Je vrahem své ženy a odporným lhářem nebo obětí souhry okolností? Odpoví Schodiště

24.05.2022

Jestli televizní diváci něco milují, pak seriálová dramata, postupně rozplétající fascinující osudy svých hrdinů. Jedním takovým je i hvězdně obsazená minisérie Schodiště, z níž chvílemi mrazí.

Příběh inspirovaný skutečnými událostmi sleduje osudy rodiny Michaela Petersona (Colin Firth) ze Severní Karolíny a podezřelé okolnosti kolem úmrtí jeho manželky Kathleen Petersonové (Toni Collette). Zdánlivě dokonalá rodina, jejíž součástí jsou i potomci Todd (Patrick Schwarzenegger), Clayton (Dane DeHaan), Caitlin (Olivia DeJongeová) Petersonovi a adoptivní Margaret a Martha Ratliffovy (Sophie Turnerová a Odessa Youngová), během okamžiku podléhá rozkladu. Úmrtí Kathleen otevře Pandořinu skříňku, v níž Michael ukrývá malé i zcela zásadní lži a tajemství. Čelí jejich odkrývání a podezření z vraždy. Ustojí těžkou zkoušku rodina? A je samotný Michael monstrem nebo obyčejným mužem zmítajícím se v léčkách amerického justičního systému?

Minisérie Schodiště rozhodně patří k tomu lepšímu, co květnová nabídka platformy HBOMax přinesla, hned z několika důvodů. Jedním z podstatných je obsazení. Přestože do titulní Michaelovy role se původně uvažovalo o Harrisonu Fordovi, konečné obsazení Colinem Firthem rozhodně těší. Chemie mezi ním a Toni Collette je výmluvná v okamžicích, kdy je jejich manželství záviděníhodným koktejlem vzájemné přitažlivosti, partnerství, přátelství a porozumění, i ve chvílích opačných. Oba jsou zárukou vyššího herectví. Suverénně je ale doplňují mladí herci.

Výtečný Dane DeHaan, který na sebe upozornil už ve snímku Amazing Spider-Man 2 (2014). Sophie Turnerová, jíž u nás známe především jako Sansu Stark ze Hry o trůny (2011-2019). I Olivia DeJongeová, Odessa Youngová a též syn slavného Arnieho, Patrick Schwarzenegger, jehož české divačky měly možnost poznat v romantickém snímku Půlnoční slunce (2018). Tentokrát dokazuje, že je schopen mnohem dramatičtějšího a vyzrálého projevu, tak jako ostatní. Herecký ansábl ještě jako třešnička na dortu doplňuje legenda Juliette Binoche v roli Sophie Brunetové, střihačky francouzských dokumentaristů, kteří chtějí zaznamenat vývoj Michaelova případu.

Celá minisérie střídá několik poloh. Příjemné vyprávění o svazku důsledného spisovatele a milující choti pracující v korporátu. Jejich všední starosti i radosti spojené s potomky, kteří k oběma vzhlížejí. Druhá strana mince ale odhaluje i temné stránky minulosti syna Claytona a také tragédie v životě dcer. V hrozivém duchu odhaluje události odehrávající se před tragickou smrtí Kathleen i po ní. Pak je ale také místo pro syrovější vyprávění, fascinující svou opravdovostí i obsahem. Dokazuje, že sebelépe působící rodina a její členové mohou ukrývat prakticky cokoliv. Další polohou, či spíše linkou, je možnost sledovat fungování amerického soudního systému, údajně nejlepšího na světě. Jak se postupně vystavují základy případu, který má jít před soud. Jak je někdy rozhodnuto už před jednáním samotným. Jak málo stačí, aby váš život ohradily mříže na dlouhá léta, možná doživotí.

Podívejte se na trailer minisérie:

Většinu z osmi dílů režíroval Antonio Campos, tvůrce "napínavého gotického příběhu" Ďábel (2020), který také spolu s neméně hvězdným obsazením u diváků uspěl. Předkládá svoji vizi událostí, jež se staly tragickými téměř pro všechny jejich aktéry. Nesoudí, nenavádí, zkrátka jen nabízí různé roviny, z nichž si musí vybrat sám divák. A jeho pozornost si tvůrci jednoznačně získávají naplno. Minisérie Schodiště přichází v době, kdy se zájem diváků upírá k řadě dokumentů o skutečných zločinech a jejich kolekci skvěle doplňuje. Je živá, drsná, jak už bylo řečeno opravdová. Více než osmihodinové setkání s hrdiny Schodiště se tak snadno zavrtá pod kůži.

Hodnocení: 85 %

Vytvořeno pro Blesk.cz/Kultura, 23. 5. 2022.