teenagerů, kteří jsou na ně většinou stejně sami, jako jsme kdysi byli i my všichni. Přemítání o smyslu vlastního života, o svých pocitech, o prvních velkých láskách... To všechno se odehrává po staletí a liší se jen v detailech. Láska je univerzální emoce, která se na tyto detaily neptá. Srdcerváči tak mohou klidně zastoupit roli rádce - dětem, stejně jako jejich rodičům. Dávají naději i nadhled, pohlazení i úsměv. Otevírají oči, mysl i srdce.

Podívejte se na trailer seriálu:

V příjemných kulisách Srdcerváči vznikali od dubna do června 2021 zejména v Herne Bay, přímořském městě na severním pobřeží Kentu v jihovýchodní Anglii, kde tamní škola ztvárnila Truham Grammar School, kam hrdinové chodí. Tvůrci měli šťastnou ruku i při volbě herců. Vybírali z desítek tisíc mladých lidí. Hlavní roli Charlieho pak nakonec překvapivě svěřili Joe Lockemu, jenž nikdy předtím nehrál. Oproti tomu Kit Connor (Nick) už má bohaté zkušenosti, ztvárnil třeba mladého Eltona Johna ve snímku Rocketman (2019). Přestože oběma v době natáčení ještě nebylo ani osmnáct let, dokázali podat bezchybné výkony a energie mezi nimi je naprosto uvěřitelná.

Seriál se pak pyšní i významnou britskou hvězdou ve vedlejší roli - Nickovu matku Sarah hraje Olivia Colmanová, známá u nás hlavně z titulní role Alžběty II. v sérii Koruna (2019-2020), dále třeba ze seriálu Noční manager (2016) nebo z oscarového filmu Otec (2020), kde zářila spolu s Anthony Hopkinsem. Srdcerváči se povedli - kamera ladí s výpravou, herci s příběhem, režie s představou autorky. "Některé televizní seriály jsou tak sladké, tak radostné, a tak úžasné, že pouhá zmínka o nich vás může rozesmát. Jedním z nich je tento," napsal deník USA Today a nemýlí se. Srdcerváči jsou jednoznačně nejsympatičtějším, nejempatičtějším a nejcitlivějším seriálem posledních let.

Na závěr: máte-li pocit, že jste právě vy na své emoce a starosti sami, zdarma, anonymně a nonstop, 365 dnů v roce, 24 hodin denně můžete využít Linku bezpečí 116 111, kde vám s vaším trápením poradí odborníci. Rodičům, prarodičům, učitelům, zkrátka všem dospělým, kteří mají starost o děti pak nabízí krizovou pomoc a základní poradenství Linka rodičů 606 021 021 fungující i prostřednictvím mailu pomoc@rodicovskalinka.cz.

Hodnocení: 90 %

Vytvořeno pro: Blesk.cz/Kultura, 7. 5. 2022.