Nejočekávanější seriál roku začal! Prsteny moci chtějí ovládnout i vaše obrazovky

03.09.2022

Není v současnosti propíranější seriál než tento. V podstatě od začátku natáčení Prstenů moci fanoušci díla spisovatele J. R. R. Tolkiena diskutují, hádají se, zuří i těší se na dílo, které právě vstoupilo i do českých domácností. Servíruje se strhující podívaná nebo neskutečný průšvih?

V seriálu Pán prstenů: Prsteny moci známé i nové postavy z příběhů britského klasika J. R. R. Tolkiena musí čelit opětovnému příchodu zla do Středozemě. Od nejtemnějších míst v Mlžných horách až po majestátní lesy Lindonu; od ostrovního království Númenor až po nejvzdálenější kouty mapy, tyto říše a postavy vytvoří dědictví, které bude existovat dávno po jejich odchodu. Příběh vyprávěný producenty a tvůrci Amazon Original, a nyní vysílaný prostřednictvím platformy Prime Video i v Česku, se odehrává dávno před událostmi z knih a filmů Hobit nebo Pán prstenů. Začíná v dobách, kdy Galadriel (Morfydd Clarková), elfská vládkyně známá z knih Silmarillion a Pán prstenů, je teprve malou dívkou. Což ve světě elfů znamená stovky a tisíce let dávno...

Na první dva díly, které Prime Video přislíbilo vypustit naráz (každý další díl bude uveden vždy v pátek), čekaly po celém světě miliony příznivců Tolkienova díla. A už dávno se přeli, co tvůrci pokazí více a co nejvíce. Se strachem vyčkávali, protože každý z nich má naprosto jasnou představu o tom, jak mají tolkienovské postavy a světy vypadat. Vždyť ani Peter Jackson neměl na růžích ustláno, když natáčel trilogii Pán prstenů a později Hobit, která dopadla o poznání hůře než první trojice filmů. Fanoušci jsou přísní a dlouhé řadě z nich vadí v novém seriálu především dvě věci.

Tou první je volné nakládání s Tolkienovým nápadem. Tvůrci totiž zasadili děj do dob, o nichž autor nepsal. Získali tak naprosto volnou ruku a mohli si vymýšlet takřka bez hranic. Samozřejmě do příběhu vložili již známé postavy nebo jejich předchůdce. Kromě Galadriel tu jsou třeba Elrond (Robert Aramayo), trpasličí princ Durin IV. (Owain Arthur), Isildur (Maxim Baldry). A také temný pán Sauron, proti němuž se i tady bojuje. Já vnímám tu autorskou volnost naopak jako výhodu. Tvůrci mohli rozprostřít vlastní vyprávění, mají možnost překvapit a okouzlit něčím zcela novým. A na svých bedrech také nesou úděl těch, kdo jsou fanoušky bedlivě sledováni a budou jimi hodnoceni.

Foto: Ben Rothstein / Prime Video

Druhou dávno kritizovanou záležitostí je pojetí postav. Těžko říci, jestli je to vlivem superkorektní doby, v níž žijeme, nebo snahou tvůrců přiblížit seriál opravdu všem skupinám diváků a zajistit si tím sledovanost. V příběhu tak jsou černí elfové i hobiti, lidé všech ras. Za mě je to ale v pořádku. Žijeme v jiných časech než Tolkien. Je-li pravda to, co se o něm traduje, byl by takovému pojetí jistě otevřený a kdyby i on žil dnes, jsem přesvědčen, že by s různorodostí postav neměl problém a sám by mnohotvárnost a mnohobarevnost světa využil.

Co tedy slibují první dva díly? Že se bez obav můžeme ponořit do zatím nepoznané historie Středozemě v díle, kde vítězí vizuální podoba, tedy výtvarné pojetí, odborníci na výpravu, kostýmy, masky, kameru a vizuální efekty předvádějí svůj um. Zároveň ale udržuje ducha původní jacksonovské trilogie Pána prstenů, není přeplácaná a "přeefektovaná", působí souladem s dějem. Úchvatný je soundtrack amerického skladatele Beara McCrearyho (ústřední téma připsal Howard Shore). A pak je tu opět téma obsazení.

Podívejte se na české trailery seriálu:

Morfydd Clarková v ústřední roli Galadriel měla jeden z těžších úkolů. Diváci si pamatují a zamilovali si v roli elfské vládkyně Cate Blanchettovou s jejím nadpozemským výrazem, který ukrýval moudrost věků, respekt, i tajemné kouzlo elfů. V první chvíli může Clarková působit neohrabaně, je zcela jinou Galadriel. V následujícím okamžiku ale divákovi dojde, že její váhání, nevyzrálost, vzdor a celkový dojem je pochopitelný. V elfských počtech je totiž sotva puberťačkou, která se hledá, urputně se přitom snaží dosáhnout naplnění slibu, který kdysi dala sobě i svému bratrovi.

Další herečkou, která to schytala, jakmile se objevily první plakáty s ní, je Sophia Nomveteová coby Disa, trpasličí princezna Druhého věku. A terčem se stala hned ze dvou důvodů - rasového a také proto, že coby trpasličí žena nemá vousy. Oba ponechám bez komentáře a znovu připomenu právo autorské licence tvůrců. Každopádně Nomveteová si vás v roli okamžitě získá a do děje ještě zasáhne. S Durinem naprosto bez výhrad ladí. Daří se jí roli dát přesně to, co by divák čekal. Stejně tak Ismael Cruz Cordova, černý elf Arondir, je kvalitním nástupcem Legolase svou odvahou, zručností, schopnostmi... Přesto dokáže být jiný a svůj. Zkrátka, všem úzkoprsým a předsudků plným bych vzkázal: Prsteny moci mají dobré obsazení, jeho kritika vypovídá víc o vás než o kvalitě díla.

Jestli se právě vám "hit roku" trefil do noty, to je na každém z vás. Za nás bych seriálu po prvních dvou epizodách udělil hodnocení mezi 75 a 85 %, ale rozhodující je, čím nás budou autoři překvapovat v těch dalších. Úvodní díly vnímám jako první setkání a představení postav, vkročení do děje, který se má teprve rozvinout. Start je pomalejší, byť už tady máme možnost vidět ukázky bitev, děsivých tvorů, a především úchvatných a velkolepých záběrů mnoha míst. Do poslední epizody této série, která bude k dispozici 14. října 2022, zbývá spousta času. A pak budeme moci tvůrcům vystavit účet. Uvidíme, jestli si vyslouží své čestné místo u prostřených stolů v elfí Roklince nebo zmar a žhavé plameny Mordoru.

Vytvořeno pro Blesk.cz/Kultura, 2. 9. 2022.