Drsný sex, krev, intriky a dračí oheň! Přichází nová sága ze světa Her o trůny, Rod Draka

20.08.2022

Syrové, výpravné, plné sexu, krutosti, ale i výtečně vykreslených charakterů je intimnější setkání s výjimečným rodem, který v dobách Hry o trůny bojoval o přežití. Dramatický návrat do Západozemí zrozeného v knihách George R. R. Martina. Targaryeni, Rod Draka, začínají svůj boj o Železný trůn i přízeň diváků.

Očekávané desetidílné drama Rod Draka (House Of The Dragon), odehrávající se 200 let před událostmi ságy Hra o trůny, čeští diváci poprvé uvidí v pondělí 22. srpna na HBO a platformě HBO Max. Hvězdy jako Paddy Considine, který v Česku před časem natáčel snímek Dítě číslo 44 (Child 44, 2015), nebo Matt Smith, jehož zase známe jako mladého prince Philipa ze ságy Koruna (The Crown, 2016), spolu s Olivií Cookeovou, Emmou D'Arcyovou a dalšími herci vyprávějí příběh, který stál na počátku všeho. Začíná 172 let před narozením Daenerys Targaryen (Emilia Clarkeová), matky draků.

Jeden z letošních nejočekávanějších prequelů (na paty mu šlapou snad jen Prsteny moci ze světa Pána prstenů, které uvidíme 2. září) a seriálů vůbec vychází z knižního bestselleru autora George R. R. Martina s názvem Oheň a krev (2019). V něm se rod Targaryenů, jediní z dračích pánů, kteří unikli Zkáze Valyrie, usídlil na Dračím kameni. Příběh Ohně a krve začíná u legendárního Aegona Dobyvatele, stvořitele Železného trůnu, a pokračuje přes generace Targaryenů bojujících o tento neblaze proslulý symbol, až po občanskou válku, která jejich dynastii téměř zničila. Jak už bylo zmíněno, předchází osmi sezónám velevýpravného a co se týče rozpočtu dlouho nedostižného seriálu Hra o trůny. Tentokrát si tvůrci dali za úkol odhalit spletitou historii Targaryenů.

Ocitáme se v devátém roce vlády krále Viseryse I. Targaryena (Paddy Considine), jehož choť se mu chystá porodit dalšího potomka. Bude to konečně syn, následovník? Jejich prvorozená dcera Rhaenyra (Milly Alcocková) zatím odmítá tradiční ženský úděl - být poslušná a rodit dědice. Raději tráví čas v sedle draků, jimž Targaryeni vládnou. V Sedmi královstvích je ale ještě jeden potenciální následník - Viserysův arogantní, bojovný mladší bratr, princ Daemon (Matt Smith), toužící po Železném trůnu. Vypočítavý, násilnický, nezkrotný. Jako celý dávný svět, v němž je i tentokrát prostor pro krvavé souboje, násilné smrti, ženské vnady a divoký sex (to všechno je ale mírnější než ve Hře o trůny, která vznikala v době bez zásahů aktivistů a #MeToo).

A nyní i více pro draky, které miluje každý fanda žánru fantasy. Těch si užijeme už v úvodu, kdy na jednom z nich přelétává Rhaenyra nad Královým přístavištěm. Nad městem a ulicemi plnými lidí, které tento fascinující pohled nijak nezaujme. "V Králově přístavišti jsou draci v podstatě každodenní záležitostí. Totéž by platilo v Dračím kameni, kam spousta draků přilétá a zase odlétá. To ale neplatí všude. Kdyby třeba draci přilétli na sever do Zimohradu, tam by určitě vzbudili rozruch," vysvětlil George R. R. Martin.

Co tedy může divák očekávat od příběhu, který se tak trochu snaží vyrovnat skóre po děsivě špatném finále Hry o trůny, o němž se ve slušné společnosti fanoušků raději mlčí? Není pochyb, že se opět nešetřilo. Atmosférou seriál naprosto bez váhání vstupuje do známých a oblíbených vod "herotrůnovského" universa. Je skvělé pozorovat známá místa s novými hrdiny, kteří v sobě znovu nesou rodovou důstojnost i tajemství, bažení po moci i obyčejnost. Výtvarná stránka, výprava a kamera jsou dokonalé. Tvůrci točili v lokacích i dekoracích vymyšlených do posledního detailu, kostýmy jsou stejně propracované, jako v předchozím seriálu. Povědomý a skvělý je znovu soundtrack, stejně jako v minulosti, i nyní od génia Ramina Djawadiho, který svou hudbou doprovází také sci-fi thriller z nabídky HBO Westworld (2016-2022).

Podívejte se na trailer a rozhovory k seriálu:

Děj samotný pak nastupuje zvolna. Překvapení a úžas, s jakým diváci sledovali první díl Her o trůny, se nedostaví, tempo je pozvolnější, ale o to blíže se dostáváme k Targaryenům, kteří začínají souboj o právo usednout na Železný trůn. Dočkáme se podobně výjimečných postav, jakými byli "Malíček" Petyr Baelish, Varys, královna Cersei, Jorah Mormont, Ned Stark či milovaný Hodor? Pravděpodobně zůstanou nenahraditelní. To však není důvod, proč si neoblíbit nové hrdiny. Skvělý je Considine jako Viserys, Rhys Ifans coby jeho pobočník, více prostoru by si zasloužila Eve Bestová (Rhaenys Velaryon). Scénář Rodu Draka je chytrý a vyvážený - ženské postavy, které si jdou tvrdě za svým, jsou uvěřitelné a stále ženské. Žádné ukřičené feministky.

Rod Draka chvíli připomíná komorní divadelní drama, vzápětí divák vyskočí z křesla (třeba při rytířském souboji). Kvalitní herce vás ale baví sledovat i v pokojných scénách, které jdou více do hloubky příběhu, než by hrály na okamžitý efekt. "Rod Draka je více vypravěčský, je o lidech, kteří byli kdysi přáteli, a teď se stávají nepřáteli," míní Martin. Po premiéře a několika prvních epizodách lze s jistotou říct, že Rod Draka je důstojným nástupcem ságy. Na hit roku zatím nevypadá, ale divákům má co nabídnout. "Rod Draka je jiný než Hra o trůny. Oba seriály v sobě nesou příběhy o moci, Rod Draka je ale spíš shakespearovská tragédie," dodává spisovatel a nelze než souhlasit.

Vytvořeno pro Blesk.cz/Kultura, 20. 8. 2022.