Morálně zkažený Babylon Berlin: Nejdražší německý seriál přichází na české obrazovky

22.01.2019

Dekadentní Berlín "prvorepublikové" éry v seriálu Babylon Berlin už 19. ledna ve 20:00 hodin vstoupí i na obrazovky České televize. Je nejen nejdražším německým seriálem s rozpočtem 40 milionů euro, ale především jedním z nejvýraznějších a nejlepších televizních počinů posledních let.

Berlín v bouřlivých dvacátých letech minulého století - metropole lidí s talentem a ctižádostí, těch, kteří se činí. Pod nablýskaným povrchem však chudý lid usiluje o lepší život. Je to doba organizovaného zločinu a politického extremismu... Už v sobotu 19. ledna ve 20:00 hodin na ČT2 začne příběh Berlína na jaře roku 1929, kdy metropolí zmítají nepokoje. Od ekonomiky po kulturu, od politiky až po podsvětí - všechno je v zajetí hlubokých změn. Spekulace a inflace otřásají základy stále mladé Výmarské republiky. Narůstající chudoba a nezaměstnanost stojí v ostrém kontrastu s výstřelky a požitky velkoměstského nočního života a jeho překypující tvůrčí energií.

Mladý policejní inspektor Gereon Rath (Volker Bruch, 38) z Kolína je převelen do Berlína, aby vyřešil kriminální případ - pornografii šířenou berlínskou mafií. To, co původně vypadalo jako prosté vydírání, se brzy promění ve skandál, který navždy změní Gereonovi i jeho nejbližším spolupracovníkům život. Společně se stenotypistkou Charlotte Ritterovou (Liv Lisa Fries, 28) a partnerem Brunem Wolterem (Peter Kurth, 61) musí Rath čelit propletené síti korupce a obchodu s drogami i se zbraněmi. Záhy se tak ocitá v hlubokém existenciálním konfliktu, rozpolcen mezi loajalitou a touhou po odhalení pravdy. A nám nezbývá než se ptát - kdo je v tomhle příběhu přítel a kdo nepřítel?

Ústřední skladba seriálu Babylon Berlin:

Skvělé a mrazivé, popisuje knižní předlohu seriálu magazín Crime Time. Napsal ji německý spisovatel Volker Kutscher (56) a okamžitě s knihami zabodoval. U nás právě letos vychází hned další dvě pokračování příběhů Gereona Ratha, v únoru titul Goldstein a na červen je naplánován Spis Vaterland. Na trhu již jsou Mokrá ryba a Tichý zabiják, knihy vydává nakladatelství MOBA. "Volker Kutscher dokáže brilantně udržet napětí po celé své vyprávění a s výjimečným umem se mu daří zachytit propletenec korupce, vražd a vzestupu nacismu," chválí autora Rhein-Neckar-Zeitung a řada dalších kritiků. Ti filmoví a televizní pak pějí chválu na seriál. Nutno říct, že oprávněně.

Seriál Babylon Berlin je fascinující hned z řady důvodů. Za prvé vším, co běžně divák příliš nevnímá - střihem, prací se světlem a kamerou. Pak je tu vynikající hudební složka, pevně uchopená režie a zejména bohatá výprava, jakou si s rozpočtem 40 milionů euro můžete dovolit. Filmaři pro seriál postavili celé ulice, oblékli stovky komparzistů a desítky herců, vybavili reálie... Šperkem je samotné obsazení, kdy pečlivě vybraní představitelé dokonale vdechli život postavám. Pro zajímavost - jednu z nich ztvárnil i Karl Markovics (55), Čechům známý ze seriálu Komisař Rex (1995) nebo filmu Lída Baarová (2016).

Hlavní postava, Gereon Rath, je sice sympaťák, ale vysloveně kladnou postavu byste v Babylon Berlin hledali marně. Všichni nesou na duši šrámy, na svědomí nějakou tu vinu a na rukou něčí krev. Všichni jsou také více či méně vtaženi do soukolí konce 20. a začátku 30. let. Jejich osudy spojuje zločin. Napínavě vyprávěný, s množstvím nečekaných zvratů a situací. Perfektně vystavěná kriminálka baví i ty, kdo o období, v jehož kulisách se odehrává, jindy nemají zájem. Diváci se o tom budou moci přesvědčit už v sobotu 19. ledna od 20:00 hodin na ČT2.

Vytvořeno pro Blesk.cz/Kultura