Půlnoční knihovna otevírá oči a hladí duši nejen citově poraněným

23.01.2022

O vánočních svátcích se spisovatel Matt Haig představil českému publiku prostřednictvím zfilmované verze své pohádky Chlapec, kterému říkají Vánoce na Netflixu. Teď přichází s příběhem, který by mohl být pohádkou pro dospělé. Rozhodně je ale lékem na bolavou duši.

Mezi životem a smrtí stojí knihovna... Když se Nora Seedová ocitne v Půlnoční knihovně, je přesvědčená o tom, že dosud byl její život jen přehlídkou zoufalství a výčitek. Připadá jí, že všechny včetně sebe zklamala. To se má ale co nevidět změnit. Každá kniha v Půlnoční knihovně představuje život, jaký by Nora žila, kdyby se v určitou chvíli rozhodla jinak. S pomocí knihovnice se může začíst do jednotlivých knih a zjistit, kam by ji jiná rozhodnutí dovedla. Nora cestuje mezi vlastními životy a snaží se najít jeden, ve kterém by opravdu žít chtěla a mohla v něm zůstat. Při honbě za absolutním ideálem v nekonečnu možností je pak postavena před zásadní otázku: jak takový dokonalý, šťastný život vlastně vypadá?

Půlnoční knihovna je zvláštní kniha. Především v tom, jak může na čtenáře působit. Žádá si totiž patřičné rozpoložení. Energickým, rozesmátým a spokojeným čtenářům může její hrdinka, Nora Seedová, připadat jako protivná, ukňouraná bytost. Těm citlivějším, kteří se třeba právě teď ocitají ve vlastním životě v ne právě spokojené fázi a trápí se vlastními chmury, příběh ale dokonale poslouží jako jakýsi mentor, který dovoluje prohlédnout. Přestože titul nejspíš osloví hlavně ženské čtenářky, vyhýbat se mu nemusejí ani muži. I jim může ulehčit třeba v probíhající krizi středního věku - než si stihnou pořídit motorku nebo milenku!

Matt Haig se narodil v Sheffieldu v Anglii v roce 1975. Píše knihy pro dospělé i pro děti a často v nich mísí světy každodenní reality s nejdivočejšími sny a nečekanými zvraty. Jeho nejprodávanější knihy byly přeloženy do 28 jazyků. Deník The Guardian označil jeho styl psaní za "nádherně podivný" a New York Times ho nazval "velmi nadaným spisovatelem", jehož psaní je "zábavné, strhující a srdceryvné". (Foto: The Daily Mail)

Britský autor Matt Haig, rodák ze Sheffieldu, psal mimo jiné i pro The Guardian, The Sunday Times a další. V knižní tvorbě je pak znát rytmus, jakému se v médiích naučil. Jeho příběhy a jejich kapitoly ubíhají příjemným tempem. Autor se nikde nezdržuje vatou a banalitami, umožňuje tak čtenáři užívat si další a další vývoj bez zbytečných zastavení. Půlnoční knihovna tak odhaluje další tajemství, která spolu s Norou chceme znát. Abychom se v některých sami poznávali.

Vždyť upřímně, kdo z nás se občas nezamyslí nad tím, kudy by se jeho život ubíral, kdyby v minulosti změnil to nebo ono, dělal "lepší" rozhodnutí, více a lépe na sobě pracoval...? Kdo z nás chvílemi nepropadá výčitkám, že někomu ukřivdil, na někoho si neudělal čas, když by měl, nebo zklamal sám sebe, mohl žít jinak, jiný život. Právě do takových okamžiků se trefuje Půlnoční knihovna a hojí. Empaticky hladí a vysvětluje, že žádný z těch předpokládaných životů by zdaleka nemusel být dokonalý tak, jako představy o nich. A že vždy je čas zaměřit se na ten, který máme tady a teď. Jako Nora Seedová, jíž zbývají možná vteřiny. Jak s nimi naloží, vás bude bavit číst. Návštěva Půlnoční knihovny je strhující výlet do vlastní duše i příjemné počtení pro zachmuřené zimní dny.

Hodnocení: 90 %

Vytvořeno pro Blesk.cz/Kultura, 15. 1. 2022.