Recenze: Sova Samuela Bjørka budí strach. A čeho se bojí její autor?

26.09.2016

Když se loni na pultech knihkupectví objevil titul V lese visí anděl, jen se po něm zaprášilo. Samuel Bjørk nyní v Praze osobně představil svou další knihu Sova. Znovu vnesl do mysli čtenářů strach s příchutí severské temnoty, první reakce jsou však i rozpačité.

Anotace slibuje hlubší vhled do soukromí detektivů Holgera Muncha a Mii Krügerové, které známe už z předchozí knihy. Toho se ale dočkáme jen velmi spoře. Jako by postavy nedokázaly vystoupit z pevně daného rámce, přešlapovaly na místě. Jejich vývoj je něco, co prostě čtenář očekává, a bude-li mu chybět i příště, kvalitní literární práce Bjørka tím rozhodně utrpí. Sova však i přesto zůstává dobrou detektivkou, kterou si nejlépe vychutnáte za těchto podzimních večerů. Do poslední chvíle budete (možná marně) tipovat vraha. A rozhodně se nebudete nudit.

Stejný dojem, vylepšený o vynikající interpretaci Petry Špalkové (načetla i V lese visí anděl) nabízí audioknižní verze. Špalková zvládá vypravěčské řemeslo dokonale. Svým podáním přidává knize body a propůjčuje příběhu lehkost, se kterou k posluchači proniká přirozeně a přitom živě. Nahrává představivosti a nutí poslouchat ještě o chvíli déle.

Autor přijel knihu představit do Česka minulý týden. Samuel Bjørk je ve skutečnosti pseudonym Frodeho Sandera Øiena, norského spisovatele, dramatika, zpěváka a textaře žijícího v Oslu. V jedenadvaceti letech napsal první divadelní hru a je autorem několika ceněných knih a jeho hlas zní z šesti hudebních alb. Blesku poskytl rozhovor, jehož celou verzi najdete ve videu...

O Praze jste řekl, že je inspirativní. Co vás na ní fascinuje nejvíc?

"Pro nás, kteří jsme z tak dalekého severu, je Praha velmi exotické město a rádi ho navštěvujeme."

Vaše knihy jsou plné takového skrytého strachu, napětí, podivných rituálů, dá se říct - čeho se bojíte vy sám?

"Já se vlastně ani moc nebojím. Snad jediné, na co bych přišel, je strach z výšek."

Vzpomenete si na okamžik, který vás přivedl ke psaní úplně na začátku vaší autorské tvorby?

"Nevzpomínám si na nějaký konkrétní okamžik, kdy jsem chtěl začít psát, ale vzpomínám si, jak jsem byl nadšený z toho, že existuje takový alternativní svět k naší realitě. Že člověk může žít ve fantazii."