Pan Tau se s diváky rozloučil před 30 lety posledním celovečerním filmem

27.01.2019

Mlčenlivý, ale milovaný Pan Tau naposledy čaroval buřinkou a zamával divákům právě v lednu před 30 lety. Po desítkách seriálových dílů odešel ve velkém stylu! V celovečerním filmu, kde si jeho představitel střihl dvojroli.

Poklepal na buřinu, přejel prsty přes její okraj a navždy Pan Tau zmizel do tmy v lednu 1989, před 30 lety. Jeho poslední dobrodružství se tvůrci rozhodli pojmout naprosto jinak, jako by jeho představitel Otto Šimánek (†67) hrál sám sebe. S postavou splynul dokonale a podle pamětníků si dvojroli ve filmu užíval. Zahrál si totiž dva naprosto rozdílné muže. Sešlého herce Karáska, morouse, který nerozumí své dceři ani vnukům a jemuž z bývalých úspěchů zbyly jen vzpomínky. Druhou rolí pak byl věčně optimistický "záskok", pan Novák. Setkání rozdílných pohledů na svět Karáskovi otevřelo oči, znovu se sblížil s rodinou a život dostal smysl... "Když jsem viděla ten poslední film Pan Tau, tak mi to hrozně připomnělo, že to je o nás," prozradila Šimánkova dcera Alexandra v cyklu České televize Předčasná úmrtí. Snímek více pro dospělé se ale naprosto liší od předchozích, ve kterých si Pana Tau diváci oblíbili...

Ústřední seriálová i filmová melodie:

Ve snímku kdysi slavný představitel Pana Tau už jen vzpomíná na zašlou slávu a hledá útěchu v alkoholu. Jednoho dne přijde nečekaná nabídka a scénář na nový film. Herec Karásek však na roli nestačí. Asistentka tedy přivede pana Nováka, který jako by panu Tau z oka vypadl, aby ho zastupoval. Po zmatcích, záměnách Karáska a Nováka, i nepříjemných situacích herec nakonec získá zpět ztracené sebevědomí i svou rodinu. Natáčení končí a pana Nováka najednou nikdo nemůže najít. Až závěrečný záběr potvrdí, že tajemný muž byl skutečný pan Tau.

Úplně poprvé se snesl z nebe v roce 1966, kdy vstoupil na obrazovky pilotní díl budoucího seriálu Pan Tau ještě jako němý film. K životu příběhy tajemného pána v černém obleku s deštníkem a kouzelnou buřinou přivedli scenárista Ota Hofman (†61) a režisér Jindřich Polák (†78). Dětí i rodiče ztvárněním role bavil vynikající Otto Šimánek. Za 22 let tato trojice přivedla na svět 33 dílů seriálu ve třech řadách a tři celovečerní filmy, Poplach v oblacích a Od zítřka nečaruji v roce 1979, závěrečný snímek Pan Tau v roce 1989. Spolu s příběhy Pana Tau ním odešel i autor Ota Hofman, zemřel jen pár měsíců po premiéře 17. května. Zdá se však, že všemu nemusí být konec! Pokud se vydaří plány německé společnosti Caligari, už příští rok by mělo na obrazovky zamířit 52 nových půlhodinových dílů a dva celovečerní filmy s Panem Tau. Společnost už před dvěma lety zaplatila zálohu na autorská práva potomkům Poláka a Hofmana. jestli a případně jak zásadně se na výrobě bude podílet Česká televize, zatím není jasné, stejně jako obsazení hlavního hrdiny.

Vytvořeno pro Deník Aha!, 26. ledna 2019.