Herci Hry o trůny o velkém finále boje o Železný trůn

17.03.2019

Sedm království kontinentu Západozemí, kde "léto může trvat desetiletí a zima celý lidský život" čeká poslední velká bitva. Miliony fanoušků po celém světě mají desítky teorií o tom, jak sága podle knih George R. R. Martina (70) nakonec dopadne. Co o svých postavách řekli někteří z herců, exkluzivně přináší Blesk.

První řadou seriál Hra o trůny odstartoval svou pouť za diváky 17. dubna 2011. Během osmi let získal miliony příznivců, kteří nedočkavě vyhlíželi každý další díl i párvteřinovou ukázku nové řady či pohled do zákulisí. Když 26. července 2010 začalo v Paint Hall Studios v britském Belfastu natáčení, tak obří úspěch seriálu nemohl čekat ani nejodvážnější producent. Podařilo se. Rody Starků ze Zimohradu, Targaryenů z Dračího kamene, Lannisterů z Casterlyovy skály, Baratheonů z Bouřlivého konce, Tyrellů z Vysoké zahrady, Tullyů z Řekotočí, Greyjoyů ze Železných ostrovů, Boltonů z Hrůzova, Arrynů z Orlího hnízda či Martellů z Dorne a řada dalších postav si získaly srdce diváků. A ti se nyní už nemohou dočkat data 15. dubna, kdy stanice HBO i na platformě HBO GO začne vysílat poslední šestidílnou řadu.

Finále celé ságy vlastně ani nepotřebuje synopsi, a když, tak jednovětou. Bitva vrcholí. Tohle úplně stačí, protože fanoušci znají každou zápletku, slabiny i silné stránky každé postavy, jichž se Hrou o trůny prohnaly desítky. Vždyť seriál má také nejpočetnější herecké obsazení v celé historii projektů HBO. Z mnoha představitelů malých i velkých rolí se doslova přes noc staly hvězdy. "Scénáře byly tak skvělé!", řekla Gwendoline Christieová (40), představitelka Brienne z Tarthu. "Napadlo mě, že projekt pomůže naší popularitě, ale nečekala jsem, že to bude tak třaskavé. Hra o trůny změnila každý aspekt mého života. Stala jsem se součástí něčeho mimořádného," uvedla.

Práce na tomto seriálu nebyla ale jen procházka růžovým sadem. "Nejen pro mě šlo o neuvěřitelně fyzicky náročné role. Co se mě týká, změnilo to můj životní styl, ke kterému teď patří i různá bojová umění. Pracuji s trenérem pětkrát týdně, naučila jsem se vnímat své tělo jako takový neuvěřitelný nástroj," prozradila Christieová. A co ji čeká v poslední řadě? "Jsem na Zimohradu, kde spolu s Podrickem stále ochraňuji a pomáhám udržet moc Sansy Stark. Moje postava tuší, že nadcházející bitvu s armádou nemrtvých nemusí přežít. Brienne vždy sloužila většímu dobru a myslím, že to poslání vidí jako zenit svého života," dodala.

Podívejte se na trailer poslední řady seriálu:

O své postavě a natáčení finálové řady promluvil i Nikolaj Coster-Waldau (48), jehož Jaime Lannister je jednou ze zásadních postav příběhu Hry o trůny. "Naposledy, když jsme ho viděli, chtěl se stát součástí boje proti hordě nemrtvých, ale u Jaimeho nikdy nevíme, co udělá," řekl herec. "Vždyť teď mu hrozí, že i jeho životní láska a sestra Cersei se ho bude chtít zbavit." Waldau je v seriálu od samého počátku, i pro něj tato příležitost mnoho znamená. "Pro mě to byl jeden opravdu perfektní výlet. Nejvíc si pamatuji na jeden pěkný den v Irsku... Byl tam skvělý tým, točili jsme skvělé scény. I tak jsem si říkal 'Proč jsou ti lidé tak emotivní? Je to směšné. Na tohle jsem příliš tvrdý.' Pak mi přinesli zarámovaný kousek scénáře, storyboardu, ze scény, kdy přijdu o ruku. Na zadní stranu mi napsali pár slov... najednou jsem cítil, že mám vlhké tváře..." vzpomínal Waldau.

Na detaily poslední řady jsou herci, jako vždy, skoupí. "Jediné, co řeknu je, že si nemyslím, že to skončí tak, jak si diváci myslí, že to skončí," mlží i Joe Dempsie (31), představitel Gendryho, zručného kováře a nepotvrzeného potomka krále Roberta Baratheona. "Už jsem říkal, že po tom, co jsme absolvovali ve Hře o trůny, je většina z nás připravena na kariéru v politice," dodal s úsměvem. "Ano, naučili jsme se třeba udržet dokonalou pokerovou tvář. Tu musíme ovládat všichni," přizvukuje mu i "Šedý Červ" Jacob Anderson (28).

Co hercům naopak nebude chybět z dnů prožitých na natáčení? "Falešný sníh! Dostane se vám prostě všude. Nenáviděl jsem to. Jenže pak jsem přišel na plac, kde jsme se najednou ocitli uprostřed blizzardu a sotva viděli tři metry před sebe. A byli jsme tam, v té zimě, v té atmosféře. Člověk vlastně nemůže nenávidět ani to," řekl Anderson. "Holení hlavy a zima," prozradil s úsměvem zase Conleth Hill (54, Varys). "Alergické záchvaty a strach z koní," dodala Melisandra, Carice van Houtenová (42). "Byla to ale obrovská věc. Jsou i další projekty, na které jsem stejně pyšná, ale tahle postava i projekt mi daly zkušenost, jakou jsem nikdy předtím neměla. Také lidé, se kterými jsem se tu setkala, budou mi všichni chybět," dodala Houtenová. "Pro mě byl nejobtížnější asi zákaz mrkání," svěřil se v rozhovoru i slovenský kaskadér a herec působící v Hollywoodu Vladimír Furdík (48), který ztvárnil ikonickou postavu Nočního Krále.

Právě jemu věrné zástupy nemrtvých (a také jeden drak) budou nejspíš tím, kdo nakonec vše rozhodne. "Mnoho lidí se mě ptá: 'Můžete prosím zabít Jona Sněha?' Je to zajímavé, tak padesát procent lidí miluje Nočního Krále a zbylých padesát procent ho nenávidí," uvedl herec. "Každý v tomto příběhu má dvě strany - špatnou a dobrou. Noční Král má jen jednu, tu špatnou. Diváci v poslední řadě ale odhalí jeho skutečný cíl. Je tam také mezi jím a Jonem hodně silný okamžik," řekl Furdík. Nezbývá, než si připravit pořádnou porci popcornu a naposledy se 15. dubna vypravit do Západozemí, kde Železný Trůn čeká na vítěze, kterým je už předem sám divák.

Vytvořeno pro Blesk.cz/Kultura